Třinečtí pod Ještědem úspěšní!

19.11.2021 · Michal Samiec, foto: Jiří Princ
Třinečtí Oceláři potvrdili, že se jim na libereckém ledě daří. Dokázali zde vyhrát již čtvrté utkání základní části Tipsport extraligy v řadě. Dnes triumfovali poté, co od první třetiny trpělivě drželi vedení – po Nestrašilově brance v šestnácté minutě Slezané vedli až do konce zápasu.
24.kolo, pátek 19.11.2021
Liberec
2:4
Home Credit Arena
Třetiny: 0:1, 0:1, 2:2  Branky a nahrávky: 54. J. Vlach (P. Jelínek), 60. Birner (Filippi) – 16. A. Nestrašil (O. Kovařčík, M. Kovařčík), 31. Miloš Roman (Martin Růžička), 56. Hrehorčák, 60. M. Daňo (Martin Růžička, Kundrátek). Rozhodčí: Lacina, Kika – Brejcha, Votrubec. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 863. Střely na branku: 19:17. Střely mimo: 15:8. Zblokované střely: 26:9. Hity: 3:3. Vhazování: 34:26. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4.
Bílí Tygři Liberec: Kváča – Kolmann, Rosandić, Melancon, Ivan, Štibingr, Derner, J. Šedivý – Gríger, Filippi, Birner – Zachar, Klepiš, A. Najman – Ordoš, P. Jelínek, J. Vlach – Čederle, Šír, A. Dlouhý.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, Zahradníček, Jaroměřský, M. Adámek – Martin Růžička, P. Vrána, M. Daňo – O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil – Miloš Roman, Marcinko, Hrehorčák – Chmielewski, Szturc, O. Šedivý.

Třinečtí Oceláři se na ledě Liberce po téměř dvoutýdenní reprezentační přestávce představili s navrátilci v sestavě. Trenér Varaďa po zdravotní absenci mohl počítat opět s obráncem Kundrátkem a útočníky Michal Kovařčíkem a Marcinkem. Mimo sestavu tak už zůstává pouze Hrňa s Kurovským a pod Ještědem nehrál ani Dravecký. Úvodní třetina druhého utkání dvou rivalů, kteří mají čerstvou společnou historii v bojích v play off, byla velice opatrná, nabídla minimum šancí i střel a pouze jednu přesilovku.

Ale postupně: V první nadějné situaci se objevil v páté minutě Marcinko, který chtěl využít zmatku před Kváčovou brankou, ale byl zablokován. Na druhé straně měl velkou šanci ve dvanácté minutě Melancon, ale nepodařilo se mu zasunout po rychlé kombinaci v útočném pásmu puk za Mazance. O minutu později byl vyloučen Roman, domácí však v přesilovce nezahrozili, naopak na druhé straně vypadal nebezpečně výpad dvojice Marcinko – Hrehorčák. V polovině šestnácté minuty přišla jediná branka úvodní dvacetiminutovky, když přihrávce Ondřeje Kovařčíka z pravé strany stačilo nastavit hůl – tak se gólově prosadil Andrej Nestrašil. Druhý gól Ocelářů mohl o čtyři minuty později přidat Michal Kovařčík, ale pod Nestrašilově přihrávce zpoza Kváčovy branky se neprosadil.

Druhá třetina nabídla mnohem více ofenzivní podívané než úvodní dvacetiminutovka. Už na začátku třetiny nebezpečně střílel z levé strany Birner a na druhé straně po akci tři na dva, kterou vedl Nestrašil, mohl zahrozit dorážkou z předbrankového prostoru Michal Kovařčík. Na konci druhé minuty najížděl na Mazance Najman, ale byl vytlačen třineckou obranou do nevýhodného prostoru, a o minutu později pálil po Vránou vyhraném vhazování do Kváčovy tyče Růžička.

Ve třicáté minutě byl vyloučen za faul mimo hru na Daňovi Vlach a Oceláři svou první přesilovku využili. Přitom v prvních třech čtvrtinách početní výhody Třince hrozili spíš domácí, zejména Zachar byl vidět v obranné třetině Slezanů. Třináct sekund před koncem početní výhody ale Miloš Roman napálil za Kváču puk, který mu přistál na holi po kombinaci s Růžičkou. Pět minut před druhou sirénou mohl svůj trest vykoupit Vlach, který ale nevyužil nedůrazné rozehrávky v třinecké obraně.

Třetí třetina byla z pohledu atraktivity rozhodně nejzajímavější pasáží utkání. První polovina třetiny byla ve znamení několika vyloučení, která rozkouskovala průběh této části zápasu. Po třech minutách byl vyloučen hostující Šedivý, ale domácím se nepodařilo nijak zásadně Mazancovu branku ohrozit. Po návratu třineckého útočníka na led byl vyloučen domácí Ivan a třiadvacet sekund po něm šel na dvě minuty i třinecký Marcinko. Když se vrátil třinecký centr zpět do hry, dostali hosté další dvě minuty za špatné střídání. V nestandardním počtu hráčů na ledě se tak hrálo prakticky sedm minut v kuse. Branka v těchto situacích sice nepadla, domácí se ale dostali do tempa a svěřence trenéra Varadi ještě notně potrápili. Zhruba deset minut před třetí sirénou měl dvě velké šance Filippi, který ale jednou nechal vyniknout Mazance a podruhé trefil horní tyč.

První branka domácích přišla šest a půl minuty před koncem, když ihned po vyhraném buly pálil Jaroslav Vlach a puk zastavila až síť ve třinecké brance. O dvě minuty později to ale bylo opět o dvě branky pro Oceláře. Rosandić střelou od modré trefil Patrika Hrehorčáka, který situace využil, ujel liberecké obraně a nájezd na Kváču zakončil třetí třineckou brankou. Domácí se ještě dostali do velkého tlaku v samotném závěru při hře bez brankáře a necelou minutu před vypršením normální hrací doby pověsil z pravého křídla druhý puk do Mazancovy sítě Michal Birner. Liberec pokračoval v power play, ale do další šance se nedostal, naopak Třinečtí dostali puk ze třetiny a Růžička jemnou přihrávkou poslal dopředu Marka Daňa, který neměl problém poslat kotouč do odkryté branky a stanovit konečný stav utkání – Liberec 2, Třinec 4.

Patrik Augusta (HC Bílí Tytři Liberec): „Třinec hrál velmi dobře, byl organizovaný, hodně těžce jsme se proti jeho obraně prosazovali. My jsme se mu snažili vyrovnat, myslím, že to byl kvalitní zápas. Nakonec podle mě rozhodlo to, že jsme si v třetí třetině nevypomohli v přesilovkách. Soupeř byl naopak velmi produktivní a zaslouženě vyhrál."

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): „Na to, že to byl první zápas po reprezentační pauze, vstoupily oba týmy do utkání dobře. Dostali jsme se do vedení, ale pak jsme udělali několik chyb, kvůli kterým nás Liberec několikrát dostal pod tlak, vždy nás ale podržel gólman. Naštěstí jsme byli produktivní a dali jsme gól vždy, když jsme to potřebovali. Jsme moc rádi, že jsme první duel po přestávce vyhráli."