Paráda! Oceláři vyhráli první derby sezóny

07.10.2018 · Michal Samiec
Výbornou podívanou nabídlo první a celkově sto sedmé derby mezi Třincem a Vítkovicemi. Slezané vyhráli 4:2 a navázali tak na výhru v Litvínově. První gól za Oceláře po loňském návratu do rodného kraje vstřelil Martynek, premiérovou branku ve třineckých barvách zaznamenal Gernát.
8.kolo, neděle 7.10.2018
4:2
Třetiny: 1:1, 1:0, 2:1  Branky a nahrávky: 3. Martynek (Chmielewski), 34. Hrňa (M. Kovařčík, D. Musil), 45. Gernát, 60. Adamský (Dravecký, Marcinko) – 11. P. Zdráhal (D. Krenželok, Kucsera), 60. P. Zdráhal (Šidlík, D. Květoň). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Tošenovjan, Ganger. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 844. Střely na branku: 23:23. Střely mimo: 12:11. Zblokované střely: 11:11. Hity: 10:7. Vhazování: 41:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, Gernát, D. Musil, Galviņš, Matyáš, M. Doudera – Martynek, Marcinko, Chmielewski – Svačina, Cienciala, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, D. Kofroň – Rudovský, Hladonik, Dravecký – Hrňa.
HC Vítkovice Ridera: Bartošák – Výtisk, E. de la Rose, D. Krenželok, Šidlík, Hrbas, Baranka – Szturc, Lev, Schleiss – Dej, Mahbod, Pytlík – D. Květoň, O. Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, P. Zdráhal.

První třetina prvního derby mezi Třincem a Vítkovicemi v sezóně nabídla hokej s řadou šancí ve vysokém tempu. První gólové vzrušení nenechalo na sebe dlouho čekat. Neutekly ani tři minuty utkání a poté, co Chmielewski, který mimochodem nastoupil do třetího utkání ve třech dnech, neboť extraligová kola si proložil sobotním utkáním za Frýdek-Místek, poslal zpoza branky puk před Bartošákovo brankoviště, skóroval a rozjásal většinu obecenstva v aréně Rostislav Martynek. Vyrovnáno mohlo být o pár desítek sekund později, kdy nenápadný bekhend propadl Hrubcovi do brankoviště, ale bránící třinečtí hráči prostor vyčistili. Hosté pak nevyužili svou první přesilovku, Oceláři odehráli oslabení velmi aktivně a hned po jeho skončení byli v akci dva na jednoho Hrňa a střelec první branky utkání Martynek, který tentokrát pálil vedle.

Vyrovnáno už ale bylo téměř přesně po deseti minutách, kdy Krenželokovo nahození srazil na Hrubce bránicí hráč a vyražený kotouč poslal do sítě Patrik Zdráhal. Vedení si mohli vzít Oceláři zpět ve 14. minutě. Aktivní čtvrtý útok vybojoval zdánlivě ztracený puk a v gólové šanci byl Dravecký – tu mu ale faulem překazil Tybor. Velké šance – a následně také druhou nevyužitou přesilovku Ostravanů – přinesla minuta osmnáctá. Nejprve po ztrátě puku v útočném pásmu jeli dva na jednoho hosté, přičemž Zdráhal napálil Hrubcův beton, pak lehká Marcinkova teč skončila na tyči Bartošákovy branky. První třetina nabitá zajímavým hokejem přinesla vyrovnané skóre.

