Růžičkův milník i Hrňovy tři body. Oceláři přejeli Liberec!

28.09.2021 · Daniel Ježek, Foto: Marian Ježowicz
Sedm kulí jako v Sarajevu! První letošní repríza posledních dvou finálových sérií nabídla jednoznačný výsledek. Bílí Tygři v Třinci sice šli do vedení, Oceláři ale zabrali, předvedli obrat z říše snů a nakonec zvítězili vysoko 7:2. Třemi body se na výhře podílel Erik Hrňa, dva góly vsítil kanonýr Martin Růžička, který v historickém pořadí v počtu získaných kanadských bodů dorovnal na druhém místě Jiřího Polanského.
9.kolo, úterý 28.9.2021
Liberec
7:2
Třetiny: 1:1, 4:1, 2:0  Branky a nahrávky: 20. Marinčin (A. Nestrašil), 24. Martin Růžička (TS), 29. M. Kovařčík (O. Kovařčík, Marinčin), 31. Marcinko (Hrňa, Šedivý), 36. Martin Růžička (Hrňa, M. Doudera), 46. Hrňa (Marcinko, Šedivý), 50. A. Nestrašil (M. Kovařčík, D. Musil) – 12. Záborský (Filippi), 37. Ordoš (Rychlovský). Rozhodčí: Šír, Vrba - Gerát, Hynek. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 396. Střely na branku: 36:35. Zblokované střely: 11:12. Hity: 6:10. Vhazování: 32:49. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:2, 7:2.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Kundrátek, D. Musil, Marinčin, M. Doudera, Zahradníček, Jaroměřský, Matyáš – Martin Růžička (A), P. Vrána (C), Daňo – O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil – Hrňa, Marcinko, Šedivý – Kofroň, Miloš Roman, Hrehorčák.
Bílí Tygři Liberec: Kváča – Šmíd (A), Melancon, Vitásek, Rosandić, Derner, M. Ivan – Birner (A), Gríger, Ordoš – Záborský, Filippi, M. Zachar – J. Vlach, P. Jelínek (C), Faško-Rudáš – Rychlovský, A. Najman, Šír – Jiruš.

Do první reprízy poslední finálové série vstoupili aktivněji hokejisté ze Slezska, kteří se od úvodního vhazování dostávali do blízkosti Kváčovy branky. Hráči s drakem na prsou od úvodu čtvrté minuty hráli v početní výhodě, když hosté špatně střídali. V přesilovce se do dobrých šancí dostali Hrňa, Kundrátek nebo Marinčin, liberecký gólman si ale se všemi pokusy poradil. V desáté minutě se do útočné třetiny natlačil Marcinko, svou střelu ze zápěstí ale poslal jen do Kváčova ramene.

Bílí Tygři se postupně osmělovali a navýšili své tempo. Zvýšená aktivita se hostům vyplatila ve dvanácté minutě. Tomáš Filippi v útočném pásmu podržel kotouč a nahrál jej zcela zapomenutému Tomáši Záborskému. Liberecký útočník měl u pravé tyče Mazancovy branky jednoduchou práci. Hosté navíc mohli své vedení navýšit, když ve čtrnácté minutě Mazance nepříjemně ohrožovali Šmíd a Ordoš. První jmenovaný branku netrefil, druhý pak napálil horní tyč třinecké svatyně. V osmnácté minutě pak Oceláři chvíli mačkali Liberec, vyplynul z toho faul Dernera a druhá třinecká přesilovka. Třinečtí drželi kotouč v útočném pásmu, dlouho se ale nemohli dostat ke střele. Až vteřinu před vypršením Dernerova trestu od modré nahazoval Martin Marinčin, Kváča na tento pokus nedosáhl.

