Mečbol! Oceláři pokořili Vítkovice i potřetí!

24.03.2019 · Martin Stebel
Skvělá práce! Třetí čtvrtfinále Generali play off nabídlo další souboj Ocelářů a Vítkovic. Třinečtí hokejisté díky nesmírné bojovnosti dokázali svého ostravského rivala tentokrát zdolat na jeho ledě těsně 2:1. Trefy vítězů obstarali Michal Kovařčík a Martin Růžička. V pořadí čtvrtá regionální konfrontace bude v Ostravar aréně na programu v pondělí 25. března od 17:00 hodin. Máme sílu dračí!
ČF3, neděle 24.3.2019
1:2
Ostravar Aréna
Třetiny: 0:0, 0:1, 1:1  Branky a nahrávky: 60. Š. Stránský (Trška, Kucsera) – 24. M. Kovařčík (M. Doudera, Cienciala), 52. Martin Růžička (P. Vrána, Werek). Rozhodčí: Pešina, Pražák – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 9833. Střely na branku: 32:21. Střely mimo: 10:10. Vhazování: 29:44. Zblokované střely: 14:16 Hity: 16:7. Průběh utkání: 0:2, 1:2. Stav série: 0:3.
HC Vítkovice Ridera: Bartošák (Dolejš) – Hrabal, Trška, Výtisk, Mrázek, Šidlík, Gregorc, D. Krenželok – Olesz (C), Lev, Dej – D. Květoň, O. Roman, Tybor – Szturc (A), Poletín, Schleiss – Kucsera, Š. Stránský, P. Zdráhal.
HC Oceláři Třinec: Hrubec (Kantor) – M. Doudera, Roth, Galvinš, D. Musil, Matyáš, Adámek – Svačina, P. Vrána, Martin Růžička (A) – Werek, Marcinko (A), Hrňa – Adamský (C), Polanský, Dravecký – Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Chmielewski.

Do třetího střetnutí čtvrtfinále ze zdravotních příčin nenastoupil Martin Gernát, kterého ve třetí obranné dvojici nahradil Marian Adámek. Úvod byl oboustranně opatrnější, mírnou herní převahu měli domácí, ale do vyložené šance se nedostávali. Třinečtí se poprvé pořádně připomenuli v šesté minutě, kdy před Bartošákem dostal poměrně hodně prostoru Martin Růžička. Třinecký střelec chtěl skórovat po dlouhém bekhendovém blafáku, ale beton vítkovického brankáře nepřehodil.

Ridera zahrozila Jakubem Lvem, který z plné rychlosti pálil z křídla. Šimon Hrubec ale povyjel, zmenšil střelecký úhel a možnost zlikvidoval. Domácí tým zahrozil i na konci své přesilovky, kdy se před třineckou brankou zčistajasna zjevil Tybor, ale ve výhodné pozici trefil jen hruď třineckého strážce svatyně. V samotném závěru ještě mohl otevřít brankový účet Martin Růžička, který ve spolupráci s Petrem Vránou zakombinoval na ose hřiště, ale jeho střela nebyla přesná ani dostatečně razantní.

Začátek druhého dějství se nesl ve znamení převahy Ocelářů. Svačina ještě ránou z křídla neuspěl, ale hosty to nemuselo mrzet. Krátce poté už totiž na ostravském ledě vedli. Čerstvý otec David Cienciala vybojoval puk, který posunul na Milana Douderu. Třinecký bek prokázal výborné periferní vidění, diagonálním pasem oslovil zcela volného Michala Kovařčíka, který pohotovou střelou z první poslal puk precizně pod horní tyč - 0:1.

Vítkovice poté zařadily vyšší rychlostní stupeň, tlačily se před Hrubce, ale jejich aktivita byla značně neplodná. Postupně se neujaly pokus Deje či Stránského. Byli to naopak znovu hosté, kteří mohli své vedení navýšit. Největší možnost měl minutu před koncem druhé části Hrňa, na něhož vítkovická obrana trestuhodně zapomněla. Třinecký útočník s číslem 88 měl spoustu času i místa, jenže svou bekhendovou střelu poslal příliš vysoko.

Náskok Ocelářů mohl být vyšší těsně po zahájení třetí periody, kdy Vrána objel branku a poslal puk pod Bartošáka. Nepřehlednou situaci musel řešit videosudí, který neviděl kotouč za brankovou čárou. V dalším průběhu byla hra vyrovnaná, zaplněné publikum vidělo minimum vyložených šancí. Ridera byla blízko v padesáté minutě, kdy akci vypracoval Olesz, který posunul puk pro slovenského šikulu Deje, ten ale ve výhodné pozici poslal puk jen do Hrubcovy lapačky.

Také tentokrát zafungovalo okřídlené heslo "nedáš-dostaneš". V čase 51:01 vybojoval puk v rohu Petr Vrána, jenž načasoval krásnou nahrávku pro zcela neobsazeného Martina Růžičku. Třinecký kanonýr svým třetím gólem v rámci play off se v předbrankovém prostoru nemýlil, kdy velmi citlivě a duchapřítomně umístil puk mezi Bartošákovými betony.

Další minuty nabídly bojovný hokej, Ostravané se všemožně snažili s nepříznivým stavem něco udělat, ale ocelářská defenziva na čele se spolehlivým Hrubcem pracovala velmi pečlivě. Drobnou jiskru naděje vykřesal 21 vteřin před koncem při hře bez gólmana Šimon Stránský, který během domácí přesilovky střelou zápěstím z levého kruhu kosmeticky snížil. Byla to však příslovečná "labutí píseň" Vítkovic.

Oceláři totiž poslední sekundy ubránili a mají třetí bod série. Postup do semifinále tak mohou oslavit už v pondělí na ledě Ostravar arény!

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): "Kometa za dva roky ukázala cestu a schyluje se nám v play off k tomu, že týmy čekají ve středním pásmu. Připravovali jsme se na to, ale je to rozdílný hokej než v základní části. Postavit se do středního pásma a mít hráče svázané s úkoly je fajn a hráči to umí plnit, ale pak je tam i to B – reagovat na situaci, kdy se kotouč dostane ať už do útočného nebo do obranného pásma. Hosté s tím uměli naložit a dali dva pohotové góly. Rychlost rozhodování a provedení je u Ocelářů zatím lepší. Na druhou stranu týmu nejde vůbec nic vytknout. Ať už je to nasazení či plnění taktiky. Vyprodaná aréna asi chtěla vidět celkově jiný hokej a vítězství našich barev. Série se pro nás vyvíjí velmi nepříznivě, ale budeme ti poslední, kteří přestanou bojovat."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Pro nás je to v cenné vítězství v této sérii. Začali jsme bojácně a moc jsme si nerozuměli s kotoučem. Bylo to spíš urputné a bojovné utkání a šlo znát, že bude rozhodovat málo gólů. Ve druhé třetině měli domácí velmi dobré příležitosti, nám se povedlo po kombinaci dát první branku, která dala zápasu ráz. Ve třetí části jsme si hodně dobře hlídali střední pásmo. V celém průběhu utkání kvalitně chytal Šimon Hrubec. Pro domácí je výsledek asi krutý, protože to byl vyrovnaný zápas. Hráčům děkuji, že vydolovali vítězství, která nás posouvá zase dál."