Ve druhé třetině tempo sto sedmého největšího derby, které momentálně extraliga může nabídnout, neopadlo, naopak diváci stále mohli sledovat vyrovnaný, tvrdý a hlavně pohledný zápas. Šanci pohnout skóre měl ve čtvrté minutě Marcinko, ale jeho pokus z první po příhře od Martynka Bartošák ustál. Gól nepadl ani v pasáži, kdy nejprve byli vyloučení dvakrát hostující hráči – a Třinečtí dokonce 14 sekund hráli proti třem – a následně dostala trest i domácí hráčská lavice, v početní výhodě tak hráli i Vítkovičtí. Branka padla půl minuty po této pasáži. Michal Kovařčík zavezl puk do útočného pásma, kde o něj při pokusu o kličku přišel, ale kotouč se dostal k Eriku Hrňovi a ten jej z první z otočky napálil pod Bartošákovu horní tyčku. Do konce tercie měl ještě šanci Dravecký, od modré si nabruslil do výtečné pozice Galviņš a vyrovnávací brankou neskončil ani velký tlak a závar hostů v poslední minutě prostřední hrací doby. Kotouč z hole střelce prvního gólu Zdráhala proklouzal těsně vedle.

Oceláři třetí část hry ve snaze udržet nabyté vedení začali aktivně. Gólovku měl v páté minutě Svačina, kterému v akci dvou na jednoho naservíroval puk Cienciala. Třinecké třináctce puk přistál možná trochu na dlouhé holi, kotouč si v každém případě cestu do Bartošákova zařízení nenašel. Třinecký stadion se ale z branky do vítkovické sítě radoval jen o pár sekund později. Martin Gernát obral soupeře o puk na půlicí čáře, neměl s kým kombinovat, a tak kousek za modrou napřáhl. Přestože vítkovický strážce svatyně celou trajektorii touše viděl, Gernátova pumelenice napnula síť za jeho zády. Slovenský obránce jednak vstřelil svůj první gól ve třineckých barvách a jednak se také zasloužil o to, že Třinec poprvé v sezóně vstřelil tři branky.

Hosté se samozřejmě snažili o kontaktní branku. Měly obrovskou šanci zdramatizovat průběh zápasu nebo za jistých okolností jej i vyrovnat. Hráli totiž přesilovku v pěti proti třem. Nejprve byl vyloučen Doudera a o necelou minutu později i Martynek. Vítkovičtí si vytvořili několik nebezpečných střel nebo třeba Szturcův závar, po němž už diváci hledali puk za Hrubcovými zády, ale gól nepadl. Do závěrečné desetiminutovky se šlo za dvoubrankového vedení Třineckých. Koncovka zápasu byla ve znamení urputného boje o každý decimetr ledu a o každý kotouč. Snížit mohl necelých pět minut před koncem Zdráhal, kterému přistál puk na holi na levém křídle. Jeho pokus vykopl Hrubec betonem. Dvě a půl minuty před koncem na druhé straně po individuální akci nenavýšil vedení Ocelářů Cienciala. Kontaktní gól přišel půlminutu před koncem, kdy vyražený puk poslal do Hrubcovy branky aktivní Patrik Zdráhal. Vyrovnání se ale hosté nedočkali, naopak dvě sekundy před koncem pečetil komplet bodů pro domácí Martin Adamský. V prvním derby sezóny tak Oceláři Třinec porazili Vítkovice 4:2!

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Všichni viděli vyrovnaný zápas, Vítkovice sahaly po bodech. Těší nás lepší produktivita, branek ale mohlo být ještě víc. Zápas rozhodly naše ubráněná oslabení, kdy hosté pořádně tlačili. Závěr jsme si dobře pohlídali, takticky se dařilo držet střední pásmo. Chtěl bych pochválit Šimona Hrubce za skvělý zápas a vyzdvihuji obranou hru, která byla výborná.

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): "V úvodu jsme čekali tlak Třince, což se potvrdilo. Chtěli jsme brzy neinkasovat, to se ale nepovedlo. Zlom nastal při přesilovce pět na tři ve druhé třetině, kdy se nám nepovedlo skórovat. Ve druhé části jsme tahali za kratší konec, byli jsme horším týmem. I po třetí brance domácích to pro nás bylo hratelné, naši hráči bojovali, nic nezabalili, to ale patří k derby. Naše bolest tkví v tom, že se málo tlačíme do střeleckých příležitostí. V tomto směru jsme od Třince dostali lekci."