Výborně! Oceláři mají druhý semifinálový bod!

07.04.2021 · Daniel Ježek, Foto: Martin Voltr
Semifinálová série se za vyrovnaného stavu 1:1 přesunula do středočeského kraje, třetí bitvu hostila mladoboleslavská ŠKO-ENERGO aréna. Oceláři se po produktivní první třetině dostali do dvoubrankového náskoku, který jim v konečném součtu stačil k zisku druhého semifinálového bodu. Čtvrtý mač je na programu ve čtvrtek od 19 hodin.
SF3, středa 7.4.2021
Ml. Boleslav
1:3
ŠKOENERGO Aréna
Třetiny: 0:2, 1:1, 0:0  Branky a nahrávky: 29. Šťastný (Šidlík, Kotala) – 2. Rodewald (Špaček, M. Kovařčík), 13. Martin Růžička (M. Stránský, P. Vrána), 39. Miloš Roman (Dravecký). Rozhodčí: Hodek, Lacina – Brejcha, Pešek. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 0. Střely na branku: 36:18. Zblokované střely: 23:5. Hity: 17:18. Vhazování: 32:32. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.
BK Mladá Boleslav: J. Růžička – Ševc (C), Šidlík, Dlapa, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Hrbas – Kotala, A. Zbořil (A), Šťastný – Cienciala, Claireaux, Jääskeläinen – Trávníček, Najman, P. Kousal – J. Strnad, Bičevskis, J. Stránský.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – M. Doudera, Gernát, Freibergs, D. Musil, Jaroměřský, Kundrátek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Kurovský, Marcinko, Chmielewski – M. Kovařčík, Špaček, Rodewald – Hrehorčák, Miloš Roman, Dravecký (A) – Hrňa.

Do třetího semifinálového utkání, prvního na ledě Mladé Boleslavi, lépe vstoupili hostující Oceláři. Hráči s drakem na prsou se od úvodní minuty drželi na kotouči, po sto deseti vteřinách hry se poprvé radovali. Michael Špaček našel zpoza branky volného Jacka Rodewalda, kanadský forvard střelou z první propálil Růžičku mezi betony. Hra se následně vyrovnala, Třinečtí se soustředili na precizní defenzívu a nepouštěli svého soupeře do blízkosti Kacetlovy branky. V ojedinělých šancích na střely jinak skoupé první periody se ocitli domácí Šťastný nebo Ocelář Špaček, ani jeden pokus se ale neujal.

Minutu po polovině první dvacetiminutovky dostali Slezané příležitost první přesilové hry utkání, tuto šanci zužitkovala elitní řada Třince po necelé minutě. Matěj Stránský ideálně našel najetého Martina Růžičku, historicky nejlepší střelec Ocelářů poslal z voleje kotouč přímo k pravé tyči boleslavské branky. Domácí se ale s nepříznivě se vyvíjejícím skóre nechtěli smířit, své štěstí opět zkoušel Šťastný, později i tečí Kousal, v obou případech ale byl lepší gólman Ondřej Kacetl.

Také do prostředního dějství vstoupili aktivněji Oceláři, kteří si již po dvou minutách hry vybojovali druhou přesilovku. V početní výhodě tvrdě pálili Hrňa a Rodewald, ani jeden ale netrefil prostor mezi tyčemi. Po ubráněném oslabení se Bruslaři začali více dostávat ke slovu, zvýšená aktivita domácích přinesla své ovoce v devětadvacáté minutě. David Šťastný si vybruslil z rohu kluziště až k modré čáře a tentokráte se nemýlil. Hned v minutě následující navíc fauloval Vrána a Mladá Boleslav měla slibnou šanci ke srovnání, svou první přesilovku v zápase ale Středočeši zahodili.

Oceláři se i zkraje druhé poloviny zápasu soustředili na poctivou defenzívu, více ze hry tak měl domácí celek, který ve druhé dvacetiminutovce zapsal hned šestnáct střeleckých pokusů. Horko bylo třinecké defenzívě především v další početní výhodě Bruslařů po faulu Kundrátka, kdy tvrdou ránu do kolene schytal Jaroměřský, Slezané ale tíživou situaci ustáli. Ubráněné oslabení dodalo Třineckým novou krev do žil, zlepšený pohyb přinesl hostujícímu celku uklidňující třetí trefu. Slovenská letka si počínala velmi aktivně v blízkosti Růžičkovy branky, Miloš Roman pak do sítě doklepl Draveckého vyražený pokus.

Bruslaři vstoupili do poslední dvacetiminutovky s cílem srovnat nepříznivě se vyvíjející stav, v prvních deseti minutách třetí třetiny pak byli aktivnějším týmem. Oceláři měli plné ruce práce s bráněním ataků domácího celku, defenzíva Třince v čele s pozorným Kacetlem odrážela jeden nápor Mladé Boleslavi za druhým. Středočeši sice měli optickou i územní převahu, častokrát dlouho drželi kotouč v útočném pásmu, do vyložených šancí se ale přes zformovanou slezskou obranu nedostávali.

V jednapadesáté minutě, po dlouhém obléhání třineckého pásma chybně, kotouč odpaloval Gernát, čímž si vysloužil dvě trestné minuty za zdržování hry. Bruslaři sice nesehráli přesilovku nejhůř, Kacetl ale nemusel ani jednou zasahovat. Tři a půl minuty před třetí sirénou zkusili domácí hru se šesti hráči v poli, tento risk se Mladé Boleslavi mohl pořádně vymstít, Matěj Stránský ale od útočné modré neusměrnil kotouč do prázdné branky. Neúspěšně se pak o vstřelení branky pokoušel brankář Ondřej Kacetl, Oceláře to ale nemuselo mrzet. Svěřenci kouče Václava Varadi zapsali druhou semifinálovou výhru a dostali se v sérii do vedení.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): „Ráz utkání určila první třetina. Čekali jsme, co s námi Třinec udělá. Proti takovému soupeři si to nemůžeme dovolit. Bohužel jsme nenavázali na druhé utkání, kde z naší strany bylo vše. Dnes tam nebylo nic a prohrávali jsme 0:2. Od druhé třetiny jsme se zvedli, proti Třinci to ale bylo málo, musíte proti nim hrát šedesát minut. To se nám dnes nepovedlo.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Utkání se mi hodnotí velmi dobře. Měli jsme super vstup do utkání, dali jsme rychlou branku. První třetina nám hodně vyšla. Postupem zápasu se hra vyrovnávala, ve třetí třetině nám to domácí udělali hodně těžké. Na několik střídání nás zamkli v obranném pásmu, my to ale zvládli. Počítá se výhra, utkání jsme zvládli takticky skvěle. Pomohl výborný výkon brankáře. Myslím, že další utkání bude v podobném stylu.“