Stoprocentní přesilovky, Oceláři zdolali Plzeň

27.10.2023 · Daniel Ježek
Po dlouhých devatenácti dnech si Oceláři opět zahráli ve WERK ARENĚ, ve čtrnáctém kole na svém ledě přivítali Plzeň. Po bezbrankové první třetině Slezané třikrát udeřili a nakonec dokráčeli k jasné výhře 4:1. Klíčem k úspěchu byly stoprocentní přesilovky a spolehlivý Marek Mazanec.
14.kolo, pátek 27.10.2023
HC Škoda Plzeň
4:1
Třetiny: 0:0, 3:0, 1:1  Branky a nahrávky: 25. Voženílek (J. Jeřábek, M. Růžička), 29. M. Růžička (J. Jeřábek, Nestrašil), 36. Pánik (Adámek, M. Roman), 57. Hrehorčák (M. Roman) – 42. Lev (Piskáček, Schleiss). Rozhodčí: Kika, Vrba – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 2:2. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 882. Střely na branku: 37:26. Zblokované střely: 17:19. Hity: 5:11. Vhazování: 44:16. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Kacetl) – Marinčin, Smith, Kundrátek, Polášek, Adámek, J. Jeřábek, Nedomlel – M. Růžička (A), Voženílek, Pánik – Daňo, Hudáček, Nestrašil – Hrehorčák, M. Roman, Vrána (C) – Kurovský, Čacho, Dravecký (A).
HC Škoda Plzeň: Hlavaj (Pavlát) – Zámorský, Kvasnička, Jiříček, Piskáček (A), Dujsík, Malák, Houdek – Söderlund, Mertl, Holešinský – Matýs, Lev (A), Schleiss (C) – Rekonen, Indrák, Pour – Hrabík, Jansa, Straka.

Úvodní třetina začala v opatrném duchu, WERK ARENA musela na první větší šanci čekat do sedmé minuty. Málem z toho hned byla branka, pohotový Draveckého pokus z pravého kruhu ale zamířil jen do tyče Hlavajovy klece. Neujala se ani Kurovského dorážka. V polovině prvního dějství poprvé vážněji zahrozili hosté, střela Jakuba Lva z levé strany vyděsila Mazance, třinecký gólman ale dokázal zakročit ramenem.

O čtyři minuty později mohli skóre otevřít Oceláři, prudkou střelu Daňa vyrazil Hlavaj jen před sebe, následná bomba Poláška od modré opět olízla tyč plzeňské branky. Závěrečné minuty třetiny již větší příležitost nenabídly, aktivnější byli i nadále domácí Oceláři, kteří nakonec první periodu vyhráli 11 ku 6 na střely, na gól ale čekali až do další třetiny.

Nejprve mohli udeřit hosté, Indrákův pokus ze slotu ale nebyl přesný. V pokračujícím tlaku však indiáni faulovali, nabídli Slezanům přesilovou hru a Třinec trestal. Šikovné nahození Jeřábka od modré před brankou tečoval Daniel Voženílek, Hlavaj byl zcela bez šance. Sílu své přesilové hry předvedli Třinečtí znovu v devětadvacáté minutě. Na trestné seděl Piskáček, když Martin Růžička dostal kotouč do prostoru mezi kruhy, odkud nechytatelnou dělovkou poslal puk pod horní tyč plzeňské klece.

Škodovka mohla na dvě trefy Ocelářů odpovědět při své početní výhodě po faulu Romana, hosté se ale do větší šance nepropracovali. Udeřili tak znovu domácí. V rychlém brejku tří proti dvěma Adámek nabil Richardu Pánikovi, který z pravého kruhu z voleje poslal kotouč do horního růžku hostující branky.

V závěru třetiny se Plzeň dostala do tlaku, ten navíc umocnil faul Marinčina. Hosté ostřelovali Mazance ze všech možných pozic, Schleiss ale ve vyložené pozici neusměrnil puk do odkryté branky, Pourovu střelu pak zlikvidoval Mazanec. V závěru oslabení třinecký brankář ještě zneškodnil pokus Rekonena, čímž svému celku zajistil tříbrankové vedení po čtyřiceti minutách.

To se ale změnilo hned po jednasedmdesáti vteřinách třetí třetiny. Piskáček dostal nabito na osu kluziště, jeho střelu mimo Mazancův dosah tečoval Jakub Lev. Hosté rázem ožili a vycítili šanci k zisku bodů z tohoto utkání. Rekonen Mazance nepřekonal, Třinec pak další tlak Plzně ustál. Hra se následně začala kouskovat, úřadující mistr se soustředil na defenzívu, větší šance k vidění nebyly.

Plzni se dlouho nedařilo dostat se na dostřel Mazancovy klece, až v šestapadesáté minutě pálil z ideální pozice Malák k tyči, Mazanec ale vytáhl skvělý zákrok. Hosté pak zkusili hru bez brankáře, tento risk jim ale nevyšel. Patrik Hrehorčák zachytil ve středním pásmu plzeňskou rozehrávku a z poloviny hřiště uklidil kotouč do prázdné branky, čímž stanovil konečné skóre na 4:1 pro Oceláře.

Petr Kořínek (Plzeň): „Třinec je silné mužstvo. Měli jsme tam dneska nějakou tyčku, zápas z naší strany špatný nebyl. Zápas ale rozhodly speciální formace, Třinec dal v přesilovce dva góly. Když jsme dostali šanci my, špatně jsme prostřídali, dostali třetí gól a pak už to bylo těžké. Sice se nám ve třetí třetině podařilo snížit na 1:3, ale soupeř si to hlídal. V zakončení nám chyběla větší šikovnost.“

Zdeněk Moták (Oceláři): „V první třetině mi chybělo z naší strany víc bruslení. Bruslili jsme špatně, ale druhá třetina byla fajn a jak říkal trenér Plzně, rozhodly speciální formace. My v přesilovkách dali dva góly, nedostali ani jeden. Navíc se to stalo ve druhé třetině, kdy je střídačka daleko a je strašně těžké přesilovku soupeře bránit, když vás zamkne do tlaku. My v tuhle chvíli odvedli skvělou práci, spoustu střel zblokovali. Sice jsme ve třetí třetině dostali brzký gól, to byla trošku komplikace, ale zbytek zápasu jsme zkušeně hlídali a přidali do prázdné branky čtvrtý gól. Za výsledek musím našim hráčům pogratulovat.“