Série se vrací do Třince za vyrovnaného stavu

08.04.2021 · Dominik Stošek
Oceláři nastoupili do čtvrtého semifinálového souboje s Mladou Boleslaví výborně a podobně jako včera také dnes vsítili úvodní branku. Pak ale přišlo vyrovnání a vedoucí trefa Davida Ciencialy ze druhé třetiny, na kterou už hráči s drakem na prsou nenašli odpověď a Mladé Boleslavi nakonec podlehli poměrem 1:3. Stav série je tedy po čtvrtém utkání vyrovnaný 2:2. Páté utkání na ledě Třince se uskuteční v neděli od 14:00.
SF4, čtvrtek 8.4.2021
Ml. Boleslav
3:1
ŠKOENERGO Aréna
Třetiny: 1:1, 1:0, 1:0  Branky a nahrávky: 17. Jääskeläinen (Hrbas, Fillman), 26. Cienciala (Šťastný, Kotala), 59. Ševc (Hrbas, J. Stránský) – 6. M. Stránský (Kundrátek). Rozhodčí: Hradil, Hejduk – Ganger, Klouček. Vyloučení: 1:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 30:17. Zblokované střely: 20:8. Hity: 12:5. Vhazování: 28:26. Průběh utkání: 0:1, 3:1. Hráno bez diváků.
BK Mladá Boleslav: J. Růžička (Krošelj) – Ševc (C), Hrbas, Dlapa, Pláněk (A), Šidlík, Fillman, Bernad – J. Strnad, Bičevskis, J. Stránský – Kotala, Cienciala, Šťastný – Jääskeläinen, A. Zbořil (A), Claireaux – Flynn, Najman, P. Kousal.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Štěpánek) – M. Doudera, Gernát, Freibergs, D. Musil, Jaroměřský, Kundrátek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Kurovský, Marcinko, Chmielewski – M. Kovařčík, Špaček, Rodewald – Hrehorčák, Miloš Roman, Dravecký (A) – Hrňa.

Počátek celého utkání se nesl ve znamení velmi vyrovnané a rychle plynoucí hry. Mnohokrát se nepřerušovalo a jak Bruslaři, tak i Oceláři dávali jasně najevo, že aktivita v první třetině je pro vzájemné zápasy klíčová. Po prvním oťukávání a úvodním kratším tlaku v útočném pásmu na obou stranách se poprvé v utkání výrazněji ozvali hráči s drakem na prsou. Po střele Marcinka ve čtvrté minutě z levého kruhu totiž zvonila za Růžičkou tyč. Od této chvíle se dá říct, že Oceláři hráli častěji s pukem na holi a domácí měli větší problém dostat se do své útočné třetiny. Podobně jako ve třetím semifinálovém utkání, tak i dnes Oceláři těžili ze své úvodní aktivity. Oproti předchozímu zápasu přišla úvodní trefa sice o pár minut později, důležitost této branky však zůstala stejná. V čase 5:58 totiž prolomil svou střeleckou smůlu proti Bruslařům Matěj Stránský, když k němu do předbrankového prostoru doputoval kotouč z hole Tomáše Kundrátka působícího na pravém kruhu. Nejlepší střelec základní části dostal kotouč po několika tečích sice na brusle, naštěstí však měl dost času na jeho zpracování, po kterém už mu zbývalo pouze zamést kotouč do poloprázdné branky.

V desáté minutě mohli Oceláři odskočit do dvoubrankového vedení zásluhou Romana, slovenský útočník velmi svižně obkroužil domácí klec, kotouč však po skvělé rybičce J. Růžičky za brankovou čáru neprotlačil. Po této akci Mladá Boleslav ožila a začala si také vytvářet slibné šance v pásmu Třince. Ta první větší přišla v šestnácté minutě, kdy po střele Hrbase vypadl kotouč třineckému brankáři z výstroje a po dorážce se natáhl Cienciala, který však kotouč poslal pouze do boční sítě. O necelou minutu posléze našel výbornou přihrávkou na modré čáře Marek Hrbas Joona Jääskeläinena, finský útočník přebruslil hostující obranu a střelou mezi betony nedal Kacetlovi žádnou šanci. V závěru první periody mohlo být skóre příznivější pro domácí, Bruslaři ale svůj tlak nedokázali využít, a to i přesto, že na třinecké straně byl jak Musil, tak i Hrehorčák bez hole více než půlminutu.

Úvod druhé dvacetiminutovky přinesl hru nahoru dolů. O nějakém souvislejším tlaku jak na straně Mladé Boleslavi, tak na straně Třince nemohla být řeč. Hra se kouskovala a oba brankáři mnoho práce neměli. Pak ale přišla šestadvacátá minuta a Mladá Boleslav otočila skóre. Znovu se tak stalo kvůli nedůslednosti třinecké obrany, protože autor vedoucí trefy David Cienciala byl zcela sám před Kacetlem a po střílené nahrávce Davida Šťastného kotouč pohotově tečoval mimo dosah třineckého brankáře. Bruslaři po této brance měli zcela jasně více ze hry, Kacetl musel být v pozoru po střele Najmana, a poté taky Kousala. Ani jedna z těchto střel však třineckého brankáře přímo neohrozila.

