Zlepšení hry přišlo příliš pozdě, Oceláři prohráli v Plzni 1:3

14.09.2023 · Adam Sušovský, foto: Roman Turovský
Bez bodů se vracejí Oceláři z prvního výjezdu v sezoně, v zahajovacím utkání nového ročníku Tipsport extraligy nestačili na houževnatou Plzeň a nepříjemnému soupeři podlehli i přes skvělou závěrečnou dvacetiminutovku 1:3. Střelcem jediné třinecké branky byl navrátilec Tomáš Kundrátek.
1.kolo, čtvrtek 14.9.2023
HC Škoda Plzeň
3:1
LOGSPEED CZ Aréna
Třetiny: 2:0, 1:0, 0:1  Branky a nahrávky: 4. Lev (Schleiss, Houdek), 14. Matýs (Kvasnička, Adam), 26. Rekonen (Zámorský) – 44. Kundrátek (Marinčin, Pánik). Rozhodčí: Jeřábek, Pražák – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 807. Střely na branku: 35:24. Průběh utkání: 3:0, 3:1.
Pavlát – Piskáček (A), Zámorský, Houdek, Dujsík, Kvasnička, Jiříček – Schleiss (C), Lev (A), Indrák – Hrabík, Benák, Holešinský – Pour, Mertl, Rekonen – Straka, Adam, Matýs – Jansa.
Mazanec – Marinčin, Polášek, J. Jeřábek, Kundrátek, Nedomlel, Adámek – Pánik, Vrána (C), M. Růžička (A) – Nestrašil, Hudáček, Daňo – Hrehorčák, M. Roman, Voženílek – Dravecký (A), Čacho, Kurovský – Walega.

Nepovedený vstup do sezony mají za sebou Oceláři, na ledě Plzně sehráli nepovedený zápas a podobně jako v minulé sezoně zahajují nový ročník Tipsport extraligy porážkou. V Plzni jim hrubě nevyšla zejména úvodní polovina zápasu, kdy domácí na ledě dominovali. Dojem napravila závěrečná třetina, v ní Oceláři ukázali sílu. Snaha o zvrat ale přišla příliš pozdě.

Do sestavy Ocelářů se po zranění vrátil obránce Martin Marinčin, do branky zase Marek Mazanec. A byl to právě třinecký gólman, který od začátku čelil velkému tlaku soupeře. Plzeň od úvodních sekund potvrzovala předsezonní plány hrát aktivní, bruslivý a důrazný hokej. Právě s pohybem domácích hráčů měli Oceláři už v úvodní třetině velké problémy, umocněné i třemi vyloučenými hráči.

Sebevědomí navíc Plzni dodal také velice rychlý gól, běžela teprve čtvrtá minuta, když se LONGSPEED CZ Aréna radovala z první branky. Mazanec sice ještě ustál nájezd Schleisse z úhlu, jenže jeho spoluhráči si nepokryli ani dorážky a Jakub Lev tak hned ve svém prvním zápase po návratu do Plzně skóroval - 1:0.

Už v šesté minutě mohl být rozdíl ve skóre ještě vyšší, to když o sobě dal poprvé pořádně v extralize vědět velký plzeňský talent Adam Benák, jeho teč ale skončila na horní tyčce. V polovině úvodní části hráli Oceláři více než minutu ve třech, kritickou pasáž zvládli a když už se zdálo, že se mohou nadechnout ke zlepšení, přišla další rána: Konec čtrnácté minuty a střela Ondřeje Matýse, která se nad ramenem Mazance vešla přesně pod horní tyčku - 2:0. V tu chvíli měli domácí zápas zcela pod kontrolou, v šestnácté minutě dokonce ujížděl sám na branku Kvasnička, ale další zvýšení stavu odmítl dobrým zákrokem Mazanec.

Oceláři chtěli do prostřední části vstoupit výrazně lépe, hned začátku po nesmyslném faulu Schleisse v útočném pásmu k tomu měli i dobrou příležitost, jenže s přesilovkou nenaložili dobře a byla z toho další pasáž, ve které dominoval domácí tým. Výsledkem byla řada velkých šancí a ve 26. minutě také gól Aleksi Rekonena na 3:0, poté co jeho střela z mezikruží znovu zapadla pod břevno, zatímco Mazanec před sebou nic neviděl.

Drobný zvrat přišel až v polovině zápasu, Lev totiž neproměnil trestné střílení po faulu Martina Růžičky, záhy na to v samostatném nájezdu ze hry v koncovce selhal také Indrák a přišla dobrá pasáž ze strany Třince: Bohužel bez vstřelené branky. Ani Daňo totiž v samostatném úniku neuspěl a Dravecký po drtivém tlaku Ocelářů a hezké kombinaci ve skvělé šanci pálil z levé strany jen do přesunujícího se Pavláta.

Také závěrečnou třetinu začali Oceláři náporem i přesilovými hrami, hned tu první navíc bleskově využil ránou z dálky obránce Tomáš Kundrátek. V tu chvíli to vypadalo taky na pořádné drama, hosté začali Plzeň ždímat před vlastním brankářem. Několik zajímavých šancí měl Růžička i aktivní Voženílek, jednou za Pavlátem zvonila dokonce tyč, jindy puk zase poskakoval po čáře. Všechno bylo marné.

Tři minuty před koncem tak vsadil kouč Zdeněk Moták na maximální riziko a sáhl po hře bez brankáře. V šesti si Oceláři vytvořili několik závarů, ale ještě větší drama z toho nebylo. Zápas ukončila hromadná potyčka obou týmů po závěrečné siréně, Oceláři se z Plzně vracejí bez bodů, ale s vědomím, že od výkonu v posledních dvaceti minutách se dá do příštích utkání odrazit.

Petr Kořínek (Plzeň): “Měli jsme výborný vstup do utkání. V první třetině jsme dokázali vstřelit dvě branky, hráli jsme dobře a ve druhé periodě jsme pokračovali ve stejném duchu. Ke konci druhé třetiny jsme ale měli pasáže, kdy jsme ve středním pásmu zbytečně ztráceli kotouče, měli jsme dlouhá střídání, hrálo se nahoru dolů, Třinec se dokázal navíc zlepšit ve hře. Ve třetí třetině jsme se nechali třikrát zbytečně vyloučit, soupeř se dostal do tlaku a dokázal vstřelit branku. S velkým odhodláním jsme nicméně dotáhli zápas do vítězného konce, jsme strašně rádi za tři body.“

Zdeněk Moták (Třinec): “V první řadě bych chtěl všem popřát hodně zdraví a plno sportovních zážitku v novém ročníku. V první polovině zápasu jsme předvedli chladný výkon, nehráli jsme pospolu, domácí nás přebruslovali, navíc vyhrávali osobní souboje. My jsme se poté do třetí třetiny zvedli, šli jsme s odhodláním zvrátit výsledek, podařilo se nám rychle snížit, avšak už ne dovést do lepšího konce. Dnešní zápas je pro mě zklámáním, naopak domácí hráli velmi dobře, gratulace Plzni.“