Neproměněné šance stály Oceláře body z Liberce

02.03.2022 · Adam Sušovský
Třinečtí Oceláři nezvládli těsný zápas v Liberci, v repríze posledních dvou extraligových finále padli na ledě Bílých Tygrů 0:2. Vyrovnané utkání, ve kterém si Oceláři vytvořili několik velkých šancí, rozhodla až závěrečná třetina a vítězná branka Jakuba Klepiše.
54.kolo, středa 2.3.2022
Liberec
2:0
Home Credit Arena Liberec
Třetiny: 0:0, 0:0, 2:0  Branky a nahrávky: 48. Klepiš (Šmíd, Birner), 60. Vlach (Ivan, Pavelka). Rozhodčí: Mrkva, Kika - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 510. Střely na branku:32:22. Průběh utkání: 1:0.
Liberec: Pavelka - Štibingr, Šmíd, Melancon, Rosandič, Ivan, Derner, Aubrecht - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Zachar, Klepiš, Ordoš - Najman, Jelínek, Rychlovský - Klapka, Šír, Vlach.
Třinec: Kacetl - Marinčin, Doudera, Kunrátek, Musil, Adámek, Zahradníček, Jaroměřský - Růžička, Vrána, Daňo - Kovařčík O., Kovařčík M., Chmielewski - Bakoš, Nestrašil, Svačina - Dravecký, Roman, Hrehorčák.

Už sto dvacet minut se třinečtí Oceláři gólově neprosadili a z ledu Bílých Tygrů Liberec si tak neodvážejí žádný bod. Byla to přitom efektivita, která dlouho vyrovnaný zápas nakonec zlomila ve prospěch domácích. Zatímco Oceláři své velké šance neproměňovali, domácí kotouč až v závěrečné třetině za záda Ondřeje Kacetla dotlačit dokázali.

Po opatrném začátku zápasu se začali osmělovat jako první hosté, v deváté minutě bylo v liberecké aréně poprvé pořádně rušno. To když brankář Pavelka vyrazil kotouč po střele z dálky jen před sebe a kapitán Ocelářů Vrána se jej snažil zamést do branky. Při nepřehledné situaci si nakonec nebyli jistí ani rozhodčí, a tak až jejich kolega u videa rozhodl, že kotouč celým objemem brankovou čáru nepřekročil. A když o chvíli později v dobré šanci zblízka selhal Bakoš a po něm také z mezikruží Chmielewski, začal mít hodně práce v brance také třinecký Kacetl.

V jedenácté minutě byl vyloučený Bakoš a Třinec měl v následném oslabení velké štěstí, protože Vlach v dobré pozici nastřelil jen brankovou konstrukci. Ještě v první třetině si dvě zajímavé pozice vytvořil také obránce Ivan, který se dvakrát za sebou v krátkém čase objevil mezi kruhy s kotoučem na holi, ale Kacetl zůstal pozorný.

Repríza posledních dvou finále nejvyšší české soutěže ale jinak připomínala spíše boj, k vidění byla také spousta nepřesností a hra se často kouskovala. A ve druhé třetině také ubyly čisté gólové šance. Za zmínku snad stojí jen pokus Birnera, kterého Kacetl bravurně zneškodnil.

S přibývajícím časem tak bylo stále jasné, že šlágr dvou ambiciózních rivalů rozhodne jediný gól. A šťastnější byli nakonec domácí. O jejich vítězství rozhodla ve 48. minutě dobře sehraná přesilová hra, při které Jakub Klepiš na levém křídle překvapivě nevypálil z první, ale kotouč si zpracoval a pak střelou švihem zaskočil u bližší tyče také Kacetla.

Tři minuty před koncem, když už i Oceláři museli hrát vabank, mohl z brejku rozhodnout Faško-Rudáš, ale napoprvé i kvůli faulu Kundrátka nedokázal zakončit. A neuspěl ani při následně nařízeném trestném střílení, kdy ho Kacetl tentokrát skvěle vychytal.

Oceláři tak v posledních dvou minutách dostali šanci zápas vyrovnat, trenér Václav Varaďa sáhl ke hře bez brankáře a byly z toho dvě obrovské gólovky. Nejprve Petr Vrána z bezprostřední blízkosti trefil jen hokejku bránícího Fillipiho a vzápětí ve velké šanci puk za záda Pavelky nedotlačil ani Martin Růžička. Odražený puk navíc přes celé hřiště dopravil do odkryté klece Jaroslav Vlach, který tak pečetil vítězství domácích 2:0.

Patrik Augusta (HC Bílí Tygři Liberec): „Jsme spokojeni jak s výhrou, tak s předvedenou hrou. Do třetí třetiny se vstupovalo s tím, že kdo dá první gól, nejspíš vyhraje. Oba týmy to věděly a vytvořily si šance. My jsme naštěstí jednu proměnili. Hráči hráli skvěle celých šedesát minut, včetně brankáře, který nás podržel v závěrečných minutách.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Utkání bylo vyrovnané, byť domácí měli možná trochu herně navíc. Po bodech jsme sahali, udělali jsme ale faul, který nakonec rozhodl. I přes snahu hráčů jsme nevyrovnali, což nás samozřejmě mrzí. Do konce základní části nám zbývají dva zápasy a my se musíme adaptovat na hru play off, kterou už týmy kolem nás předvádí. S tím jsme měli poslední dva duely problém.“