Potom, co se zápas překlopil do své druhé poloviny, zahrozili také Oceláři. V jednatřicáté minutě se v tutovce vyskytl M. Kovařčík, který si dobrým pohybem vytvořil střeleckou pozici v oblasti mezi kruhy, jeho bekhendové zakončení však postrádalo přesnost. Následně střílel z ostrého úhlu Hrehorčák, J. Růžička zakročil proti jeho střele bez větších problémů svým betonem. M. Kovařčík se dostal v pětatřicáté minutě znovu do zakončení z mezikruží, tentokrát volil střelu forhendem, která mu sedla již mnohem lépe. J. Růžička měl ale dobrý výhled a proti jeho ráně zasáhl svou vyrážečkou. V závěrečných dvou minutách prostředního dějství měl na své holi nejprve obrovskou šanci Najman, který po rychlém protiútoku tři na dva obdržel přesnou přihrávku mezi kruhy od Kousala. Mladoboleslavský útočník střílel zápěstím do levého horního růžku, proti však bylo Kacetlovo rameno. Následně na hranici levého kruhu pálil nebezpečně bekhendem Claireaux, jeho táhlá střela jen těsně minula Kacetlovu klec.

Po nepříliš povedené druhé třetině nastoupili Oceláři do třetiny třetí s jasným cílem, a to hrát co možná nejaktivnější před J. Růžičkou, protože ve druhé třetině těch šancí mnoho nebylo. Hráčům s drakem na prsou se nedala upřít snaha, dobře zformovaná obrana domácích ale Třinec téměř k ničemu nepustila. V prvních deseti minutách třetí dvacetiminutovky toho k vidění moc zajímavého nebylo a tato skutečnost hrála domácímu celku do karet. Nejvýraznější střely Gernáta nebo Hrehorčáka od modré čáry J. Růžičku totiž nijak nepřekvapily.

Pak ale přišla jednapadesátá minuta a vůbec první vyloučení v celém utkání. Flynn po faulu ve středním pásmu usedl za katr na dvě minuty za podražení a Oceláři tak dostali možnost srovnat s Bruslaři krok. V přesilové hře Ocelářům chyběl souvislejší tlak, Bruslaři svým rychlým přístupem Slezanům příliš prostoru nedávali, a tak zůstala tato početní převaha nevyužitá. Za zmínku stojí pouze střela M. Růžičky z mezikruží, který ale po své střele nastřelil pouze pravý beton domácího brankáře. V třiapadesáté minutě byl vyloučen po střetu s J. Růžičkou za napadení Tomáš Kundrátek a nyní to byli pro změnu domácí Bruslaři, kteří využitou přesilovou hrou mohli rozhodnout dnešní duel. Ani tato přesilovka se však s využitím nepotkala, paradoxně zahrozil Třinec. V přečíslení dva na jednoho vzal Vrána vše na sebe, střelou na bližší tyč z levého kruhu však na J. Růžičku nevyzrál. Zápas tak dospěl do svého závěru, kdy dvě minuty před závěrečnou sirénou trenér Ocelářů Václav Varaďa odvolal brankáře Kacetla a Slezané to zkusili v šesti hráčích v poli. Tato herní varianta však své ovoce nepřinesla. Potom, co hráči s drakem na prsou přišli o kotouč jej pod svou moc znovu nedostali a Bruslaři tak pečetili svou výhru střelou Martina Ševce do prázdné klece ze středního pásma.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): „Nevstoupili jsme do zápasu dobře, po pár minutách jsme prohrávali. Dneska ale bylo na týmu vidět, že je to úplně jiný tým než v předchozím zápase. Opět tam bylo všechno, co si představujeme, a kluci to viděli. I když jsme dostali první gól, tak jsme cítili, že tým šlape, že tam je síla a mohli bychom to otočit. A to se nám povedlo.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Začali jsme slušně. Měli jsme dobrý pohyb a šli do vedení. Po individuální chybě jsme inkasovali laciný gól a hra se vyrovnala, domácí měli v některých fázích možná trochu navrch. Ve druhé třetině jsme propadli ve středním pásmu a Boleslav si s přečíslením poradila. To jí pomohlo, navíc Michal Kovařčík neproměnil dvě velké šance. Třetí třetina už byla urputným bojem. Oni dávali kotouč ven z pásma, my se snažili vytvořit nějakou příležitost. Opět rozhodly detaily, v této série to nebude jiné."