Výborná práce: Oceláři vezou tři body z ledu mistra!

29.11.2017 · Martin Stebel
To je ono, Oceláři! Třinečtí hokejisté zahájili druhou polovinu základní části Tipsport extraligy na kluzišti úřadujících extraligových šampiónů z Brna. Mužstvo z WERK ARENY většinu utkání dotahovalo ztrátu, ovšem díky poctivému výkonu nakonec hosté vezou zpod legendárního hradu Špilberku výhru poměrem 3:2. Jeden gól vsítil Aron Chmielewski, dvě trefy včetně rozdílové branky v poslední minutě měl na svědomí Martin Růžička.
27.kolo, středa 29.11.2017
2:3
DRFG aréna
Třetiny: 0:0, 2:1, 0:2  Branky a nahrávky: 31. Horký (Mallet, H. Zohorna), 35. Zaťovič (M. Erat) – 32. Martin Růžička (Krajíček, M. Doudera), 47. Chmielewski (Cienciala, O. Kovařčík), 60. Martin Růžička (Marcinko, Rákos). Rozhodčí: Hribik, Pražák – Frodl, Komárek. Vyloučení: 6:7, navíc Marcinko 10 min. OT Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 33:29. Zblokované střely: 12:9. Hity: 9:5. Vhazování: 44:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3. Diváci: 7151. Nejlepší hráči utkání: Martin Erat - Martin Růžička.
HC Kometa Brno: Čiliak (Vejmelka) – Barinka, O. Němec, Gulaši, J. Krejčík, Bartejs, Štencel – Zaťovič (A), Hruška, M. Erat (A) – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Dočekal, L. Čermák (C), Horký – T. Svoboda, Vincour, Haščák – R. Zohorna.
HC Oceláři Třinec: Hamerlík (Hrubec) – Krajíček (C), M. Doudera, Linhart, D. Musil, L. Kovář, Adámek – Rákos, Marcinko (A), Martin Růžička – Chmielewski, Mikulík, Christov – Adamský (A), Cienciala, Irgl – Jank, M. Kovařčík, O. Kovařčík.

Ani do střetnutí v Brně nenastoupili Oceláři v kompletním složení. Zdravotní potíže nepustily do hry Vladimíra Draveckého, Erika Hrňu, Vladimíra Rotha, Jakuba Petružálka, Jiřího Polanského a Vladimíra Svačinu. První možnost měl na své hokejce Zbyněk Irgl, psala se druhá minuta. Zkušený forward si před Čiliakem potáhl kotouč na bekhend, ale netrefil optimálně.

Jihomoravané si větší příležitost vytvořili na konci šesté minuty, kdy se před Hamerlíkem objevilo duo Hruška - Zaťovič. Ani jeden z nich však nedokázal ve výhodné pozici přehodit beton třineckého brankáře. Na druhé straně se mohl prosadit Daniel Rákos, který si nabruslil mezi kruhy, ale jeho střelecký pokus postrádal větší preciznost. Mírná územní převaha byla v těchto momentech na straně Slezanů, jenže domácí obrana pracovala spolehlivě.

Těsně před závěrem první části se před Petera Hamerlíka dostal Martin Erat, zvolil kličku do bekhendu ale hostující gólman jeho pokus vyrazil. Kotouč se odrazil přímo před Zaťoviče, který ovšem neposedný kus černé gumy do poloodkryté klece neumístil.

Prostřední dvacetiminutovka se v úvodu nesla ve vyrovnaném duchu. Náznaky šancí se objevovaly, ale v několika případech se ve finální fázi vyskytla nepřesnost, která neumožnila skórovat. Hodně prostoru dostal brněnský Svoboda, který ovšem v blízkosti hostující branky neuspěl. DRFG aréna se tak gólu dočkala teprve těsně po polovině základní hrací doby. Domácí mladík Luboš Horký sice napoprvé svou dorážkou neuspěl, ale druhý pokus už skončil mezi betony slovenského brankáře.

Vedení Komety nemělo dlouhého trvání, minutu a půl poté už bylo srovnáno. V signalizované výhodě se po pasu navrátilce do sestavy Lukáše Krajíčka prosadil Martin Růžička. Třinecký kanonýr nekompromisním golfákem z levého kruhu našel volné místo u bližší tyče Marka Čiliaka.

Brno si však brzy své vedení vzalo znovu zpět na svou stranu. V početní výhodě Třince ujel rychlonohý Martin Erat, zpětnou nahrávkou oslovil mezi kruhy nekrytého Martina Zaťoviče, jehož prudká střela skončila v síti.

Od úvodu třetího dějství bylo patrné, že Oceláři se s nepříznivým stavem nehodlají smířit a šli tvrdě za svým cílem. Vyrovnání přišlo v čase 46:50, kdy od modré čáry tvrdě vypálil David Cienciala. Jeho ránu mezi kruhy velmi šikovně a pohotově tečoval za Čiliakova záda Aron Chmielewski - 2:2. Hodně zajímavé momenty se odehrály deset minut před koncem základní hrací doby. Nejprve domácí Mallet trefil v úniku tyč, minutu poté se před domácí brankou neprosadil Daniel Rákos, který z bekhendové strany zasáhl brankářův beton.

Když už to vypadalo na prodloužení, Oceláři dokázali slušně zaplněnou DRFG arénu dokonale zmrazit. Dopředu vystartoval Rákos, na levém křídle přenechal kotouč Marcinkovi, ten periferně viděl před brankovištěm Martina Růžičku. Nejproduktivnější hráč Ocelářů jen nastavil hůl a 46 sekund před závěrečnou sirénou si kotouč pod lapačkou našel cestu za Čiliakova záda - 2:3! Brno si ještě v závěru vynutilo platonický tlak, ale srdnatě bojující hosté těsný náskok uhájili a pod Javorový vezou mimořádně cenné tři body!

Petr Haken (HC Kometa Brno): "Pro nás je to kruté v poslední minutě dostat takový gól. Byli jsme v přečíslení a dostali jsme z toho branku. Myslím si, že nejdůležitější bylo, že jsme neproměnili hodně příležitostí, které jsme měli. Souhlasím s tím, že první třetina byla v podání Třince výborná, ve druhé části jsme byli zase o kousek lepší my. Ve třetí třetině jsme neproměnili šance a proto jsme prohráli."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Nás samozřejmě těší konečný výsledek. Jsme spokojeni s tím, jak jsme odehráli první třetinu, kdy jsme měli parádní pohyb. Vytvořili jsme si hodně příležitostí. Škoda, že nám to tam nepadlo. Ve druhé třetině jsme se dostali do problémů, měli jsme hodně vyloučených. Ve třetí třetině jsme stáhli sestavu na tři pětky a ukázali velký charakter. I když si Kometa vypracovala ve třetí třetině spoustu šancí, vyhrát může jen jeden a my jsme proměnili závěrečnou situaci, kdy jsme výborně proměnili protiútok."