Oceláři tahali za kratší konec, série je vyrovnaná

15.04.2018 · Michal Samiec
Druhý zápas v sérii vyšel lépe brněnské Kometě. Ta se dostala do vedení v sedmé minutě a výhodu většího počtu vstřelených branek udržela až do konce. Ve vyrovnaném utkání slavila vítězství v poměru 3:2, finále bude pokračovat ve středu v DRFG areně za stavu 1:1 na zápasy.
F2, neděle 15.4.2018
2:3
Třetiny: 0:1, 1:1, 1:1  Branky a nahrávky: 36. Polanský (Krajíček, Svačina), 57. Polanský (Cienciala, Krajíček) – 7. J. Hruška (Krejčík, Gulaši), 24. J. Hruška (Krejčík, M. Erat), 41. Zaťovič (P. Holík). Rozhodčí: Hodek, Hradil – Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 4:7, navíc Chmielewski (Třinec) 5 min. a do konce, Gulaši (Kometa) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 200. Střely na branku: 24:22. Střely mimo: 12:4. Zblokované střely: 8:14. Hity: 13:13. Vhazování: 43:26. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3. Stav série: 1:1.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Krajíček, L. Kovář, D. Musil, Matyáš, Linhart – J. Petružálek, Cienciala, Rákos – Hrňa, Marcinko, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski.
HC Kometa Brno: Čiliak – Barinka, O. Němec, Gulaši, Krejčík, Malec, Bartejs – R. Zohorna, J. Hruška, M. Erat – Zaťovič, P. Holík, Haščák – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Horký, L. Čermák, Vincour – Vondráček.

Začátek druhého finále byl mnohem opatrnější, než tomu bylo o den dříve. První střelu, která za určitých okolností mohla mít gólové parametry, vyslal na branku soupeře ve čtvrté minutě Petružálek ze své oblíbené pozice – z pravého křídla z jízdy. V téže minutě si první projektil na branku Třince připsali do statistik i hosté – Zaťovičovu střelu z mezikruží Hrubec vytáhl do ochranné sítě. V sedmé minutě padl první gól utkání a jediný přesný zásah úvodních dvaceti minut. Jan Hruška poslal puk na Hrubce od pravého mantinelu, ale v poslední chvíli do dráhy letu kotouče sáhl třinecký obránce Matyáš a nešťastně jej srazil mezi Hrubcovy betony. Hosté se tak poprvé v sérii ujali vedení. Po vstřelené brance byli mírně aktivnější Brňané, ale největší šance první třetiny čekala na domácí – v desáté minutě nedokázali Třinečtí vyrovnat po rychlé kombinaci první útočné formace, kdy touš putoval rychle po ose Musil – Petružálek a střelec Cienciala. Chvíli poté byl vyloučen Nečas, Třinec přesilovku nevyužil. Do konce třetiny pak měli ještě dvě nadějné situace hráči Komety – Haščákovu střelu z pravého křídla s problémy vyrazil Hrubec a při akci dvou na jednoho Hynku Zohornovi přeskočil puk hokejku po přihrávce Nečase.

Druhá třetina začala aktivním hokejem z obou stran. V úvodních desítkách sekund se rodilo několik zajímavých přečíslení nebo střeleckých pozic, ale žádná nebyla dotažena do zdárného konce až po poloviny čtvrté minuty. Jako přes kopírák – minimálně z hlediska zápisu střelce a asistenta do zápasového protokolu – hosté vedli 2:0. Jan Hruška hlídkoval před brankou a Krejčíkovu střelu od modré přesně usměrnil mezi chrániče Šimona Hrubce. Domácí mohli záhy snížit – v přesilovce po Malcově vyloučení střílel z osy hřiště těsně vedle Petružálek. Nebezpečno bylo i v první početní výhodě Brna v zápase po vyloučení Marcinka. Krejčíkovo hrozící nahození vyvezl do bezpečí Doudera, Nečas z levého křídla byl vylapán Hrubcem.

