Partnerský klub Nadační fond Play off President Cup Třinecké statistické okénko
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Třinecké statistické okénko

Historické klubové statistiky na jednom místě! Třinecké statistické okénko přináší zajímavé historické statistické údaje za období extraligové účasti třineckých Ocelářů, tedy od podzimu roku 1995. Třinecké statistické okénko, na něž naleznete proklik z úvodní stránky klubového webu Ocelářů, běží na doméně statistiky.hcocelari.cz. Níže přinášíme představení jednotlivých modulů webu a informace k tomu, jak se na nich orientovat. Zdrojem všech dat jsou oficiální statistiky hokej.cz.

Třinecké statistické okénko, které najdete na adrese statistiky.hcocelari.cz, je ideální prohlížet si na větší obrazovce, tzn. na stolním počítači nebo notebooku. Menší obrazovky s menším rozlišením, jako tablety či mobilní telefony, pravděpodobně neumožní plně využít všechny možnosti práce s daty a může dojít k nesprávnému zobrazení stránky.

Modul 1 – Hráči – zápasy a body – základní část

HRÁČI – ZÁPASY A BODY – ZÁKLADNÍ ČÁST

Modul obsahuje grafickou formou vizualizované základní hráčské statistiky v základní části pro hráče v poli, tzn. obránce a útočníky. Jedná se o odehrané zápasy, kanadské body s rozdělením na góly a asistence, případně počet získaných bodů na odehrané utkání.

Hráči - zápasy a body - základní část (Filtry)

Zajímavou funkcí vnášející prvek interaktivity do těchto statistik jsou filtry. Jsou umístěny ve spodní části stránky a poklikem na pozici (obránce/útočník), příp. ročník nebo ročníky lze vybrat pouze část celého datového balíku. Například na výše uvedeném snímku obrazovky jsou vybrána statistická data za obránce, kteří nastoupili za Třinec v základní části v posledních sedmi sezónách, tedy od roku 2014 do roku 2021.

Modul 2 – Hráči – zápasy a body – play off & Modul 3 – Hráči – zápasy a body – základní část a play off (celkem)

Hráči - zápasy a body - play off

Druhý a třetí modul znázorňuje významově totéž co modul číslo jedna, ale data jsou ve „dvojce“ za vyřazovací boje a ve třetím modulu v součtu za základní část i play off extraligy. Všechny tři moduly také obsahují v prostřední části pod klubovým logem zajímavou informaci – je tam uvedeno, kolik hráčů v dané části sezóny (základní část, play off nebo celkově v sezóně) historicky v době extraligové účasti Třince odehrálo za náš klub aspoň jeden zápas, resp. získalo aspoň jeden bod.

Pro vysvětlení – výše uvedený snímek obrazovky ukazuje, kteří hráči odehráli nejvíce zápasů a nasbírali nejvíce bodů v posledních třech medailových vyřazovacích bojích, tedy v letech 2018, 2019 a 2021. Třinečtí Oceláři v těchto play off odehráli v součtu 51 utkání. Ani jeden zápas nevynechala dvojice Dravecký, Musil a jediný zápas obránce Doudera. Nejproduktivnějším hráčem těchto play off je Martin Růžička, který odehrál 38 zápasů a získal v těchto třech medailových taženích 35 bodů (16+19). Podobně je díky filtrům možno sledovat a vyhodnocovat jakékoliv období v extraligové historii Třince.

Hráči - zápasy a body - základní část a play off (celkem)

Hráčem s historicky největším počtem zápasů za třinecké Oceláře je Jiří Polanský, který za Třinec odehrál fantastických 918 utkání. V první desítce jsou dva obránci – osmý Milan Doudera (426 zápasů) a desátý Josef Hrabal (395) a v desítce bodování pouze Ľubomír Sekeráš (s 218 body na devátém místě). Pokud nás zajímá, jak si historicky za Oceláře vedli obránci, stačí zapnout filtr (viz snímek výše).

