Oceláři zakončí úvodní čtvrtinu soutěže na ledě Komety

21.10.2023 · Adam Sušovský, Michal Samiec
Zběsilé tempo nejlepší hokejové soutěže v Česku nebrzdí, Tipsport extraliga kvapí dál a v neděli zapíše tečku za úvodní čtvrtinou základní části. Oceláři v rámci 13. kola hrají na horkém ledě Komety Brno. Úvodní buly padne v 17:00, přímý přenos vysílá O2 TV Sport v rámci multidimenze.

Věděli jste, že?

Oceláři: Bod z Pardubic byl málo

Oceláři by se po ospalém rozjezdu sezony rádi napevno usadili v nejlepší čtyřce průběžné tabulky, a vlastně i proto litovali ztracených bodů v Pardubicích. Páteční šlágr kola a možná i celé úvodní čtvrtiny sezony vyzněl lépe pro Dynamo, které stejně jako loni první vzájemný zápas urvalo na svém ledě v prodloužení. Oceláři přitom měli zápas rozehraný parádně, ve třetí třetině dvěma bleskovými góly srovnali stav z 1:3 na 3:3 a měli několik velkých šancí utkání zlomit na svou stranu, v prodloužení dokonce nedokázali docpat kotouč do prázdné branky.

"Proto je pro nás bod málo," řekl po ostře sledovaném utkání, kterému přihlížely desítky novinářů, útočník Daniel Voženílek.

Ondřej Kacetl je zpátky ve formě. Po zranění, kvůli kterému zmeškal úvod sezony, vychytal dvě důležitá vítězství v Champions Hockey League a zazářil i v pátečním šlágru v Pardubicích, odkud si i díky němu Oceláři odvezli bod za prohru v prodloužení. (FOTO: HC Dynamo Pardubice).

Oceláři každopádně v extralize bodovali počtvrté v řadě, zatím těsně drží čtvrtou příčku a navrch mají oproti ostatním soupeřům zápas k dobru. Zlepšené výkony je ale teď třeba potvrdit také na ledě Brna, kde se Třinci v posledních letech náramně daří.

V pátek k dispozici trenérům nadále nebyl zraněný Marko Daňo, ve formě jsou ale oba gólmani. Oceláři se navíc mohou pyšnit třetím nejlepším útokem. Spolu s Litvínovem, Pardubicemi a Spartou jsou jediným týmem v Tipsport extralize, který v průměru střílí přes tři góly na zápas. A to i přesto, že ze všech týmů Tipsport extraligy zatím hráli nejméně přesilových her.

Kometa: Výkony rostou!

V září Kometa Brno vyhrála pouze dva zápasy a i díky tomu vyhrála pomyslnou soutěž o to, který extraligový tým jako první vymění trenéra: Po mizerném vstupu do sezony na vlastní žádost v Brně skončil Patrik Martinec, žezlo po něm přebral dosavadní asistent Jaroslav Modrý a výkony Komety jdou jednoznačně nahoru.

V posledních zápasech se Kometě daří střílet i branky, to ostatně Brněnští potvrdili i v pátek, když na vlastním ledě rozdrtili 5:2 Bílé Tygry v zápase, ve kterém velmi brzy 0:2 prohrávali.

Oceláři se s Kometou Brno potkali už v létě, přátelský duel ve WERK ARENĚ skončil vítězstvím Komety Brno 3:2 po nájezdech. Tomáš Marcinko vedl soupeře do zápasu jako kapitán, Lukáš Kaňák utkání vítězným nájezdem rozhodl.

Ofenzivními lídry jsou útočníci Jakub Flek a Steve Moses (oba 9 kanadských bodů), které zdatně doplňuje obránce Daniel Gazda (8 kanadských bodů). V sezoně jsou zatím překvapivě ne tak výrazní Petr Holík (0+3) i Tomáš Marcinko (0+2), kteří ale dostávají pochopitelně prostor také na přesilovkách a je otázkou času, kdy se bodově prosadí. Na koho je v kádru Komety spoleh, je gólman Dominik Furch. Ten až na jeden zápas svého kolegu Štěpána Lukeše mezi tři tyče nepustil a tlačí se v úspěšnosti zákroků někam k 92 procentům.

Statistika HC Oceláři Třinec HC Kometa Brno
Umístění v tabulce 4. 7.
Bilance v TELH 11 zápasů, 4-2-2-3, skóre 33:31, 18 bodů 12 zápasů, 5-1-0-6, skóre 31:33, 17 bodů
Bilance venku/doma 5 zápasů, 1-1-1-2, skóre 14:17, 6 bodů 6 zápasů, 2-1-0-3, skóre 17:16, 8 bodů
Bilance posledních 10 zápasů 10 zápasů, 4-2-2-2, skóre 32:28, 18 bodů 10 zápasů, 5-1-0-4, skóre 31:25, 17 bodů
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 1 prohra 1 výhra
Vzájemná bilance (v základní části) 58 zápasů, 26-6-0-6-20, skóre 180:150 (55% úsp.)
Vzájemná bilance (v základní části) – venku 29 zápasů, 12-1-0-5-11, skóre 77:85 (49% úsp.)
Lídr bodování Martin Růžička 14 (7+7) Steve Moses 9 (6+3)
Nejlepší střelec Martin Růžička 7 Steve Moses 6
Nejlepší nahrávač Daniel Voženílek, Martin Růžička oba 7 Jakub Flek 7
Nejproduktivnější obránce Tomáš Kundrátek 5 (1+4) Daniel Gazda 8 (5+3)
Nejtrestanější hráč Viliam Čacho 10 Kristián Pospíšil 14
Nejlepší v +/- Adam Smith, Martin Růžička, Daniel Voženílek všichni +7 Daniel Gazda +9
Vítězné góly Libor Hudáček 2 Lukáš Cingeľ, Daniel Gazda, Kristián Pospíšil, Jan Ščotka, Tomáš Vincour, Radek Kučeřík všichni 1
Góly v přesilovce Daniel Voženílek 2 Steve Moses, Lukáš Cingeľ, Daniel Gazda všichni 2
Body v přesilovce Daniel Voženílek 4 (2+2) Jan Ščotka 5 (1+4)
Góly v oslabení tým dosud neskóroval v oslabení Jakub Flek 1
Nejvíc gólů v nájezdech Martin Růžička 67 % (2/3) zápasy týmu dosud nájezdy nerozhodovaly
Brankář s nejlepší úspěšností v nájezdech Marek Mazanec 88 % (7/8) zápasy týmu dosud nájezdy nerozhodovaly
Nejvíce střel na branku Martin Růžička 31 Daniel Gazda 34
Nejvíce času na ledě Martin Marinčin 21:13 Jan Ščotka 21:07
Využití přesilovek / počet branek v přesilovkách / pořadí v lize 20,00 % / 7 / 7. 18,00 % / 9 / 8.
Ubráněná oslabení / počet branek vstřelených v oslabení / pořadí v lize 80,95 % / 0 / 8. 73,33 % / 1 / 12.
Nejslušnější tým (počet trestných minut na tým) / pořadí v lize 103 / 6. 104 / 7.
Týmový Radegast Index / pořadí v lize 261 / 3. 259 / 4.