Poté se třinečtí hokejisté trochu oklepali z dvoubrankové ztráty a začali hrozit. Na začátku 36. minuty viděla Werk arena gólovou akci domácích, když Svačina od levého mantinelu našel na pravém křídle Krajíčka, který podržel puk a šikovně jej poslal do brankoviště, kde zakončil do prázdné brány Jiří Polanský. Hned o pár sekund později mohlo být vyrovnáno, ale Matyáš z mezikruží přestřelil. Následovala přesilovka Třince po vyloučení Erata, dvakrát velmi nebezpečně pálil z první Cienciala, ale dvakrát minul. Kometa přežila velké šance a sama mohla udeřit – Radim Zohorna ujel do samostatného úniku, ale jeho bekhend Hrubec pokryl betonem, stejně tak Hruškovu dorážku z bezprostřední blízkosti. V samotném závěru mohl ještě šťastně srovnat Svačina – ten totiž poslal puk do brankoviště prakticky z rohu, ale mezi tři tyče si ho srazil Barinka. Čiliak proti svému obránci vytáhl parádní zákrok levým betonem. Před třetí části tak byl výsledek zápasu otevřený.

Hned začátek třetí třetiny toto rozložení sil změnil. Po třiceti sekundách využil schovanou střelou vyhrané buly Martin Zaťovič. Po jeho gólu to bylo 1:3 a především třinečtí Oceláři se museli přizpůsobit nové situaci. Snížení mohlo být na světě ve čtvrté minutě. Marcinko svým bekhendovým pokusem trefil boční síť, pak se ještě puk dostal do brankoviště, ale gól z toho nebyl. O pár desítek sekund později mohli navýšit vedení hráči Komety, ale ve své druhé přesilovce v zápase nebyli tak nebezpeční jako ve druhé třetině při své první.

Navýšit náskok na pohodlný tříbrankový mohla dvojice Holík – Haščák. První jmenovaný akci dvou na jednoho chtěl vzít na sebe, ale nechal puk při jízdě za sebou. O pár sekund později – a to se psala 52. minuta – mohl snížit Rákos, kterému kotouč do brankoviště rychle zpoza branky nahrnul Petružálek. Poslední záchranu zápasu Ocelářům nabídl necelé čtyři minuty před vypršením normální hrací doby Čermák, který vyfasoval menší trest a Třinečtí měli čtvrtou přesilovku v utkání. A Oceláři se skutečně dostali zpět do zápasu. Hned po čtyřech vteřinách vrátil Čermáka na led Jiří Polanský, který poslal do sítě zblokovanou střelu Ciencialy. Tentýž hráč, který dal ještě Třinci naději, byl o 41 sekund později vyloučen a šance Ocelářů zase o něco klesly. Domácí se přesto, že hráli oslabení, snažili o aktivní hru. Po skončení oslabení domácí zahrozili ještě při power play, ale Chmielewski z otočky z předbrankového prostoru trefil jen oblouk brankové konstrukce. Kometa odvetu zvládla a série se přesouvá do Brna za vyrovnaného stavu.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Utekl nám začátek. Inkasovali jsme smolný vlastní gól z ničeho a následně jsme si vytvořili parádní příležitosti, které neskončily brankou. Myslím, že po snížení ve druhé třetině jsme zase chytli vítr do plachet a hráli jsme velmi dobře. Ve třetí třetině jsme bušili stále do plných, a i když se nám podařilo snížit na jeden gól, přes velkou snahu a nasazení hráčů jsme ten třetí gól nedali. Kluci se dnes vydali, ale nebyla tam lehkost a šmrnc, který nás provázel v prvním utkání."

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Po sobotní facce jsme dnes byli mnohem koncentrovanější. Vrátili jsme se ke hře, kterou jsme praktikovali jak ve čtvrtfinále, tak v semifinále. Šli jsme do vedení, což pro nás bylo velmi důležité, a nesmírnou bojovností a kázní jsme zápas dovedli do vítězného konce, za což jsme moc rádi."