Parádní derby pro Oceláře!

23.11.2018 · Michal Samiec
Fantastické utkání mohli sledovat diváci v rámci 21. kola, kdy pod Javorovým přijel největší soupeř – krajský rival Vítkovice Ridera. Oceláři zvítězili posedmé v řadě a v desátém utkání po sobě získali aspoň bod. Kanadský forvard Ethan Werek nastřádal tři body, Šimon Hrubec potřetí v sezóně vynuloval střelce soupeře.
21.kolo, pátek 23.11.2018
3:0
Třetiny: 0:0, 1:0, 2:0  Branky a nahrávky: 38. Werek (Dravecký), 49. Werek (Gernát, Adamský), 59. Dravecký (Werek). Rozhodčí: Šír, Mrkva – J. Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400. Střely na branku: 32:21. Střely mimo: 18:3. Zblokované střely: 10:12. Hity: 14:7. Vhazování: 41:19. Průběh utkání: 3:0.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, Gernát, D. Musil, Galviņš, Roth, M. Doudera – Martin Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – Dravecký, Werek, Roberts Bukarts – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski – Hladonik.
HC Vítkovice Ridera: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Hrbas, Baranka, Gregorc, Šidlík – Dej, Lev, Schleiss – D. Květoň, O. Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, P. Zdráhal – Szturc, Pytlík, Baláž.

Druhé letošní moravskoslezské derby začalo od podlahy. Především v prvních deseti minutách diváci ve Werk areně sledovali zajímavý hokej plný šancí. Již ve druhé minutě se přihlásili se svou příležitostí Oceláři, když Werek z hranice brankoviště nepřehodil Bartošákův beton. Hosté měli první dobrý střelecký pokus v minutě páté, kdy Květoňovu štiplavou střelu z levého kruhu vytěsnil Hrubec ramenem. O pár sekund později byl vyloučen Adamský – první přesilovka Ostravanů byla velice nebezpečná, především Lvova střela z první z mezikruží volala po gólu. Velkou šanci otevřít skóre měli hosté po své přesilové hře, když se Zdráhal z levé strany prokličkoval až před Hrubce. Pak přišly příležitosti Ocelářů – Gernát projel až před Bartošáka a vybídl ke skórování před prázdnou branku najíždějícího Růžičku, ale puk byl zblokován bránícími hráči. Bukarts pak po tlaku Werekovy formace trefil pravou tyč a o pár chvil později Ondřej Kovařčík nedokázal přehodil beton vítkovického brankáře po Bukartsově střele. Hosté se pokusili o odpověď v přesilovce po vyloučení Polanského, ale zdaleka nepředvedli tak nebezpečné dvě minuty jako v první početní převaze. V samotném závěru byl ještě vyloučen Roth, ale žádná situace nevedla k úvodní brance utkání.

Prostřední hrací doba začala dohrávanou přesilovkou Vítkovic, ale hosté se prakticky nedostali do pásma, naopak po návratu Rotha na led se jali podnikat ofenzivní výpady domácí. Gól nepadl z Musilovy střely z druhé vlny, ani po šanci Růžičky, který obkroužil celou útočnou třetinu a Bartošák jeho pokus vyškrábl lemem rukavice. Vítkovice se z agresivního úvodu Ocelářů vzpamatovaly až kolem osmé minuty a hned se mohly dostat do vedení. Akci tří na jednoho zakončil ze středu střelou do Hrubcovy náruče nový muž v barvách ostravského týmu Gregorc. Obrovské šance byly vidět kolem poloviny utkání – nejprve Hrňa dorazil Galviņšovu střelu těsně vedle, pak Szturc tečoval nahození od modré. Puk se odrazil od tyče na brankovou čáru, kde kus černé gumy sebral Hrubec do lapačky. Diváci se v Třinci dočkali domácího gólu až zhruba dvě minuty před koncem. Ethan Werek vyjel s pukem na holi zpoza branky a nasměroval ho tak přesně, že od spojnice tyčí se odrazil do sítě za Bartošákem. Kromě toho, že Werk arena byla na nohou a slavila první branku Ocelářů, zároveň vzduchem létaly plyšové hračky. První gól domácích totiž byl spouštěčem pro charitativní akci na podporu malé nemocné holčičky, Terezky z Třince. Do čtyřicáté minuty pak již bylo k vidění pouze Marcinkovo vyloučení – hosté si opět do další hrací doby přenesli početní výhodu.

Vítkovičtí z dohrávané početní převahy opět nic nevytěžili, šance se objevily až při standardním počtu hráčů na ledě. Schleiss se dostal až před Hrubce, ale puk mu při kličce utekl, na druhé straně se před Bartošáka natlačil Hrňa, při zakončení byl zablokován. Kanaďan v barvách Ocelářů absolvoval pokus nanečisto v šesté minutě – Gernát vyzkoušel vítkovického brankáře z vlastního pásma, ten puk vyrazil pouze k Werekovi a jeho pokus skončil těsně vedle. Druhý gól v zápase pro hráče s číslem jednašedesát přišel až v deváté minutě v přesilovce Ocelářů. Ethan Werek dostal puk na pravý kruh a střelou mezi betony navýšil na 2:0. O pár momentů později mohl vedení Třince navýšit Bukarts, kterému nabil zpoza branky Doudera. Kotouč letěl těsně vedle pravé tyče vítkovického gólmana. Zhruba osm minut před koncem třetí části hry Vítkovičtí drželi Třinec dlouho před Hrubcem, ke snížení mohlo dojít po dorážce Krenželoka do odkryté branky. Obránce hostí byl ale před vlastním střeleckým pokusem zablokován. V závěrečných minutách se do útoku tlačili především hráči ostravského klubu, Třinec se více bránil před Šimonem Hrubcem, ale hosté nakonec nedonutili domácí ani k jedné gólové chybě. Dvě minuty před koncem třetiny šel na hráčskou lavici brankář Bartošák, hosté to zkusili v šesti. Gól v síti Hrubce to nepřineslo, naopak 63 sekund před koncem pečetil výhru Ocelářů svým prvním gólem v ročníku Vladimír Dravecký.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Do zápasu jsme vstoupili dobře, vytvořili jsme si tlak, ale přibrzdily nás přesilovky soupeře. V těchto momentech nás držel Šimon Hrubec. Při hře pět na pět jsme si vytvořili spoustu šancí, hráli jsme hokej, kterým se chceme prezentovat a který se líbí našim divákům. Kluci si zápas užívali, často kombinovali v útočném pásmu. Zápas jsme měli pod kontrolou. Chci srdečně poděkovat fanouškům, kteří byli fantastičtí!"

Pavel Trnka (HC Vítkovice Ridera): "Z naší strany byla velmi solidní hlavně první třetina, od druhé části Třinec zabral a dostal nás pod tlak. Prakticky celých dvacet minut jsme se bránili. Třetí třetinu si domácí zkušeně pohlídali. Mému týmu děkuji za bojovnost, ale bez gólu se proti tak kvalitnímu soupeři vyhrát prostě nedá."