Oceláři v pátém finále padli a zůstali těsně pod vrcholem

22.04.2018 · Michal Samiec
Fantastická sezóna třineckých hokejistů skončila. Oceláři podlehli v pátém finále Kometě Brno na domácím ledě i počtvrté v sérii. To znamená, že v historických kronikách budou zapsáni na konečném druhém místě pořadí Tipsport extraligy pro ročník 2017-18. Mistrem se druhý rok po sobě stali hráči Brna.
F5, neděle 22.4.2018
1:4
Třetiny: 0:3, 0:0, 1:1  Branky a nahrávky: 50. Jank (Polanský, Linhart) – 1. R. Zohorna (J. Hruška, O. Němec), 9. Nečas (Krejčík, M. Erat), 17. Mallet, 56. H. Zohorna (Nečas). Rozhodčí: Hodek, Hribik – Ondráček, Pešek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 200. Střely na branku: 27:25. Střely mimo: 9:4. Zblokované střely: 18:7. Hity: 12:8. Vhazování: 42:20. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4. Konečný stav série: 1:4.
HC Oceláři Třinec: Hrubec (21. Hamerlík) – M. Doudera, Krajíček, Roth, D. Musil, Jank, Linhart – Petružálek, Roman Vlach, Rákos – Rudovský, Marcinko, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala – D. Kofroň.
HC Kometa Brno: Čiliak – Barinka, O. Němec, Gulaši, Krejčík, Malec, Bartejs – R. Zohorna, J. Hruška, M. Erat – Zaťovič, P. Holík, Haščák – H. Zohorna, Nečas, Mallet – Vincour, L. Čermák, Dočekal – Vondráček.

První třetina pátého finále, ve kterém Oceláři museli bezpodmínečně vyhrát, jestliže nechtěli končit sezónu na druhém místě, začala pro Třinec tragicky. Již ve 25. sekundě dorazil z brankoviště vyraženou střelu Jana Hrušky Radim Zohorna a vysloužil si tak bolestné za své nepříjemné zranění ze čtvrtého utkání v Brně. Oceláři mohli srovnat v přesilovce, kterou dostali v páté minutě po vyloučení Čermáka. Rychlou kombinaci, kdy puk putoval nejprve na hůl Davida Ciencialy u levé tyče a poté mezi kruhy na Svačinu, však domácí nezakončili. Svačina promáchl, a tak Čiliak nemusel lovit puk ze své sítě.

Klíčová situace první třetiny přišla při vyloučení Polanského, hosté ji totiž za minutu využili střelou Martin Nečase z pravého křídla z prostoru mezi kruhem a modrou čárou. Bylo to 0:2 a Brno získali na hole potřebný klid. Když se navíc neujala Adamského střela z první při další přesilovce a naopak v následující, již třetí početní nevýhodě Brněnských, ujela dvojice Alexandre Mallet – Hynek Zohorna a prvně jmenovaný kanadský forvard doslova procedil puk za Hrubce, bylo to o tři góly a na Třineckých byla patrná těžká deprese. Jejich sen o prodloužení finálové série dostal vážný úder již v první dvacetiminutovce.

Druhou třetinu mohl gólově otevřít ve čtvrté minutě Roman Vlach, kterému po přechodu modré čáry předložil puk Rákos. Vlach si pěkně prohodil Gulašiho, ale jeho střelu bekhendem mu Čiliak vyrazil betonem. Následně Vlach napálil kotouč do boční sítě. O minutku později bylo rušno před třineckou bránou, když dvě velké chyby třinecké obrany nevyužil Radim Zohorna. Brno mohlo své vedení navýšit při dvou přesilovkách, které hrálo po vyloučení Marcinka a Janka. V obou přesilových hrách drželi hráči Komety domácí prakticky celé dvě minuty v pásmu. V první dvouminutovce hosté hlavně drželi puk a střádali čas, kromě dvou nepříliš nebezpečných střel Nečase nevyprodukovali nic. Ve druhé přišla i častá střelba a Oceláři se ubránili zuby nehty. Když se neujala ani šance Svačiny zhruba čtyři minuty před koncem, kterému přihrál do šance střelou od modré, při níž zlomil hůl, domácí bek Jank, šli hráči do kabin za stejného stavu jako po úvodní periodě – 0:3.

