Z těsného zápasu body berou Plzeňští

19.10.2018 · Michal Samiec
Nejtěsnější výsledek přineslo první střetnutí mezi Třincem a Plzní v této sezóně. Úspěšnější byli pod Javorovým hráči ze západu Čech, vyhráli zde 3:2. Dvakrát v utkání vedli dokonce o dvě branky. Snížení na rozdíl jediného gólu si Oceláři vypracovali až 46 sekund před koncem, což bylo nakonec pozdě.
11.kolo, pátek 19.10.2018
Plzeň
2:3
Třetiny: 0:1, 0:1, 2:1  Branky a nahrávky: 42. Krajíček (Gernát, Werek), 60. Svačina (Adamský, Martin Růžička) – 17. Čerešňák (Kratěna, V. Nedorost), 40. J. Kindl (V. Nedorost), 50. Kratěna (Gulaš, D. Kindl). Rozhodčí: O. Hejduk, Mrkva – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:8. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 349. Střely na branku: 30:34. Střely mimo: 12:5. Zblokované střely: 13:16. Hity: 9:4. Vhazování: 34:18. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, Gernát, D. Musil, Galviņš, M. Adámek, M. Doudera – Martynek, Marcinko, Roberts Bukarts – Martin Růžička, Werek, Chmielewski – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala – Hrňa.
HC Škoda Plzeň: Miltchakov – J. Kindl, Jones, Kvasnička, Čerešňák, Vráblík, Kaňák, Pulpán – Stach, V. Nedorost, Gulaš – Kantner, Preisinger, Kratěna – D. Kindl, Kracík, V. Němec – P. Straka, Kodýtek, Eberle.

První třetina zápasu 11. kola, které svedlo dohromady Oceláře Třinec a plzeňskou Škodovku, moc ofenzivních akcí ani vyložených šancí nenabídlo. První nebezpečná střela byla k vidění ve třetí minutě, kdy Krajíček od modré pálil do chumlu před brankou, ale Miltchakov si jeho střelu našel. Domácí v úvodní hrací době nevyužili dvě přesilovky, v první z nich si největší šanci vytvořili naopak Plzeňští – střílel Preisinger. Mezi nejnebezpečnější třinecké akce patřila střela Polanského z vrcholu pravého kruhu a následná dorážka Svačiny z levého křídla a pak akce tří na jednoho, kde hosté ale zneškodnili klíčovou Marcinkovu přihrávku z pravé strany. Svěřenci trenéra Čiháka pak využili přesilovku, když střelu Petera Čerešňáka zastavila až síť v brance Šimona Hrubce. Vyrovnáno mohlo být v 18. minutě, ale Martynkovu pobídku od levého mantinelu nepřetavil v gól z mezikruží střílející Gernát.

Ve druhé třetině si Oceláři vyrobili dostatek situací a šancí, aby vývoj utkání vyrovnali. Nejprve dostal do střelecké pozice podobně jako v první třetině puk Gernát, tentokrát mu nahrával Bukarts, ale podobně jako v úvodní hrací době Gernát gól nevstřelil. V téže minutě se do akce dvou na jednoho dostali Hrňa s Michalem Kovařčíkem, střela prvního jmenovaného brankou neskončila. Oceláři vybojovali v prostřední třetině hned tři přesilovky, ale nic z toho nebylo. Jednak Plzeň praktikovala velmi aktivní napadání kombinujících Ocelářů a Třinečtí se ani k zajímavým kombinacím nepropracovali. Naopak vyvrcholením jedné nepovedené početní převahy domácích byl únik Václava Nedorosta. Ten ukořistil chybnou zpětnou přihrávku, jel sám na Hrubce, ale ten jej vychytal. Gól nedal ani dorážející Kodýtek. Když už se zdálo, že druhá třetina skončí bez branek a do třetí části hry půjdou hosté s nejtenčím náskokem, dopustili se Třinečtí zbytečného icingu a ihned po buly a posunutí puku na modrou čáru pálil Jakub Kindl. Domácí gólman měl dokonale zakrytý výhled, a tak kotouč cinknul o tyčku a zapadl za brankovou čáru.

Vzhledem k průběhu prvních dvou třetin a k tomu, jak ztuha se Ocelářům dařily ofenzivní akce, bylo jasné, že pouze rychlý gól dá Třineckým naději na bodový zisk v zápase. To se domácím podařilo. Po necelých dvou minutách napřáhl na modré Lukáš Krajíček a jeho bomba skončila v síti za Miltchakovem. Hosté se mohli vrátit k dvoubrankovému vedení o dvě minuty později, ale Gulaš byl v úniku na Hrubce obtěžován Adámkem. Slezané následně nevyužili už šestou přesilovku v zápase, zato hosté ukázali dokonalou produktivitu. V polovině 48. minuty byl teprve druhým vyloučeným hráčem Třince v zápase Gernát. O necelou minutu později k němu přisedl Martynek a Plzeňští o dalších 80 sekund později dvojnásobnou početní převahu využili. Ránou z vrcholu kruhu propálil Hrubce Ondřej Kratěna a fantastický zákrok domácího brankáře proti Nedorostovi z dvojnásobné přesilovky o několik chvil dříve tak vyšel vniveč. Škodovka šla do poslední desetiminutovky třetí třetiny s vedením o dva góly. Domácí v závěru měli ještě dvě přesilovky, které se v pětisekundové pasáži překryly dokonce do dvojnásobné početní výhody, ale kontaktní gól přišel až v poslední minutě a jak se ukázalo, bylo to pozdě. Vladimír Svačina se prosadil šikovnou tečí z předbrankového prostoru. Třinečtí se v samotném závěru ještě dostali do pásma, ale vyrovnání už nevytěžili.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Z naší strany to bylo nepovedené utkání. Rozhodly přesilovky, které jsme odehráli opravdu hrozně, naši kluci mnohdy dělali řešení, které asi v životě nedělali. Tím pádem jsme se dostávali pod tlak, který nás ještě víc svazoval."

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): "Viděli jsme atraktivní utkání, hrálo se nahoru dolů. Předvedli jsme srdnatý a soustředěný výkon. Jsem hrdý, že jsme do Třince přijeli vyhrát a ne to jen zkusit. Jsou to velmi cenné tři body, za které patří našim hráčům velké díky."