Oceláři otevírají finálovou bránu!

15.04.2021 · Jakub Kotajny
Třetí třetina obrovské bitvy v rámci sedmého semifinálového duelu rozhodla o třinecké účasti v letošním finále. Přetahovaná, jejíž gólový výčet otevřel až v sedmačtyřicáté minutě Martin Růžička byla do závěrečných minut obrovským dramatem. Odvolání gólmana Jana Růžičky však pomohlo domácím k dosažení dvou branek a s výsledkem 3:0 tak svěřenci Václava Varadi otevírají bránu souboje o vítěze Tisport Extraligy, ve kterém změří síly s libereckými Tygry.
SF7, čtvrtek 15.4.2021
Ml. Boleslav
3:0
Třetiny: 0:0, 0:0, 3:0  Branky a nahrávky: 47. Martin Růžička (Špaček), 60. Marcinko (M. Doudera), 60. Hrehorčák. Rozhodčí: Hodek, Hejduk – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 24:25. Zblokované střely: 11:18. Hity: 11:9. Vhazování: 39:31. Průběh utkání: 3:0. Hráno bez diváků.
Kacetl (Štěpánek) – Gernát, M. Doudera, M. Adámek, D. Musil, Kundrátek, Jaroměřský, Freibergs – Martin Růžička (A), P. Vrána (C), M. Stránský – Rodewald, Marcinko, Hrňa – O. Kovařčík, Špaček, M. Kovařčík – Dravecký (A), Miloš Roman, Hrehorčák.
J. Růžička (Krošelj) – Hrbas, Ševc (C), Dlapa, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Šidlík – Kotala, Cienciala, Šťastný – J. Strnad, Bičevskis, J. Stránský – Jääskeläinen, A. Zbořil (A), Claireaux – Flynn, Najman, P. Kousal.

Úvod sedmého semifinálového klání si pro sebe vymezil Martin Růžička, křídelník domácích se dostal hned do dvou akcí, ve kterých musel Jan Růžička potvrdit své kvality a podržet svůj tým v první minutě zápasu. Nezdar člena elitní formace Ocelářů nabudila hráče s drakem na prsou k dalším pokusům, na začátku čtvrté minuty se musel strážce mladoboleslavské klece popasovat s pokusem Patrika Hrehorčáka a o minutu později se střelou z druhé vlny prezentoval také Milan Doudera. Středočeši však nechtěli hrát v tomto měření sil druhé housle, Kacetla zaměstnávali v první polovině této části hry zejména příslušníci první pětky Bruslařů.

O největší akci úvodní dvacetiminutovky se ale postaral Jan Stránský, po skrumáži před Ondřejem Kacetlem dokázal třicetiletý forward v předvečer svých narozenin nasměrovat kotouč mezi tři tyče a ruce hráčů ze středu Čech vylétly ke stropu WERK ARENY. Radost hostů ale záhy zhatila trenérská výzva Václava Varadi, kterému se nezamlouvalo počínání soupeře v třineckém brankovišti. Oba hlavní rozhodčí se necelých osm minut radili s kolegou u videa, verdikt však byl nakonec jasný, branka neplatí.

Skóre se mohlo přiklonit na stranu domácích v polovině čtrnácté minuty, Jack Rodewald několika rychlými tempy setřásl obrannou dvojici hostů a nastřelil tyčku mladoboleslavské klece. Bohužel ani ve zbytku tohoto dějství branka nepadla, kotouč totiž většinu času strávil v pohybu z jedné strany kluziště na druhou, kdy se žádnému z celků nepodařilo usadit v pásmu soupeře.

Do druhé periody utkání vstoupili lépe domácí, po vybojovaném vhazování se chtěl o radost Ocelářů postarat Adámek, tomu ale kotouč po obkroužení Růžičkovy klece sjel z čepele. Led v pásmu Třince také příliš dlouho urolbovaný nezůstal, po intervenci hráčů s drakem na prsou se totiž dirigentské hůlky ujali hosté, přesněji Bičevskisova formace. A byli to nakonec Středočeši, kdo si zahrál první početní výhodu, Jan Jaroměřský na samotném konci šestadvacáté minuty šel na lavici hanby odpykávat trest za své sekání. Mladá Boleslav sice dokázala držet Kacetla v permanenci, veliké pozdvižení se nakonec ale odehrálo v pásmu hostů, kde se riskantním obkroužením branky s toušem na čepeli prezentoval Jan Růžička.

Této troufalé finty domácí využít nedokázali, stejně tak na Růžičkovi skončil i pokus Draveckého ve druhé polovině třicáté minuty. S velkými akcemi domácího mužstva se ve druhé půli střední části hry doslova roztrhl pytel, dvaatřicátá minuta přinesla parádní vybídnutí Erika Hrni, o minutu později mohl poslat třinecké hokejisty do vedení Michael Špaček. A festival šancí zdaleka neskončil, do průvodu pokusů o otevření gólového skóre utkání se zapojil i hostující Hrbas, ani tlak domácího kádru v závěru druhé tercie však branku nepřinesl.

