Oceláři budou druhý rok po sobě bojovat o zlato!

15.04.2019 · Michal Samiec
Již počtrnácté v historii české hokejové extraligy se stalo, aby tým prohrál úvodní dva zápasy série na čtyři vítězství hrané na domácím ledě. Poprvé v historii se však stalo, aby tento tým nakonec sérii otočil a postoupil dál. Podařilo se to třineckým Ocelářům, kteří tak ve finále narazí na Liberec.
SF7, pondělí 15.4.2019
Plzeň
5:1
Třetiny: 3:0, 0:1, 2:0  Branky a nahrávky: 11. Dravecký, 14. Werek (Marcinko, Gernát), 19. Dravecký (Hrňa), 56. Martin Růžička (Polanský, Adamský), 60. Galviņš (Polanský) – 38. Preisinger (Pulpán, Jones). Rozhodčí: Hodek, Šír – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:2, navíc Jan Kovář (Plzeň) 10 min. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 27:23. Střely mimo: 10:11. Zblokované střely: 7:16. Hity: 8:7. Vhazování: 35:31. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1. Konečný stav série: 4:3.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Roth, Gernát, D. Musil, Galviņš, M. Doudera, Dravecký – Martin Růžička, P. Vrána, Chmielewski – Hrňa, Marcinko, Werek – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala.
HC Škoda Plzeň: Frodl (21. Miltchakov) – Moravčík, Čerešňák, Pulpán, Jones, Vráblík, Kaňák – Pour, Jan Kovář, Gulaš – V. Němec, Kracík, Indrák – Stach, V. Nedorost, Kratěna – P. Straka, Kodýtek, Eberle – Preisinger.

Do rozhodujícího sedmého utkání série play off vstupovaly oba týmy posedmé ve své historii. Zatímco třinečtí Oceláři s cílem vylepšit vyrovnanou bilanci 3:3, hráči Plzně nechtěli přijít o unikát, když dosud všech šest sérií, které odehráli na plný počet sedmi utkání, nakonec zvládli. Třinečtí hokejisté naposledy ultimátní zápas zažili ve čtvrtfinále 2018 s Pardubice, Plzeň dokonce v první kole letošního play off.

Sedmé semifinále zpočátku moc zajímavého hokeje nenabídlo. První rozruch přišel až v sedmé minutě při aktivitě Marcinkovy formace, velice aktivně si před Frodlem počínal dorážející Werek. Tentýž hráč byl v polovině desáté minuty vyloučen za útočný faul. Hosté však nejenže přesilovku nevyužili, ale naopak inkasovali. Nejprve nevyužili šance Cienciala s Hrňou v oslabení a na druhé straně Němec, který trefil z protiútoku spojnici tyčí Hrubcovy branky. Pak se ale do úniku dostali tři Oceláři na jediného hráče Škodovky, Vladimír Dravecký nic nevymýšlel a trefil přesně k tyči plzeňské branky.

Velkou šanci měli hosté v minutě třinácté. Kaňákovo nahození od modré Hrubec vyrazil před sebe, dorážet zkoušel Indrák, úspěšnější byl ale třinecký brankář. Následovala využitá Marcinkova přihrávka zpoza branky do slotu před Frodla, když puk do sítě poslal Ethan Werek. Třinečtí měli v první třetině také jednu početní výhodu po vyloučení Straky a sehráli ji psychicky posílení dvěma góly velmi dobře. Ve dvou dobrých šancích byl Hrňa – nejprve střílel z první po křížné přihrávce Růžičky, pak byl mezi kruhy, ale jeho střela s lehkým přispěním bránícího hráče skončila mimo. Ještě jeden gól Třinečtí přeci jen vydřeli – opět Vladimír Dravecký vedl akci, která početně byla tři na tři. Zase šel ke gólu nejjednodušší cestou a z podobného místa jako o osm minut dříve prostřelil Frodla pod jeho rukavicí.

