Mistr a lídr poražen, Oceláři vyhráli šlágr kola

17.10.2017 · Michal Samiec
Šlágr kola, který se na úvod druhé čtvrtiny Tipsport extraligy 2017/2018 odehrál pod Javorovým, měl nakonec jasného vítěze. Oceláři i díky hattricku Martina Růžička porazili vedoucí a titul obhajující Kometu o tři branky. Střet týmů z čela tabulky byl však až do závěrečných momentů naprosto vyrovnaný. Komplet bodů nakonec berou Třinečtí i díky výtečným přesilovkám.
14.kolo, úterý 17.10.2017
Kometa Brno
4:1
Třetiny: 0:0, 2:1, 2:0  Branky a nahrávky: 27. Hrňa (Marcinko, M. Doudera), 32. Martin Růžička (Hrňa, Rákos), 46. Martin Růžička (O. Kovařčík, Marcinko), 60. Martin Růžička (Rákos) – 29. Mallet (Nahodil, Gulaši). Rozhodčí: Pražák, Hradil – Ganger, Hanzlík. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 199. Střely na branku: 24:23. Zblokované střely: 18:7. Hity: 4:7. Vhazování: 35:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, M. Doudera, Bartko, Linhart, Adámek, Musil – Martin Růžička, Marcinko, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – Irgl, Rákos, Hrňa – Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík
HC Kometa Brno: Čiliak – Barinka, Štencel, Gulaši, J. Krejčík, Malec, Bartejs – Zaťovič, J. Hruška, M. Erat – T. Svoboda, Čermák, Vincour – Dočekal, V. Němec, Haščák – Mallet, Nahodil, H. Zohorna

Tahák kola mezi Oceláři a Kometou Brno mohli gólově otevřít už po několika desítkách vteřin domácí hokejisté. Po 30 sekundách byl vyloučen hostující centr první lajny Jan Hruška a Třinečtí měli šanci ukázat svou perfektní přesilovku. A že si šance otevřít brankový účet vytvořili! Sám před Čiliakem po jeho levé ruce se zjevil nejprve Cienciala, následně se do dobré příležitosti prokličkoval Rákos, ale slovenský čaroděj v brněnských barvách puk z branky lovit nemusel. Oba týmy v následném průběhu první hrací doby měly spíše sporadické šance skórovat. Dobrou příležitost měl Hruška, na druhé straně šavlovačku před brankou v gól nepřetavili Hrňa s Musilem a Irglem, branku nevstřelil ani po přiťuknutí Růžičky Linhart. Na druhé straně po gólu volala akce 3 na 2, ve které se před Hrubce dostal Čermák a následně za rozhozeného brankáře domácích dorážel nepřesně Vincour.

Poměrně hodně vzrušení vnesla do Werk areny hra čtyř proti čtyřem na konci první dvacetiminutovky. Oba hlavní sudí viděli každý jiný faul, tak za katr usedl Krajíček za domácí i Nahodil z týmu Komety. V této dvouminutovce musela šance hasit především třinecká defenziva. Sám tváří v tvář Hrubcovi ujížděl Zaťovič, v dobré pozici neobtěžován bránícími hráči byli i Krejčík nebo o pár chvil později Haščák. Na druhé straně se zrodila jedna dobrá šance, když si Růžička z rohu vyjel až před Čiliaka, ale v poslední chvíli mu puk odpálili nepřející brněnští obránci. První dvacetiminutovka, byť na zajímavé momenty nebyla úplně chudá, skončila bez branek.

Druhá třetina z nastoleného trendu pohledného hokeje rozhodně neslevila a navíc nabídla branky. Nejprve měli první přesilovou hru v zápase hosté, když fauloval Adámek. Kometa strávila v pásmu Ocelářů poměrně dost času, ale k vyložené brankové příležitosti, natož ke gólu se nedopracovala. Jinak s početní převahou naložili o pár chvil později domácí. Doudera na modré čáře zastavil vyhozený puk, Marcinko jej v rohu podržel a následně posunul na Erika Hrňu, který si z levého kruhu z pohledu hostujícího brankáře povyjel a prostřelil Čiliaka. Vedení domácímu týmu dlouho nevydrželo. Již o 103 sekund později ujela do akce 2 na 1 dvojice Lukáš Nahodil - Alexandre Mallet a druhý jmenovaný měl do poodkryté domácí branky jednoduchou úlohu. Na následující gólovou akci čekali diváci jenom další zhruba tři minuty. Opět v početní výhodě, když za faul pykal Haščák, rozvlnil síť Martin Růžička. Ten dostal puk před prázdnou branku od Hrni, ale přestože byl v ostrém úhlu, nemýlil se. Do čtyřicáté minuty viděli diváci ve třinecké aréně ještě dvě výtečné šance na gól, obě v režii domácích. Nejprve ve druhé přesilovce Komety unikla dvojice Hrňa – Marcinko, prvně jmenovaný vzal tíhu okamžiku na sebe a branku nedal. Ve 38. minutě pak první lajna domácích předvedla nádherný ťukes, ale střelu z mezikruží Čiliak s vypětím sil kryl. Po dvou třetinách tak měli domácí minimální jednobrankový náskok.

V úvodu závěrečné periody dali Oceláři Kometě výtečnou možnost zápas vyrovnat nebo dokonce překlopit na svou stranu. Hned dvakrát v úvodních třech minutách šli domácí hokejisté pykat za fauly, ale Kometa nepotrestala ani Krajíčkovo, ani Irglovo provinění. Zejména ve druhé přesilovce byli svěřenci Libora Zábranského velmi nebezpeční, ale neproduktivní. V šanci byl Erat, jehož střela se od zadního mantinelu odrazila k Svobodovi, ale ani ten neprostřelil Hrubce. Neujala se ani dobrá šance Haščáka, kterému od modré posunul puk Barinka. Haščák už byl ve velkém úhlu, trefil tak jen boční síť. Udeřilo tedy na druhé straně. Ondřej Kovařčík uvolnil Martina Růžičku, který se pokusil prostřelit Čiliaka na první tyči, ale ujalo se až následné doklepnutí.

Hosté měli stále více než 14 minut na to srovnat dvoubrankové vedení Ocelářů. Do velké šance se znovu dostal Erat, který se prokličkoval do výborné pozice před Hrubce, ale třinecká obrana byla příliš těsná a následně sama brněnská desítka skončila v brance domácích. Možná ještě větší šanci měl Hynek Zohorna necelé tři minuty před koncem. Člen čtvrtého brněnského útoku si vybruslil až na samotnou hranu brankoviště, Hrubec už padal, ale Zohorna poslal puk jen za třineckou branku. Trenér Komety dvě minuty před koncem odvolal brankáře, mistrovský tým vyvinul velký tlak na Hrubcovu svatyni, ale skóroval domácí mančaft. Rákos vysunul Martina Růžičku, který měl před sebou prázdnou branku i volnou dálnici, a tak pohodlně završil hattrick. Oceláři versus Kometa ve velmi pohledném utkání nakonec 4:1!