Modul 4 – Hráči – kanadské body – vizualizace

Hráči - kanadské body - vizualizace

Data ve čtvrtém modulu se významově týkají podobného tématu jako předchozí tři listy. Graficky je znázorněno, jak si jednotliví hráči, kteří kdy za Třinec extraligu hráli a získali nějaké kanadské body, vedou v kontextu ostatních hráčů. Na svislé ose jsou vyznačeny branky, na vodorovné asistence. Nijak nepřekvapí, že čtyři nejproduktivnější hráči – Richard Král, Jiří Polanský, Martin Růžička a Jan Peterek – jsou odskočení (zde i vizuálně).

Hráči - kanadské body - vizualizace - Nejproduktivnější hráči

Pokud bychom použili stejný příklad jako u modulu s daty za vyřazovací boje – i zde je totiž možné libovolně aplikovat díky tlačítkům dole filtry na pozice, fáze sezóny i jednotlivé ročníky –, je jediným vpravo nahoře odskočeným hráčem Martin Růžička.

Modul 5 – Brankáři – Základní část a play off

Brankáři - Základní část a play off

Pátý modul je zaměřen na brankáře. Je informačně poměrně nabitý, proto si jej při představení rozdělíme na dvě části. V horní části obrazovky jsou v levém sloupci počty odchytaných zápasů brankáři v základní části, v pravém sloupci počty odchytaných zápasů brankáři ve vyřazovacích bojích a uprostřed vychytaná čistá konta (s indikací toho, kolik jich bylo v dlouhodobé části sezóny a kolik v play off).

Brankáři - Základní část a play off - Nejlepší výkony

Dolní část obrazovky obsahuje, kromě tlačítek, jimiž se data dají filtrovat pouze na určitou sezónu, období nebo vybrané sezóny, seznam nejlepších brankářských výkonů v různých fázích soutěže, tedy v základní části, resp. v play off (s možností data řadit podle uvedených sloupců). V prostřední části obrazovky pak je pořadí brankářů podle toho, jaký podíl na jejich odchytaných zápasech tvoří „čistá“ utkání. Z toho je možné třeba zjistit, že 11 % zápasů (tedy víc než každý desátý zápas) Šimona Hrubce za Třinec, který odchytal v součtu základní části a play off v našich barvách 340 utkání, končilo s nulou na kontě vstřelených branek soupeře.

Brankáři - Základní část a play off - Filtry sezón

V našem případě jsme filtry aplikovali na sezóny 2012/13 – 2018/19, což je období, kdy za Třinec chytal Šimon Hrubec, který z malého města pod Javorovým šel v roce 2019 po zisku vytouženého titulu zkusit štěstí do velké východní země. Po aplikaci filtrů na těchto sedm sezón vidíme, jak stabilní brankářskou situaci v té době Oceláři měli. V základní části za celých sedm let za Třinec nastoupilo pouze 9 brankářů, přičemž Hrubec odchytal 273 zápasů, Hamerlík 103 utkání a dalších sedm mužů se do branky dostalo sporadicky. V play off pak kromě Hrubce s Hamerlíkem pouze Miroslav Svoboda, který nastoupil do šestého finále 2015, v němž odchytal 77 sekund.

Modul 6 – Profil hráče

Profil hráče

Šestý modul je jakýmsi telefonním seznamem všech hráčů, kteří kdy oblékli dres extraligového Třince. Hráče je možné vyhledat vpisem do políčka „Hledat“ vlevo nahoře, nebo v zašrktávacím seznamu níže.

Po výběru hráče se objeví jeho karta. V záhlaví je uvedeno jméno hráče, jeho post, držení hole, datum narození a národnost. V centrální části profilovky hráče jsou uvedeny jeho statistiky – v levé části v základní části a v pravé části karty hráče v play off a to včetně seznamu sezón s podrobnými statistikami (jako na hokejové kartičce). Pod statistikami je i graficky vyjádřeno, jak se hráči dařilo (kanadské body – góly + asistence) v jednotlivých sezónách opět s rozdělením na fázi sezóny.

