Plzeň vítězí pod Javorovým i podruhé

04.04.2019 · Michal Samiec
Třinečtí hokejisté nedokázali vyhrát ani ve druhém domácím utkání v semifinálové sérii s Plzní. Stejně jako v prvním zápase prohráli úvodní třetinu 0:2, což významně ovlivnilo další průběh utkání. I po šestém vzájemném utkání sezóny tak platí pravidlo o tom, že v duelech těchto týmů vyhrávají hosté. Oceláři na tom nic nebudou chtít měnit, od neděle série pokračuje totiž v Plzni.
SF2, čtvrtek 4.4.2019
Plzeň
2:3
Třetiny: 0:2, 1:0, 1:1  Branky a nahrávky: 32. M. Kovařčík (Svačina, Dravecký), 51. Martin Růžička (P. Vrána, Chmielewski) – 9. Gulaš (Jan Kovář, V. Nedorost), 19. D. Kindl (V. Němec, Jones), 47. Indrák (Jan Kovář, Kracík). Rozhodčí: Pešina, Pražák – Hynek, Zíka. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 091. Střely na branku: 32:32. Střely mimo: 14:8. Zblokované střely: 10:9. Hity: 14:10. Vhazování: 34:28. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3. Stav série: 0:2.
HC Oceláři Třinec: Hrubec - Roth, M. Doudera, D. Musil, Galviņš, Matyáš, Dravecký, M. Adámek – Martin Růžička, P. Vrána, Svačina – Hrňa, Werek, Chmielewski – Š. Novotný, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala.
HC Škoda Plzeň: Frodl – Moravčík, Jones, Pulpán, Čerešňák, Allen, Vráblík – Pour, Jan Kovář, Gulaš – V. Němec, Kracík, Indrák – Kantner, V. Nedorost, D. Kindl – P. Straka, Kodýtek, Eberle.

Oceláři měli ve druhém semifinále brzy možnost úspěšně vstoupit do utkání, když po dvou minutách šel za katr Nedorost. Třinečtí přesilovku nezužitkovali, prezentovali se dvěma ranami z první z pravé strany od Hrni. V páté minutě projel z levé strany až před Frodla Vrána, ale jeho pokus prošťouchnout puk mezi betony plzeňský brankář rozeznal. V sedmé minutě přišla druhá přesilovka Ocelářů, která ale netrvala celých 120 sekund. Před jejím koncem byl totiž vyloučen Werek. Necelou půlminutu se hrálo čtyři na čtyři, ale následně hosté velice záhy využili přesilovku. Po 13 sekundách našel Kovář od levého mantinelu Milana Gulaše, kterému stačilo nastavit dobře hůl – 0:1.

V jedenácté minutě byl vyloučen Eberle, ale Třinec si žádnou výraznou příležitost nepřipravil. Dalším vyloučeným na celkem dlouhém seznamu trestanců první třetiny byl následně Dravecký. Největší šanci si ale v oslabení připravil Adamský. Ten si na levém křídle obhodil Jonese a ujížděl sám na Frodla – klička do bekhendu mu nevyšla, nedokázal přehodit beton plzeňského gólmana. Velkou šanci měla asi o čtyři minuty později Polanského formace. Její centr z pravé strany dal v situaci tři na dva na střed na Adamského, jehož střelu Frodl vyrazil na hůl Doudery, ale třinecký obránce nenapálil puk do odkryté branky – střela mu nesedla ideálně. Vzápětí fauloval Novotný a Škoda poté využila druhou přesilovku v třetině. Bránící třinečtí hráči propadli na vlastní modré, Němec byl sám před Hrubcem s Denisem Kindlem a tato situace skončila gólem.

Oceláři si do druhé třetiny přetáhli ze závěrečné minuty první hrací doby čtvrtou přesilovku v zápase. Z početní převahy ale nic nebylo, šance byla k vidění až v šesté minutě a to na útočné straně Plzně. Po nepřesnostech ve třinecké obraně pálil z mezikruží Nedorost, velmi nebezpečná byla i šance Němce, který tečoval nastřelený puk od modré. Kotouč po lehkém usměrnění plzeňského hráče prolétl kolem pravé Hrubcovy tyče. Přesně v polovině utkání šel na dvě minuty Kovář a domácí po minutě přesilovku využili. Plzeňští šetřili čas mimo své pásmo, ztratili však ve střední zóně puk a ten pak rychle putoval z Draveckého hole na Svačinovu hokejku a na levou stranu na Michala Kovařčíka. Třinecký forvard využil prostoru na levé straně, který mu Plzeňští v oslabení dopřáli, a trefil přesně horní roh Frodlovy branky.