Úvod třetí dvacetiminutovky nabídl Musilovu schovanou střelu, po které část hlediště již zvedala ruce nad hlavu, ale Čiliak si střelu našel. Následovalo vyloučení Třineckých, kteří hráli s šesti muži v poli. V přesilovce se zrodila velká šance Komety, když puk putoval rychle z hole na hůl a po Hruškově přihrávce zakončoval z první Haščák, ale pouze do Hamerlíkových betonů. Hráči Komety se ve třetí části plně soustředili především na defenzivu, až do poloviny třetiny bezchybně. Jedenáct minut před koncem dokonce hráli Třinečtí na chvíli power play, branka padla až o malý moment později. V padesáté minutě se dostal k puku na levém kruhu Bohumil Jank, nic nevymýšlel, napálil puk na Čiliaka a mohl se radovat.

O půl minuty později mohli Oceláři své snažení znásobit, když byl za držení Polanského vyloučen Krejčík. Domácí trenéři opět na určité fragment přesilovky odvolali Hamerlíka, ale gólovou akci nenarýsovali. Šest minut před koncem po domácí ztrátě puku na útočné modré upaloval sám na Hamerlíka Mallet, ale v poslední chvíli mu před třineckým brankářem puk přeskočil hůl. Třinečtí se dál snažili o kontaktní gól, brankář Hamerlík několikrát putoval na střídačku dle toho, zda trenéři mohli posílit brankové snažení jedním hráčem. Když se o to pokusili domácí lodivodi v 55. minutě, dostali se hosté do útočné třetiny a Hynkem Zohornou, byť nadvakrát, dokázali i skórovat. Do konce normální hrací doby již branka nepadla – Kometa tak slavila vítězství v utkání i v sérii 4:1 a stala se letošním hokejovým mistrem.

Pátá medaile v klubové historii je tedy ze stříbra. Třinecká parta pod vedením trenérského dua Varaďa – Zadina skončila na druhém místě a přiřadila se tak k týmům z let 1998 a 2015. Naopak Kometa Brno slaví druhý rok po sobě, což se v lize nikomu nepodařilo přes 10 let. Navíc si na své konto připsalo třináctý mistrovský titul a osamostatnilo se v této statistice před Jihlavou.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Chtěli jsme na ně vletět, dát první gól nebo se dostat do tlaku, ale po pár odrazech nám dali gól. Byl to takový otupující gól, navíc soupeř přidal další dvě branky a náboj utkání vzal v podstatě za své, i když kluci ve druhé třetině zabrali a snažili se na maximum, aby si vytvářeli šance. Branky se nám ale nepodařilo dát, a když jsme ve třetí třetině snížili na rozdíl dvou gólů, tak si Kometa odvyhazovala puky z obranného pásma pryč. Nedovolili nám, abychom se dostali do nějaké velké příležitosti. Je to krutý výsledek, speciálně po těch odehraných utkáních, ve kterých si troufám říci, jsme byli i lepším týmem. Hokejové štěstí se od toho prvního zápasu od nás odklonilo a puky nesměřovaly k nám, ale k soupeři, který je zametal do brány."

Libor Zábranský (HC Kometa Brno): "Myslím si, že je na ledě vidět, že máme perfektní mančaft se špičkovými hráči a chováme se jako rodina. Loňský zisk titulu byl stejně těžký jako letos. Byli proti nám špičkové mančafty, výborní hráči a výborní fanoušci. Každá série za ty dva roky byla jiná. Takticky i kondičně byli hráči opět fantastičtí. Kádr se moc nezměnil, jsme schopní měnit tempo hry, což nám kolikrát strašně šetří síly. Hráči fantasticky plní pokyny. Od začátku mužstvu věřím."