Piráti zvládli první duel a ujímají se vedení v sérii

15.03.2017 · Tomáš Vacho
První utkání čtvrtfinálové série Generali play off Tipsport extraligy mezi Třincem a Piráty z Chomutova vyzněl lépe pro hostující celek. Třinci sice herně vyšel vstup do zápasu, ale převahu nepřetavil v branku. Hosté se naopak dostali do vedení kuriózní šťastnou brankou Vondrky a další vývoj utkání si již pohlídali. Druhou branku přidal Poletín.
ČF1, středa 15.3.2017
Chomutov
0:2
Třetiny: 0:1, 0:1, 0:0  Branky a nahrávky: 16. Vondrka (Rutta, Huml), 25. Poletín (Rutta, Huml). Rozhodčí: René Hradil, Daniel Pražák – Miroslav Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: . Využití: . V oslabení: . Diváci: 4978. Střely na branku: 38:12. Zblokované střely: 16:8. Hity: 14:6. Vhazování: 46:26. Stav série: 0:1.
Hrubec (Hamerlík) – Linhart, Roth, M. Doudera, Krajíček, Galvas, Nosek, Adámek – Rákos, Kreps, Kane – Netík, Martin Růžička, Irgl (C) – Adamský (A), Redenbach, Petružálek (A) – Dravecký, Marosz, Marek Růžička – Jašek
Laco (Král) – Chalupa, Rutta, Skinner, Flemming, Mrázek, Valach, Dlapa – Tomica (A), Huml (A), Skokan – Sklenář, V. Růžička, Vondrka (C) – Koblasa, Kämpf, Kaše – Poletín, Šťovíček, Raška – Lauko

Aktivněji do utkání vstoupili domácí, Třinec svého soupeře v úvodních minutách několikrát uzamknul v jeho obranném pásmu. V osmé minutě navíc Oceláři dostali příležitost početní výhody, ve které se do slibného zakončení dostal Martin Růžička, který ale rozvlnil pouze boční síťku Lacovy brány.

Severočeši se do první velké šanci dostali v polovině desáté minuty, právě po vypršení trestu Vladimíra Růžičky. Ten se přímo z trestné lavice vrhnul do brejkové situace, kdy podporován Kempfem zakončoval z pravé strany. Hrubec puk s vypětím všech sil vyrazil, další nebezpečí již zažehnali vrátivší se obránci.

Na začátku šestnácté minuty zahrávali svou první přesilovou hru také Piráti a hned z toho byla první branka série. Trochu kuriózně se puk dostal kvůli nešťastnému zásahu Linharta rukavicí přímo na hůl Michala Vondrky, který pohotově zakončil.

Třinec však nepolevil a i přes první inkasovanou branku nadále předváděl aktivní hru. V šestnácté minutě mohlo být srovnáno, to by však Laco nesměl vytasit bravurní zákrok proti dobré střele Martina Růžičky. Třinecký forward pak měl po následném vhazování další příležitost, tentokrát však střela nemířila mezi tři tyče. Brankou pak neskončila ani Noskova pohotová volej, kterou mu připravil Netík v samém závěru první periody.

Vstup do druhé třetiny byl ve znamení dominance Chomutova. Takřka hned po vhazování se Humlovi podařilo šikovně tečovat Ruttovo nahození. Puk skončil v bráně, ale rozhodčí po dlouhých debatách branku neuznali.

To však Pirátům vítr z plachet nesebralo a dál pokračovali ve zlepšené hře. Kämpf nejprve výtečným forčekingem získal puk v útočném pásmu a snažil se puk protlačit přes Hrubce, brankář domácích však obstál. V pětadvacáté minutě však ani on již nezabránil druhé kapitulaci Ocelářů. Chomutov předvedl bleskové využití přesilové hry, když Humlovo vyhrané vhazování a Ruttovo nahození od modré čáry zužitkoval Michal Poletín.

Druhá branka již Ocelářům trochu nahlodala sebevědomí a rázem neměli potřebnou lehkost při přechodu do útočného pásma, Severočeši naopak hráli s důrazem na defenzívu, což pramenilo v hru převážně ve středním pásmu bez zajímavých situací. A to i přesto, že Oceláři hráli tři přesilové hry, včetně jedné půlminutově dvojnásobné.

Stojaté vody druhé periody narušil pouze Irgl v pětatřicáté minutě, když zakončoval ze vzduchu na hranici pravidel, Laco ale zůstal stoprocentní.

Do třetí části Oceláři vstoupili dobrou šancí z hole Netíka, který nejprve zakončil do brankové konstrukce a pak i sám dorážel, ale bekhendovou střelu si Laco pohlídal.

Jenže hosté obranné pásmo opět uzavřeli a naopak sami hrozili z brejků. Jeden takový předvedl Huml v osmačtyřicáté minutě. Hrubec sice předvedl dobrý zákrok, ale puk se mu vykutálel těsně vedle levé tyče.

Za další minutu měl velkou šanci Galvas, který mezi kruhy přijal Redenbachovu milimetrovou přihrávku, ale Laco proti střele vytasil vyrážečku, čímž vyloženou šanci zhatil.

Ve třiapadesáté minutě se nejprve do rány opřel Vladimír Růžička, po Hrubcově vyražení vyrazili domácí do přečíslení tři na jednoho. Netíkovo zakončení však opět zlikvidoval Laco.

Po následném vhazování se pokoušeli prosadit Rákos s Galvasem, ale v prvním případě střela nešla mezi tři tyče a v tom druhém znovu zasáhnul hostující gólman.

S blížícím se závěrem Chomutov ještě více vyztužil zadní řady a nepustil tak Třinec ani ke kontaktní brance. Domácím nepomohla ani hra bez brankáře v posledních dvou minutách.

Chomutov tak vyloupil Werk Arénu a ujímá se vedení ve čtvrtfinálové sérii.

René Mucha (HC Oceláři Třinec) "Vstup do utkání byl z naší strany povedený, měli jsme tlak a spoustu šancí, ale bohužel bez přesného zakončení. Poté jsme kuriózně inkasovali a druhá třetina nebyla v našem podání vůbec dobrá. Trápili jsme se v přesilovkách a soupeř rychle odskočil na rozdíl dvou gólů. I ve třetí třetině jsme si vytvořili dostatek šancí, ale když nedáte gól, nemůžete vyhrát. Dnes jsme prohráli, ale zítra to pokračuje dál."

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): "Od začátku utkání jsme byli pod tlakem, ale dařilo se nám dobře bránit. Na dnešní výhře má podíl celý tým, měli jsme velké nasazení, obrovskou obětavost. Když už se domácí dostali do zakončení, vynikající formu potvrdil Jánko Laco. Je to pouze první výhra, byli jsme šťastnější."