Oceláři exportují z Brna dva body!

22.10.2023 · Michal Samiec
Dnes to rozhodně nuda v Brně nebyla. Zajímavé, dramatické utkání, které ve třetí třetině dostalo i jistou dávku emocí, dnes bylo na programu ve Winning Group Areně pod Špilberkem. Oceláři dvakrát dotahovali vedení domácích a nakonec vítězství na svou stranu překlopili v pozápasové dovednostní disciplíně.
13.kolo, neděle 22.10.2023
HC Kometa Brno
2:3sn
Winning Group Arena
Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1 – 0:0  Branky a nahrávky: 13. P. Holík (Zaťovič, Kaňák), 48. Moses (Ščotka, Cingeľ) – 31. A. Nestrašil (L. Hudáček, M. Daňo), 55. M. Adámek (Dravecký, P. Vrána), rozhodující sam. nájezd M. Daňo. Rozhodčí: Mrkva, Cabák – Lederer, P. Blažek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 735. Střely na branku: 24:31. Střely mimo: 10:8. Zblokované střely: 15:20. Hity: 6:5. Vhazování: 26:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.
HC Kometa Brno: Furch – Kaňák, Ščotka, Holland, Kučeřík, Gazda, Zahradníček – Moses, Cingeľ, Z. Okál – A. Zbořil, Marcinko, Vincour – Flek, P. Holík, Zaťovič – Kohout, Horváth, Jenyš.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Marinčin, Smith, Kundrátek, Polášek, M. Adámek, J. Jeřábek, Nedomlel – Martin Růžička, Voženílek, Pánik – M. Daňo, L. Hudáček, A. Nestrašil – Hrehročák, P. Vrána, Miloš Roman – Kurovský, Čacho, Dravecký.

Úvodní minuty prvního třineckého představení sezóny na brněnském ledě byly v režii spíše domácího týmu. Už po pár sekundách využil vyhraného buly své formace v útočném pásmu Holland a trefil pohotovou střelou boční síť. Na konci šesté minuty byl vyloučen první hráč v zápase, když menší trest dostal třinecký Voženílek. Domácí sehráli přesilovou hru nebezpečně, měli několik dobrých střeleckých pozic, ale branku nevstřelili. To se jim povedlo až ve třinácté minutě, když v Mazancově brance skončila tečovaná střela Petra Holíka.

Po inkasované brance převzali otěže ofenzivní tvorby Oceláři. Až do poloviny závěrečné minuty první třetiny byli aktivnější, v útočném pásmu strávili více času než domácí, ale příliš mnoho se soustředili na osobní souboje a boj o kotouč kolem mantinelů. Vidět byla jak první Voženílkova, tak druhá formace, do které se po zdravotních potížích vrátil Daňo, ale spíše než šance jsme viděli intenzivní fyzickou hru v útočném pásmu. Slezané za to nebyli odměněni vyrovnávací brankou, naopak mohli podruhé inkasovat. V závěru totiž byl vyloučen Hrehorčák a po další tečované střele Holíka skončil kotouč na horní síťce Mazancovy branky. Do kabin se šlo za těsného vedení Komety a s vědomím, že svěřenci trenéra Motáka budou prostřední třetinu začínat ještě v půldruhé minutě dlouhém oslabení.

Druhá třetina začala dohrávanou přesilovou hrou domácích. Tu hráči Komety nevyužili, ale do prostoru Mazancovy branky dostali druhý puk Vincourem na konci třetí minuty. Nakonec po poradě hlavních rozhodčích u videa byl gól odvolán – padl do posunuté klece a zřejmě bylo vyhodnoceno, že by puk nepřekročil brankovou čáru. Hra pokračovala za nejtěsnějšího vedení Brna a v polovině páté minuty dostali první hokejovou standardní situaci k dispozici i Oceláři. Početní výhodu po vyloučení Hollanda ale nevyužili, větší šance si vytvořili v osmé minutě již v rovnovážném stavu. Dvě velké šance měl Kurovský, především první poté, co dorážel Čachovu střelu, volala po brance, když Furch byl úplně mimo správné postavení.

