Semifinále začalo vítězstvím Plzně

03.04.2019 · Michal Samiec
Bohužel i v pátém vzájemném utkání této sezóny platilo pravidlo, kdy zápasy Třince s Plzní vyhrává hostující tým. Hráči Škody položili základ první výhře v semifinálové sérii v úvodní dvacetiminutovce, kterou vyhráli dvoubrankovým rozdílem a v dalším průběhu prvního duelu nepustili Oceláře na dostřel.
SF1, středa 3.4.2019
Plzeň
1:4
Třetiny: 0:2, 0:1, 1:1  Branky a nahrávky: 45. Martin Růžička z trestného střílení – 11. Kracík (Jones, Indrák), 16. Gulaš (Jan Kovář), 34. Jan Kovář (Gulaš, P. Straka), 50. Jan Kovář (Gulaš). Rozhodčí: Hodek, Kika – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 161. Střely na branku: 22:29. Střely mimo: 9:11. Zblokované střely: 16:7. Hity: 16:9. Vhazování: 33:33. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4. Stav série: 0:1.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Roth, M. Doudera, D. Musil, Galviņš, Matyáš, M. Adámek – Martin Růžička, P. Vrána, Svačina – Hrňa, Š. Novotný, Werek – Dravecký, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala – Chmielewski.
HC Škoda Plzeň: Frodl – Moravčík, Jones, Pulpán, Čerešňák, Allen, Vráblík – Pour, Jan Kovář, Gulaš – V. Němec, Kracík, Indrák – Kantner, V. Nedorost, D. Kindl – P. Straka, Kodýtek, Eberle.

První velká šance semifinálové série na sebe nenechala dlouho čekat. Ve druhé minutě jednoho z mála okének v plzeňské obraně v první třetině málem využil Polanský, který se dostal do nájezdu na Frodla, ale po forhendové kličce mu puk nesedl ideálně. Velkou šanci plzeňských hokejistů viděla Werk arena o dvě minuty později, když Pourovu střelu z první z mezikruží vytěsnil betonem Hrubec. V desáté minutě se kličkou na osu hřiště zkoušel uvolnit Růžička, ale jeho střelu ztečoval mimo branku Allen. Třinecký snajpr na druhé straně zachraňoval situaci faulem na Gulaše a hosté jedinou přesilovou hru první třetiny následující po této situaci využili. Jonesovu střelu od modré Hrubec neudržel a Jaroslav Kracík puk dorazil za jeho záda.

Ve třinácté minutě podklouzl v útočném rohu obránce Moravčík, domácím se rýsovala situace tři na jednoho, kterou střelou mimo tyče Frodlovy branky zakončil Ondřej Kovařčík. Po rychlé akci čtvrté třinecké pětky zachránil situaci z pohledu Škodovky Frodl, když betonem vytěsnil Rothovu střelu z ostrého úhlu. Následně udeřilo opět na druhé straně. Kovář zachytil zavážku puku do útočného pásma, vysunul Milana Gulaše, který se kličkou zbavil obránce a zakončil přesně. Ve zbytku úvodní třetiny měli převahu hostující hráči, ale do vyložené šance se už nedostali.

Začátek druhé třetiny z hlediska ofenzivní produkce byl opět v režii Plzeňských. Ještě v první minutě Gulašovu pobídku na teč usměrnil do horních pater branky Kovář, ale Hrubec byl na místě. Následovala druhá přesilovka utkání po Novotného vyloučení, ale hosté tentokrát svou početní převahu nesehráli gólově. V páté minutě se do velké šance dostal domácí kapitán Adamský, který získal v útočném pásmu puk a situaci dva na jednoho zakončil střelou do tyče. Následovala první přesilovka Třince po vyloučení za příliš mnoho plzeňských hokejistů na ledě. Růžičkovu střelu z první z jeho oblíbeného místa na levém kruhu zneškodnil Frodl lapačkou. Následně hosté vyhodili puk a Kovář forčekoval tak vehementně, že Hrubce podrazil a dostal dvě minuty. Oceláři hráli přes minutu proti třem, ale žádná z několika nadějných situací gólem v plzeňské brance neskončila. Největší šanci měl po rychlém pohybu puku po ose Svačina – Michal Kovařčík – Cienciala, ale jeho střela byla zblokována.

