Rok 2016 končí vítězně, Oceláři srazili Chomutov!

30.12.2016 · Daniel Ježek
Derniéru roku 2016 obstaralo domácí utkání s chomutovskými Piráty. Hosté se sice dostali do vedení, Oceláři ale dvěma brankami v polovině duelu otočili stav na svou stranu a vedení si až do konce pohlídali. Výhru do prázdné branky pečetil dvougólový Daniel Rákos.
34.kolo, pátek 30.12.2016
Chomutov
3:1
Třetiny: 0:1, 2:0, 1:0  Branky a nahrávky: 29. Rákos (Kreps, Linhart), 32. Roth (Petružálek), 59. Rákos (Kreps, Linhart) – 3. Hlava (Slavíček, Šťovíček). Rozhodčí: Čech, Mrkva – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 054. Střely na branku: 28:29. Zblokované střely: 13:13. Hity: 14:10. Vhazování: 42:38. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
HC Oceláři Třinec: Hamerlík (Hrubec) – Linhart, Roth, Jank, Hrabal, M. Doudera, Nosek, Kania – Hrňa, Marosz, Petružálek (A) – Adamský (A), Kane, Irgl (C) – Rákos, Kreps, Dravecký – Sýkora, Špirko, Cienciala – Chmielewski.
Piráti Chomutov: Laco (Král) – Dlapa, Flemming, Skinner, Valach, Mrázek, Rutta, Havel – Tomica (A), Huml (A), Vondrka (C) – Sklenář, Růžička, Skokan – Poletín, Kämpf, Koblasa – Slavíček, Raška, Šťovíček – Hlava.

Vstup do zápasu se více povedl hostujícímu celku. Piráti svou aktivitu korunovali na konci třetí minuty, kdy jim rozhodčí ponechal výhodu. Chomutov ale přesilovku nepotřeboval, Hamerlíka z dorážky překonal Nicolas Hlava. Oceláři mohli kontrovat hned v následující minutě při vyloučení Vondrky, chyba Kanea na brankovišti ale domácí stála početní výhodu.

Při hře ve čtyřech mohli opět skórovat hosté, Vladimír Růžička ale únik do úspěšného konce nedotáhl. WERK ARENA mohla poprvé bouřit v minutě desáté, kdy se do šance skrz trojici bránících hráčů prokličkoval Kane. Laco byl připraven. Na druhé straně pak musel Hamerlík řešit akci Šťovíčka s Hlavou, brankář Ocelářů byl úspěšný.

Další průběh úvodní dvacetiminutovky žádnou větší šanci nenabídl. Aktivnější v tomto období byli hosté, Slezané se dopustili několika zakázaných uvolnění. Branková síť se ale nevlnila. Rozvlnit se mohla v dvacáté páté minutě při přesilovce domácích, skórovat však mohli hosté. Hamerlíka trochu neposlechl kotouč, Sklenář s Kämpfem ale zaváhání domácího brankáře nevyužili.

Radovali se tak hráči s drakem na hrudi. Formace Kamila Krepse v devětadvacáté minutě dostala hosty pod tlak, z toho těžil Daniel Rákos. Útočník Ocelářů obdržel pas od centra formace, po kličce do bekhendu poslal kotouč za ležícího Laca.

Domácím však jen vyrovnání nestačilo. Chomutovští v polovině duelu nabídli Ocelářům dvojnásobnou početní výhodu, Slezané si věděli rady. Vladimír Roth si udělal prostor na levém kruhu, lehce zamíchal s kotoučem a poslal jej do horního rohu Lacovy branky.

Piráti mohli na vedoucí branku domácích odpovědět v přesilovce z šestatřicáté minuty, Hamerlík ale Ruttovi zmařil gólovou radost. Na druhé straně pak mohli udeřit Sýkora s Draveckým. Nejprve jim nevyšlo přečíslení, druhý jmenovaný pak osm vteřin před koncem těsně minul hostující branku.

Závěrečná perioda tak začínala s jednobrankovým vedením Ocelářů. To Slezané mohli navýšit v dohrávané přesilovce z třetiny předcházející, Laca ale neohrozili. Hamerlíka v domácí brance pak nechal vyniknout Valach, který pálil po individuální akci. Stejně dobře si gólman Slezanů vedl také v čtyřicáté šesté minutě, když zastavil akci Humla.

V osmačtyřicáté minutě pak na Hamerlíka znovu nevyzrál Růžička, Piráti poté měli k dispozici několik početních výhod, z nich jedna byla dvojnásobná. Právě při hře v pěti proti třem mohli hosté srovnat, Hamerlík však lapil pokus Poletína z bezprostřední blízkosti, rána Humla pak mířila nad.

O vítězství domácích mohli v šestapadesáté minutě Petružálek s Krepsem při přečíslení, Laco ale ránu druhého jmenovaného dokázal zpomalit natolik, že se kotouč zastavil v brankovišti. Necelé tři minuty před koncem pak Oceláře do čtyř poslal Kane. Chomutovští hráli svou šestou přesilovku, na poslední minutu ji navíc kouč hostí Růžička posílil odvoláním brankáře. Hamerlík ale kotouč za svá záda nepustil.

V oslabení naopak úřadovala dvojice Kamil Kreps - Daniel Rákos. Kreps vybojoval kotouč pro Rákose, ten, byť nadvakrát, poslal kotouč do prázdné branky. V poslední minutě pak ještě Petružálek orazítkoval tyč.

Oceláři tak zvítězili v posledním klání letošního roku a do roku 2017 vstoupí v pozici nejlepšího týmu Tipsport extraligy.

René Mucha (HC Oceláři Třinec): „Do zápasu jsme nevstoupili optimálně, v první třetině nás držel především Peter Hamerlík, díky kterému jsme inkasovali jen jeden gól. Tohle jsou těžké zápasy, pro nás je velmi cenné to, že jsme se dokázali vrátit do zápasu. Ve druhé třetině jsme měli mnohem lepší pohyb, vynutili si přesilovky a tu využili. Naopak ve třetí třetině jsme se sami dostali do mnoha oslabení, proti týmu s nejlepší přesilovkou v extralize jsme to parádně ubránili. Třetí gól pak rozhodl. Musím poděkovat celému týmu za bojovný výkon, smekám klobouk před Peterem Hamerlíkem, který znovu podal výborný výkon. Chci oběma týmům i našim věrným fanouškům popřát vše nejlepší do nového roku. Především tedy zdraví.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Dnešní utkání dle mého názoru rozhodly dvě věci. V první třetině, kdy jsme hráli výborně, tak jsme to uhráli jen na 1:0. Ta třetina měla skončit minimálně 2:0, to je ta první věc. Ve druhé třetině byl obrázek opačný, Třinec musel reagovat a byl aktivnější. My se dostali pod tlak a zbytečně faulovali. Domácí po zásluze srovnali, v dvojnásobné přesilovce šli do vedení. Ve třetí třetině jsme opět navázali na výborný výkon z první třetiny, bohužel jsme ale nevyužili šance. Důkazem toho je minutová přesilovka pět na tři, kdy jsme neproměnili dvě šance. Dnes nebereme bod, Třinci musíme sportovně popřát k zaslouženému vítězství.“