Modul 7 – Sumář sezón

Sumář sezón

Modul číslo sedm se věnuje týmovým statistikám. Můžeme jej rozdělit do tří částí. V levé horní části je na jednom grafu znázorněn vývoj umístění týmu v základní části a k tomu pro srovnání vývoj průměrné návštěvnosti na domácích utkáních základní části. Je označena sezóna 2014/15, kdy došlo ke stěhování do zbrusu nové Werk areny na Frýdecké ulici a zároveň mezisezónně došlo k třetinovému nárůstu v průměrných domácích návštěvách (z 3704 na 4922 diváků). Je také vidět, že v předpandemickém období atraktivní prostředí nové haly lákalo podstatně víc než v předchozích sezónách. V nové aréně bývalo v těchto sezónách zaplněno až devět desetin míst.

V levé dolní části obrazovky jsou jednotlivé základní části od 1995/96 až po 2020/21 a ke každé z těchto sezón jsou dva sloupce – levý oranžový označuje průměrný počet vstřelených branek a pravý černý průměrný počet inkasovaných branek. V pravé čtvrtině obrazovky jsou pak základní části znázorněny vodorovným sloupcovým grafem, kde červená část grafu značí podíl vyhraných utkání, černá podíl prohraných utkání a do sezóny 2005/06 ještě i oranžová barva, která znamená podíl remíz na celkovém počtu odehraných zápasů. Graf je možné vysvětlit tak, že čím dál doprava sahá červená část sloupců, tím byla sezóna úspěšnější – tým více vyhrával.

Modul 8 – Vzájemné zápasy – základní část a play off

Vzájemné zápasy - základní část a play off

Tento modul říká informace o tom, jak se třineckým hokejistům historicky daří proti jednotlivým soupeřům. Soupeře je možné vybrat zašrktávacím políčkem vlevo. Je možné vybrat i fázi sezóny (zda pouze základní část, či play off). Při výběru soupeřů v play off se seznam soupeřů samozřejmě zkrátí – Třinec ještě ve vyřazovacích bojích nehrál se všemi extraligovými týmy. V prostřední části pole je graficky znázorněna bilance s vybraným soupeřem – počet zápasů, výher (včetně výher po prodloužení či nájezdech), remíz, proher (včetně porážek po nastavení) a skóre. Na kruhových diagramech jsou znázorněny zvlášť data za domácí zápasy a venkovní utkání. V pravé části obrazovky jsou pak v horizontálních pruzích znázorněny podíly výher a porážek (resp. remíz) s daným soupeřem dle sezón.

Vzájemné zápasy - základní část a play off - výběr soupeře

Filtrace dat v tomto modulu spočívá ve výběru soupeře, fáze sezóny, pro niž chci zobrazit data (když tento filtr nepoužijeme, jsou znázorněna data v součtu obou fází sezóny), a ve výběru místa zápasů, tzn. zda se mají propočítat domácí či venkovní zápasy (opět při absenci aplikace filtru se zobrazí data za všechny zápasy). Pojďme si demonstrovat, jak může vypadat výběr dat – vybrali jsme vzájemnou bilanci s Vítkovicemi v zápasech play off. S Vítkovicemi jsme odehráli v play off 20 utkání s bilancí 15-0-2-3 při skóre 68:33. Ve všech grafech (sloupcový s počty výsledků, kruhový s domácí/venkovní bilancí i v horizontálních pruhový dle sezón) jsou pro názornost užívány stejné barvy – oranžová pro vítězné zápasy, šedá pro porážky v prodloužení/nájezdech a černá pro porážky.