Na druhé straně mohl po dlouhém oslabení zvýšit vedení Eberle, který zakončoval střelou z mezikruží akci tři na jednoho. Místo gólu na tři nula následovala další přesilovka Třince. Tato početní převaha se Ocelářům ale vůbec nevyvedla, naopak 16 sekund po jejím skončení ujeli hráči Škodovky do zřídka viděné akce čtyři na jednoho. Gulaš narýsoval přesnou přihrávku na Jana Kováře, který usměrnil puk do branky za bezmocného Hrubce. Zbytek třetiny byl poklidnější, šanci si ještě připsal Vrána, který vložil hůl do Rothovy střílené pobídky od modré. V závěru druhé dvacetiminutovky ještě dal šanci Ocelářům průběh utkání zkorigovat Straka, který se nechal podruhé v zápase vyloučit.

Plzeňští se však relativně bez potíží ubránili a ušetřili důležitý čas. Následovala pasáž, v níž se moc šancí neurodilo. Hosté se do zakončení netlačili, domácím kombinace nevycházely. Až na začátku páté minuty dostal puk do jízdy na osu kluziště Michal Kovařčík a Pulpánovi nezbylo, než jej ve velké šanci zastavit nedovoleně. Domácí dostali šanci zkorigovat stav utkání z trestného střílení. K tomu se postavil Martin Růžička, položil si Frodla a následně forhendem poslal puk za nohy ležícího brankáře Plzně. Oceláři pocítili šanci se zápasem ještě něco udělat, další gól by znamenal kontaktní branku. O tři minuty později byl ale vyloučen Růžička. Třinečtí oslabení přežili, 17 sekund po jeho skončení opět udeřila dvojice Gulaš – Kovář. Plzeňská sedmasedmdesátka nahodila puk na Hrubce, kde si ho Jan Kovář sklepl a dorazil ho za bezmocného brankáře Třince.

Deset minut do konce a pohodlný tříbrankový rozdíl bylo pro Plzeňské povelem utěsnit průduchy v obranných řadách a soustředit se na dovedení zápasu do úspěšného konce. Ale na opačném konci hráči v modrém byli nadále nebezpeční. Při chuti byla především dvojice Gulaš – Kovář, na jejíž bránění Oceláři těžko hledali recept. Hosté se k další brance již nepropracovali, další snížení nedovolila ani bránící čtyřka plzeňské Škody při poslední přesilovce zápasu, kterou měli Oceláři po faulu Pulpána. První zápas semifinálové série tak vyhráli hokejisté Plzně.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Začali jsme dobře, měli jsme šance, které se ale nepovedlo využít, protože nám to nelepilo. První tři branky jsme dostali po hrubých chybách, které by se stávat neměly. Zápasy byl i za stavu 0:2 hratelný, trefili jsme dvě tyčky, nevyužili výhodnou přesilovku, naopak soupeř z přečíslení skóroval a tím nám vzal vítr z plachet. Z naší strany to nebylo vydařené utkání. Věřím, že zítřejší zápas a výkon bude v našem provedení daleko lepší."

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): "Měli jsme dobrý vstup do utkání, využili jsme přesilovku, první třetina se nám povedla, využili jsme šance. Třetí gól nás trochu uklidnil, i když známe sílu soupeře. Klíčovým momentem bylo ubráněné oslabení třech proti pěti, tam to kluci skvěle ubojovali. Tušili jsme, že Třinec nic nevzdá. Ve třetí třetině byl k vidění smolný nájezd soupeře, nicméně přidali jsme čtvrtý gól a závěr si pohlídali."