Vhazování mezi Petrem Vránou a Davidem Ciencialou zahájilo závěrečnou část tohoto měření sil a časomíra započala odpočítávat poslední dvacetiminutovku dnešního střetnutí. I do této pasáže sedmého semifinále vstoupili lépe Oceláři, kteří se navzdory prohranému buly dostali do útoku jako první a pásmo před Janem Růžičkou nehodlali jen tak opustit. Čtyřiačtyřicátá minuta mohla znamenat otevírací trefu celého klání, Martin Růžička využil prostoru, jenž vznikl po srážce beků Mladé Boleslavi a následně vyprášil vyrážečku Jana Růžičky. Po potyčce za brankou hostů byli na trestné lavice posláni Matěj a Jan Stránští, volnější prostor na ledové ploše se však znovu jevil lépe pro hráče s drakem na prsou, ani střela Petra Vrány nad pravý beton ale mezi tři tyče nezamířila.

Dostatečným důvodem pro otevření gólového účtu pro toto utkání se tak stala až třinecká přesilovka 5 na 3, po vyloučení Pavla Kousala s Jakubem Strnadem nejprve zahrozil hostující Bičevskis, který pláchl hned trojici Ocelářů a za záchrannou brzdu musel zatáhnout až Ondřej Kacetl. Umocněná třinecká odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, Martin Růžička z vrcholu levého kruhu prostřelil Jana Růžičku a poslal Třinec do těsného vedení. Šest minut plných nebezpečných akcí na obou stranách uzavřelo nastřelené břevno a následná robinzonáda Ondřeje Kacetla, třinecký gólman tak lapačkou doslova ukradl Bruslařům srovnávací branku.

Závěr hodný hollywoodského filmu o útočném hokeji, tak by se dala popsat závěrečná pětiminutovka tohoto zápasu, ve které se znovu potvrdila výhoda domácího prostředí. Třinecká štěstěna a břevno Kacetlovy svatyně totiž znovu stálo v cestě srovnávací trefě. Hned o několik chvil později přinesla nemalé množství šancí i přesilovka Bruslařů, která byla nařízena po vyhození kotouče z hole Tomáše Kundrátka. Jakub Kotala mohl v čase 57:00 srovnat vývoj utkání, odkrytá klec se ale záhy zásluhou Ondřeje Kacetla proměnila v neprůstřelnou pevnost.

Mladá Boleslav ještě v poslední minutě sáhla pro možnost hry bez gólmana, power play ale dala taktéž Třinci možnost zasadit konečný úder, o který se postaral svou střelou Tomáš Marcinko. Do prázdné klece se o patnáct sekund později dokázal trefit i Patrik Hrehorčák a výsledek 3:0 je tím, který zajišťuje třineckým Ocelářům možnost v repríze posledního finálového střetnutí bojovat o obhajobu titulu.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Je to velká úleva. Musím říct, že naši hráči pracovali nesmírně obětavě, ve třetí třetině jsme měli štěstí. Utkání jsme zvládli, byla to velká bitva. Jeden z nás do finále nemohl, já jsem hrozně rád, že to kluci takto odehráli. S Mladou Boleslaví jsme v základní části měli problémy. Jejich hra je založená na agresivním forčekingu, na nahazování kotoučů. S tím jsme se hodně trápili. Chtěl bych Bruslařům poděkovat a pochválit je, hráli opravdu dobře. Ne nadarmo skončili v základní části třetí. Jeden z nás to musel „odnést“ a jsou to oni. My jdeme dál. Za dnešní výkon jsem rád, Ondra Kacetl byl opět skvělý. Asi je jedno, jestli to je Liberec nebo Sparta, my se porveme o titul. Do finále je těžké se dostat, postupu si nesmírně vážím.“

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): „První třetina z naší strany byla velmi dobrá, dali jsme regulérní branku a měli vést 1:0. To se bohužel nestalo. Lepší jsme byli i ve třetí třetině, bohužel to opět bylo bez branek. Ve třetí třetině Třinec dal branku, pak se dělo, co se dělo. Série byla celá nádherná, je škoda, že to rozhodl někdo úplně jiný než hráči. Je škoda, že takhle zkazili celou sérii. Jak můžou rozhodčí čekat nějakou autoritu, když nedokážou vysvětlit to, na co se člověk ptá. Byla to naprostá arogance, nerozumím tomu. Třinec hrál výborně, my taky. Gratuluji Třinci k postupu. Je škoda, že to skončilo takovou černou kaňkou.“