Hned v úvodní minutě prostřední dvacetiminutovky mohl otočit utkání na stranu Ocelářů Michal Kovařčík, po individuální akci ale Kváču neprostřelil. O tři minuty později byl Martin Růžička faulován v úniku, elitní snajpr Ocelářů dostal šanci na reparát při trestném střílení. Martin Růžička se s tím nijak nemazal a prostřelil Kváču mezi betony. Aktivitu domácích následně trochu zbrzdil faul Marka Daňa, Liberec v přesilovce mohl srovnat, Birner ale ve velké šanci neuspěl. Gól tak přišel na druhé straně. Třicet vteřin po konci Daňova trestu ukázal svou šikovnost Michal Kovařčík, který s pukem obkroužil branku a zasunul kotouč do odkryté klece.

Oceláři byli stále při chuti, v polovině základní hrací doby přidali čtvrtou trefu. Hráči s drakem na prsou předvedli rychlý protiútok, ve kterém Erik Hrňa vyzval ke skórování Tomáše Marcinka. Kváča si sice na kotouč sáhl, mimo svou branku jej ale nevytěsnil. Liberečtí následně chvíli slavili korigující trefu Petra Jelínka, tu ale sudí po konzultaci s kolegou u videa neuznali pro přihrávku rukou. Velkou šanci po chybě Růžičky pak nevyužil Ordoš, který v úniku na Mazance nevyzrál. Prosadili se tak opět domácí. Přesilovka po Vlachově faulu trvala dvacet sedm vteřin, když se prosadil Ocelář se stejným číslem. Martin Růžička z levého kruhu pro vhazování prostřelil Kváču mezi betony. Liberec ještě do přestávky stihl korigovat, když se v úniku prosadil Jan Ordoš.

Poslední dvacetiminutovku začali Bílí Tygři velkým náporem, kdy dlouho drželi Oceláře v blízkosti Mazancovy branky. Třinecká obrana měla plné ruce práce, nakonec se domácím povedlo zastavit všechny pokusy Ordoše, Šmída nebo Jelínka. Slezanům se následně povedlo srovnat hru a zasadit soupeři další tvrdý direkt. Po krásné souhře třetí formace, kdy se kotouč od Ondřeje Šedivého přes Tomáše Marcinka dostal před prázdnou branku, kde měl jednoduchou práci Erik Hrňa. Ocelářům ale ani tohle nestačilo, v padesáté minutě totiž Andrej Nestrašil posedmé prostřelil brankáře Kváču.

Exhibice hráčů s drakem na prsou mohla pokračovat dál. Šedivý v přečíslení dvou proti jednomu Kváču nepřekonal, Oceláři následně nedokázali potrestat faul Vitáska. Tři minuty před koncem hráli v přesilovce také hosté, Šmíd ale od modré jen orazítkoval tyč Mazancovy branky. Svěřenci trenéra Václava Varadi si výsledek do konce základní hrací doby pohlídali a zapsali vysoké vítězství. Dvěma vstřelenými góly se kanonýr Martin Růžička dorovnal v historickém pořadí třineckého klubu druhému Jiřímu Polanskému, když posbíral 541 kanadských bodů (250+291).

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): „Odehráli jsme jedno z nejlepších utkání sezony. Měli jsme dobrý vstup do utkání, po naší chybě ale soupeř šel do vedení. Druhá třetina ale z naší strany byla velmi dobrá. Vytvořili jsme si hodně šancí, ty jsme dokázali proměnit. Kluci se uklidnili, dostali jsme se na koně. Liberec nás na čtyři, pět minut dostal pod tlak po své druhé brance, jinak jsme ale odehráli dobré utkání. Byl to organizovaný výkon, kluci plnili to, co měli. Hráli dobře a odmakali celý zápas. Začali jsme domácí sérii zápasů dobře, teď se připravíme na pátek, kdy nás čekají Karlovy Vary, další těžký soupeř.“

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): „Musím pogratulovat domácím k výbornému výkonu. Za nás jsem zklamaný z druhé třetině. Odehráli jsme relativně dobrou první třetinu, kdy jsme bohužel dostali gól ke konci oslabení. Pak jsme ale dostali další branku a celá naše hra se sesypala. Byla tam spousta nezodpovědného výkonu od hráčů, to rozhodlo celé utkání. Nezbývá, než si nasadit boty a jít do práce. Takhle to prostě nejde.“