Druhá třetina byla ve znamení zvýšené aktivity plzeňských hráčů. Již po pár desítkách vteřin Kratěna po přihrávce Stacha kousek za modrou v útočném pásmu pálil z první těsně vedle. Velkou šanci spálil v situaci dva na jednoho po přihrávce Gulaše Straka, který střílel nad. Následně hosté výborně sehráli přesilovku po vyloučení Adamského, vyrobili si několik výtečných střeleckých pozic. Snížit mohl následně při hře pět na pět Gulaš, ale střelu z osy hřiště po kombinaci s kolegy poslal nad Hrubcovu branku. Na konci osmé minuty byl vyloučen Kovář, který za vražení na hrazení dostal i osobní trest, byl tedy vyřazen prakticky do konce třetiny. Domácí ale s početní výhodou naložili mizerně.

Větší šanci si domácí vyrobili až při hře pět na pět, kdy v situaci dva na jednoho Michal Kovařčík střílel, zkoušel najít mezeru v postoji brankáře Miltchakova, který od začátku druhé třetiny chytal v plzeňské brance. Hosté dál vytrvale tlačili. Často se dostávali do šancí po náhodných odrazech puků, ale vše pramenilo z jejich aktivity. Snížit mohl Němec v situaci dva na jednoho, Gulaš byl sám před Hrubcem, ale měl málo času na zakončení. Gól Plzně přišel až zhruba dvě minuty před koncem prostřední třetiny, kdy Miroslav Preisinger usměrnil za Hrubce Pulpánovo nahození od modré.

Třetí třetinu začali Oceláři aktivněji, než odehráli prostřední hrací dobu. Hned na začátku se dvakrát rýsovalo nadějné přečíslení pro domácí hokejisty, hosté ale vše zvládli. V šesté minutě už byla ale na programu velká šance domácích. Situaci dva na jednoho zakončoval Cienciala po přihrávce Ondřeje Kovařčíka vedle. O minutu později zvedla domácí diváky ze sedadel situace, po níž se prohlíželo video. Němec ujížděl sám na Hrubce, překonal jej, ale přes třineckého brankáře přepadl Dravecký a rukavicí puk udržel před brankovou čárou.

Hosté pokračovali v aktivitě ve vysokých obrátkách, třinecká obrana odrážela plzeňské útoky nesmírně obětavě a vytrvale. Definitivní pojistku výsledku dal pět minut před koncem Martin Růžička. Třinecký kanonýr se ocitl úplně sám na slotu a využil tvrdé práce dvojice Adamský – Polanský. Růžičkovi střela nesedla úplně ideálně, ale zřejmě právě to, že se jednalo o lehkou střelu po zemi, brankáře Miltchakova zmátlo. Hosté čtyři a půl minuty před koncem odvolali brankáře a do útoku dali úplně vše. Euforičtí domácí hokejisté ale všechny puky vyndávali do středního pásma a půlminutku před koncem do prázdné branky pečetil skóre Guntis Galviņš . Oceláři se tak stali prvním týmem, který porazil Plzeň v sedmém zápase série play off. Po nervy drásající extrémně vyrovnané sérii postupují do finále druhý rok po sobě třinečtí Oceláři.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Jsem nesmírně rád, že kluci k zápasu přistoupili tak, jak jsme chtěli. Měli jsme i notnou dávku štěstí, kdy Plzeň trefila tyč a z protiútoku jsme skórovali a pak následovaly další dvě trefy. Úvodní část nám vyšla parádně, spadlo tam skoro vše. V dosavadních zápasech série se nám nepodařilo skórovat jako první, dnes to konečně vyšlo. Ve druhé části nás Plzeň zmáčkla, byla hodně důrazná, vyhrávala osobní souboje, měla dost tutovek, ale Šimon nás podržel. Třetí část jsme si i přes snahu Plzně kontrolovali, byli jsme velmi dobří ve středním pásmu, zaměřili se na brejky. Chtěl bych Plzni poděkovat za korektní, vyrovnanou sérii, ve které rozhodovaly maličkosti."

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): "První třetinu jsme neměli špatnou, ale inkasovali jsme třikrát, i když jsme předtím trefili tyč. To byla zřejmě rozhodující pasáž utkání. Jsem rád, že jsme se ve druhé třetině zvedli a dokázali soupeře zatlačit a snížit. Bohužel to ale nestačilo, prohrálo se, Třinec získal čtvrtý bod a já mu blahopřeji k postupu do finále."