Ocelářům gól vlil novou krev do žil, zvedli otáčky a snažili se vyrovnat. Po necelých třech minutách ale musel za faul na brankáře na dvě minuty Růžičky. Přestože vyloučení vypadalo jako diskutabilní, nic se na něm nezměnilo a Plzeňští mohli opět udeřit ve své parádní disciplíně. Hned na začátku oslabení sice zkoušel ujet Adamský, ale vystřelil pouze nad Frodlovu branku, následně se Oceláři bránili. Přestože Plzeňští strávili v útočném pásmu většinu přesilovky a byli nebezpeční, třetí gól do Hrubcovy branky nepadl. Z akcí, které se udály do konce třetiny, ještě stojí za řeč Matyášova střela od modré, kterou vleže před plzeňskou brankou zkoušel dorazit Michal Kovařčík.

Třetí třetina začala opatrně. Plzeňští si hlídali nejtěsnější náskok, Oceláři se snažili dobývat útočné pásmo. Ve třetí minutě ale v první zajímavější šanci byla čtvrtá pětka hostujícího týmu. Po střele od modré čáry se její členové pokoušeli před Hrubcem o dorážky. V páté minutě byl vyloučen za faul v útočném pásmu Kracík, v přesilovce pálil od modré Doudera. Střelu třineckého beka vyrazil Frodl před Ciencialu, ale ten neměl šanci před odkrytou brankou zareagovat. Pár sekund po skončení oslabení udeřili Plzeňští do třinecké branky. Kracík z levého kruhu střílel, Doudera jeho střelu vyrazil vlastním tělem a po Kovářově střele dorážel za bezmocného Hrubce Jaroslav Kracík. Škoda se z dvougólového vedení radovala čtyři minuty. Poté Vrána povozil soupeře po pravém hrazení a nabil na modrou na střelu z první Martinu Růžičkovi. Ránu třineckého střelce Frodl neměl šanci vidět přes stínícího Chmielewského.

Následovala zhruba pětiminutovka velkých šancí, jichž se více urodilo na straně plzeňské ofenzivy. Po chybě v rozehrávce byl sám mezi kruhy Gulaš. Na druhé straně střílenou přihrávku Adámka od modré zkoušel za Frodla lehce usměrnit Hrňa. Rychlý ťukes Plzeňských zakončoval z kruhu Eberle, Hrubec přitiskl beton na led a udržel puk před čárou. Velkou šancí se střelou zpoza beka prezentoval i Kracík. Brankáři na obou stranách byli v této pasáži bezchybní. Daleko od vyrovnání nebyli ani členové čtvrté třinecké pětky tři minuty před koncem třetí části. Oceláři v samotném závěru ještě zkoušeli vyrovnat bez brankáře Hrubce za svými zády, Plzeň se ubránila. Škoda Plzeň tak na ledě Werk areny vyhrála i druhé utkání. Série bude pokračovat v neděli v Plzni.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Náš výkon byl mnohem lepší než včera, kdy jsme tahali za kratší konec. Dnes to bylo velmi vyrovnané. Měli jsme v úvodu dostatek přesilovek, ale bohužel šance nám chyběly. Postupem času jsme sestavu stáhli na tři útoky a hra se zvedla, povedlo se nám soupeře zatlačit, vytvářeli jsme si možnosti. Ve třetí třetině se to tahalo, zápas byl urputný, ale klukům to nebylo souzeno. Můj tým zápas odmakal, hráli jsme srdcem, chtěli jsme to otočit. Snad to ocenili i diváci, kulisa byla parádní. Prohráváme 0:2, což je menší problém, ale věřím, že kluci se s tím popasují a venku zabereme. Neklesáme na mysli, v Plzni jsme letos už dvakrát vyhráli. Pro další zápasy by nás mohli posílit někteří hráči, kteří do série zatím nezasáhli. Věřím, že v Plzni uspějeme, porveme se o to a vrátíme sérii do Třince."

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): "Měli jsme dobrý vstup do utkání, šli jsme do vedení, pomohli jsme si přesilovkou, ale Třinec brzy snížil. Byl to spíš velký boj a přetahovaná o to, kdo udělá chybu a kdo využije šanci. Dnes jsme byli šťastnější. Na poradě jsme si řekli, že se musíme víc tlačit do branky a takový gól se nám povedl. Kluky bych chtěl pochválit, byl to bojovný výkon, dařilo se nám blokovat střely, což k play off patří. Za druhý bod jsme moc rádi."