Modul 9 – Tabulkový mód

Tabulkový mód

Poslední modul obsahuje tabulková data. Tato část je možná nejvíce podobná způsobu práce se statistikami a daty na různých známých hokejových portálech. V levé části obrazovky jsou pod sebou dvě tabulková pole. Pokud není aplikován žádný filtr, pak horní pole obsahuje souhrnné statistiky za jednotlivé hráče, kteří kdy v extralize nastoupili za Třinec. Každý hráč je tedy v tomto pořadí jednou. Při seřazení tabulky dle sloupce „Z“ se zobrazí pořadí hráčů dle počtu odehraných zápasů za Třinec. V dolním tabulkovém poli je pak každý hráč, který nastoupil za Třinec, v tabulce tolikrát, do kolika sezón zasáhl. Tedy Adam Raška tam je třikrát, protože zasáhl do tří extraligových sezón. Adam Rufer pětkrát, protože nastupoval v pěti sezónách atd. Při seřazení této tabulky, např. podle sloupce „B“, získáme pořadí hráčů podle nejlepšího sezónního výkonu.

V prostřední části pole jsou tři nejlepší hráči dle jednotlivých sledovaných statistik – zápasy, góly, asistence, kanadské body, hodnocení +/- a trestné minuty. Tyto grafy stejně jako tabulky reagují na zapnutý filtr. V základní pozici není žádný filtr aplikován, proto jsou znázorněny u jednotlivých statistik nejlepší souhrnné výkony od roku 1995. Pokud bychom např. aplikovali filtry „PO“, „Obránce“ a „SVK“, přepočítají se data pro výkony slovenských obránců v play off – a to jak v prostřední části pole, tak v tabulkách vlevo.

Tabulkový mód - filtry

Pojďme si demonstrovat, jak vypadají přepočtená data po aplikaci filtrů. Nyní jsme nastavili filtry – obránce + pravák. V tabulce nahoře jsou data seřazená dle sloupce „B“. Jedná se tedy o pořadí obránců s pravým držením hole seřazeným dle celkového počtu kanadských bodů, které za Třinec tito hráči získali. V tabulce dole je to pak seřazeno rovněž podle sloupce „B“ – z této tabulky vidíme, že nejlepší sezónní výkony obránců praváků bylo 42 bodů Lukáše Zíba v sezóně 2012/13 (v součtu základní části a play off) a Libora Procházky v sezóně 1998/99. Kromě tabulek se adekvátně přepočítaly taktéž grafy v prostřední části pole.

Tabulkový mód - obránce + pravák

U druhého příkladu aplikace filtru jsme zaznačili pouze národnost – slovenskou. Hráči zpoza východní hranice měli v Třinci vždycky dobrou pozici a odehráli zde výborné sezóny, tak se pojďme podívat, jak se to projevuje v datech. Nejvíce bodů souhrnně získal ze všech slovenských hráčů obránce Ľubomír Sekeráš (218). Nejlepší sezónní výkon patří Jozefu Daňovi, který v 62 zápasech sezóny 1997/98 nasbíral 60 bodů (19+41). Z grafů uprostřed vidíme další zajímavosti – např. to, že nejvíce zápasů odehrál Vladimír Dravecký (425 po konci sezóny 2020/21) a témuž hráči chybí 3 branky, aby vyrovnal Jozefa Daňa na čele tabulky slovenských střelců za Třinec.

Aktualizace

Jednotlivé moduly, které se týkají individuálních hráčských statistik, jsou průběžně aktualizovány na základě oficiálních extraligových dat ze serveru hokej.cz pravidelně po každém odehraném extraligovém utkání, příp. minimálně jednou týdně. Průběžně se do statistik promítají také případné úpravy v určení gólů a asistencí, které jsou na svazovém webu zveřejňovány jednou týdně. Jiné moduly, které obsahují dlouhodobější statistiky (přehledy vzájemných zápasů, sezónní sumáře), jsou aktualizovány méně často (např. jednou za sezónu). V levém horním rohu každého modulu je uvedeno datum, kdy daný modul byl naposledy aktualizován.

Kontakt

Pokud najdete chybu, máte dotaz nebo byste chtěli cokoliv z Třineckého statistického okénka podrobněji vysvětlit, neváhejte nás kontaktovat, buď na emailu redakce@hcocelari.cz, nebo michal.samiec@hcocelari.cz