Poté, co se zápas přehoupl do druhé polovině, zakončil kombinaci Ocelářů v útočném pásmu do odkryté branky Andrej Nestrašil. Brněnský obránce Zahradníček sice signalizoval, že gól byl dosažen bruslí, nicméně z opakovaných záběrů to vypadalo spíše tak, že se kotouč došoural za brankovou čáru od nože extřineckého hráče v barvách Komety. Následně byl ještě vyloučen Ščotka a hosté mohli zápas překlopit na svou stranu v přesilové hře, to se jim ale nepovedlo a navíc špatně vystřídali. Vlastní přesilovku ukončili dříve a po pasáži hry ve čtyřech na obou stranách sami čelili zkrácené početní výhodě Komety. Ani svěřenci Jaroslava Modrého nepotrestali vyloučeného soupeře, nicméně v závěru měl dvě dobré střely Flek.

Závěrečná dvacetiminutovka normální hrací doby začala aktivnějším pojetím hry ze strany třineckých hráčů. Tlak byl však spíše platonický, nic dramatického se Ocelářům nepodařilo vytvořit. V sedmé minutě byl vyloučen Nestrašil a domácí po tři čtvrté minutě dali gól v přesilovce, když pohledně nad Mazancovo rameno pověsil kotouč Steve Moses. Hned na to chyboval Adámek a do úniku sám na Mazance se dostal Flek, ale neuspěl. V deváté minutě byl po dramaticky vyhlížející šťouchanici vyloučen Holland a Oceláři měli možnost vyrovnat proti oslabenému soupeři. Situaci však sehráli mizerně. Třinečtí hokejisté obrátky zvýšili až při hře pět na pět a mezi dvanáctou a třináctou minutou uzavřeli Kometu před jejich brankou, nicméně žádný gól z tohoto velkého tlaku Slezané nevymysleli.

Vyrovnáno bylo až pět minut před koncem, když rychlou akci zakončil výpadem z pravého křídla střelou pod Furchovu lapačku sváteční střelec Marian Adámek. Ve zbytku třetí části hry sice měli oba týmy ještě prostor zápas rozhodnout pro svůj tým, ale odehráli zbývající čas spíše opatrně – kromě nepříjemného odrazu Mosesovy střely od zadních prken se nic zajímavého neurodilo, zápas tak dospěl do prodloužení. V prodloužení měl obrovskou šanci Kundrátek a následně domácí, kteří po vyloučení Růžičky hráli půlminutu přesilovky čtyři na tři. Gól ale nepadl a zápas tak rozhodly nájezdy – za Oceláři se prosadili Marko Daňo s Pánikem a z domácích neuspěl nikdo. Konečné skóre – Kometa 2, Oceláři 3!

Foto použité v článku: HC Kometa Brno

Jaroslav Modrý (Brno): „Zápas se hrál ve skvělé atmosféře, o body se dnes praly dva výtečné týmy, bylo to jako play off. Rozhodlo pár malých detailů, jako třeba naše postavení a naložení s pukem ve středním pásmu při vyrovnávacím gólu Třince na 2:2. O tom je hokej, musíme se dál posouvat a dostat se do správných pater tabulky, abychom byli připraveni na rozhodující část sezony.“

Vladimír Országh (Třinec): „Viděli jsme dobré a bojovné utkání, do něhož šla obě mužstva od prvních minut naplno. Kralovaly defenzivy, ale my jsme rádi za ten extra bod, protože jsme čelili velmi zdatnému protivníkovi. Pro nás je pozitivní, že jsme si za body šli i za nepříznivého stavu 1:2. Vyrovnali jsme a nájezdy jsou už loterie. Mazanec výborně zavřel bránu a dva body bereme.“