Z Olomouce s kompletem bodů!

08.10.2021 · Michal Samiec
Třinečtí Oceláři dokázali v pohledném a útočně laděném utkání na ledě olomoucké Mory zvítězit. V první třetině otevřel skóre třinecký střelec Martin Růžička, domácí vyrovnali ve druhé třetině gólem Ondruška. Vítězná branka přišla ve třetí třetině v přesilové hře Ocelářů, když se schovanou střelou od modré prosadil Doudera.
12.kolo, pátek 8.10.2021
1:2
Zimní stadion Olomouc
Třetiny: 0:1, 1:0, 0:1  Branky a nahrávky: 25. Ondrušek (J. Káňa) – 6. Martin Růžička (Jaroměřský, M. Daňo), 53. M. Doudera (Martin Růžička). Rozhodčí: Lacina, O. Hejduk – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:8, navíc Kunc – M. Daňo oba 5 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 500. Střely na branku: 35:27. Střely mimo: 10:6. Zblokované střely: 9:15. Hity: 6:4. Vhazování: 36:36. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
HC Olomouc: Lukáš – T. Černý, Ondrušek, Škůrek, Švrček, Dujsík, D. Řezníček, Rašner – Kucsera, D. Krejčík, J. Káňa – Navrátil, J. Knotek, Olesz – Kunc, Nahodil, Klimek – Bambula, Kolouch, Strapáč.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Kundrátek, D. Musil, Marinčin, M. Doudera, M. Adámek, Jaroměřský – Martin Růžička, P. Vrána, M. Daňo – O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil – Hrňa, Marcinko, Šedivý – D. Kofroň, Miloš Roman, Hrehorčák – Dravecký.

První třetina úvodního vzájemného měření sil mezi Olomoucí a třineckými Oceláři byla na události bohatá. Utkání hrané ve výborné kulise téměř plné olomoucké „plecharény“ nabídlo první přesilovku utkání již po devadesáti sekundách, když byl vyloučen Olesz. Oceláři početní výhodu nevyužili, blíže úvodní branky byl tři čtvrtě minuty po návratu vyloučeného olomouckého hráče na led Marinčin, který projel jako nůž máslem až k Lukášovi. Brankář domácího týmu nakonec uchránil svou branku zásahem levým betonem. O chvíli později měl šanci na druhé straně Klimek, který byl sám před Mazancem. O minutu později vstřelil první branku utkání Martin Růžička, jenž byl na konci rychle sehrané akce prvního útoku. Daňo získal v rohu útočného pásma puk, nahrál Jaroměřskému, který vyzval ke skórování na levém straně třetiny operujícího Růžičku.

Domácí po inkasované brance měli k dispozici dvě početní výhody. V polovině sedmé minuty byl vyloučen Hrehorčák a ve dvanácté minutě Marcinko. Oba tresty slovenských útočníků v barvách třineckého klubu zůstaly nepotrestány, byť především ve druhé přesilovce měli Oceláři co dělat. Třinečtí většinu času strávili před Mazancem navíc jen se třemi vyzbrojenými hráči. Hrehorčák totiž brzy po vhazování zlomil hůl. V poslední pětiminutovce úvodní třetiny zase měli navrch Oceláři, branku sice nedali, ale Růžičkova kličkovaná z osmnácté minuty k ní neměla daleko. Lukáš zachraňoval situaci ve svém brankovišti s vypětím sil.

Jestli v první třetině bylo k vidění mnoho šancí na obou stranách, druhá třetina v nastoleném trendu pokračovala. Více ze hry díky několika přesilovým hrám měli domácí. Ti registrovali první šanci již ve třetí minutě, když v brankovišti letící puk promáchl Strapáč. O půl minuty později přišlo první vyloučení hostů v prostřední hrací době, které proměnil ve vyrovnávací gól Jiří Ondrušek. Káňa střelci branky nabil na osu kluziště a jeho střela z první zapadla za Mazance. Po šesti minutách hry došlo v rohu kluziště k roztržce mezi Daněm a Kuncem a poprvé v zápasech Ocelářů byla k vidění letošní pravidlová novinka – oba zápasníci totiž dostali pětiminutový trest bez dalšího vyššího trestu.

Mezi velké příležitosti hostů k překlopení skóre zpět na jejich stranu můžeme počítat nájezd Marcinka z pravé strany v deváté minutě a šanci Ondřeje Kovařčíka, kterému po Rašnerově ztrátě puku před Lukášem přiťuknul puk bratr Michal. Mezi těmito dvěma třineckými šancemi přišla druhá početní výhoda Olomouckých ve druhé dvacetiminutovce, opět po špatném střídání Ocelářů, a pasáž, kdy se hrálo ve čtyřech na obou stranách. Oba tyto fragmenty zápasu zůstaly bez změny skóre. Oceláři měli jednu početní výhodu – v osmnácté minutě trefil kolenem Švrček Romana. Třinečtí se snažili o aktivitu před Lukášem, ale žádnou gólovou akci nenarýsovali, naopak do samostatného úniku ujel Jan Knotek. Mazanec byl v tomto souboji lepší.

Úvodní desetiminutovka třetí třetiny byla ve znamení vyšší olomoucké aktivity. Již po šedesáti sekundách měl na holi vedoucí gól tandem Knotek – Olesz. Po čtyřech minutách si to s pukem na holi do Mazancova brankoviště zamířil Krejčí. Hostující brankář přerušil hru a poté vznikla u třinecké branky menší strkanice. V šesté minutě byl vyloučen další hokejista hostujícího týmu – Adámkovo vyloučení ale domácí nepotrestali, byť Nahodilův pokus z bezprostřední blízkosti se odrazil od levé Mazancovy tyče.

První výraznější aktivita na druhé straně u Lukášovy branky byla k vidění po oddechovém čase, který si hostující lodivod Varaďa vzal zhruba deset minut před koncem. Akce v režii dvojice Hrehorčák – Roman sice ke gólu nevedla, ale zvýšená aktivita hostů vedla k vyloučení Řezníčka. Oceláři domácího obránce vrátili zpět na led po 22 sekundách, když přihrávku Martina Růžičky ze strany proměnil gól střelou od modré z osy kluziště Milan Doudera. Třinecký obránce dokonale využil clony Marcinka před brankou. Slezané zbylých sedm a půl minuty dokonale ubránili, nejtěžší chvíle přišly po vyloučení Draveckého zhruba dvě minuty před koncem, která byla částečně umocněna o šestého hráče Olomouce. Domácí totiž dohrávali zápas s odkrytými zády. Nakonec tedy Oceláři vezou z Hané tři body!

Foto použité v článku: Daniel Klement

Jan Tomajko (Hlavní trenér HC Olomouc): "První třetina nebyla úplně stoprocentní, od té druhé jsme se však do toho dostali. Hráčům nemůžeme vytknout, že by nehráli dobře. Jediná kaňka je řada přesilovek, které jsme nedokázali využít. To zápas rozhodlo. Třinec hrál výborně, bylo velmi těžké se prosadit. Proto nebereme ani bod."

Václav Varaďa (Hlavní trenér HC Oceláři Třinec): "Viděli jsme dobrý zápas v parádní atmosféře. V první třetině jsme si vytvářeli šance a v útočném pásmu jsme hráli celkem slušně na puku. Od druhé části ale domácí přidali a měli jsme to ohromně těžké. Olomouc si vytvářela střelecké příležitosti a hlavně v přesilových hrách nás mačkala. Do poloviny třetí třetiny to z naší strany byla slabota, co se útočné fáze týče. Podařilo se nám to ale přečkat, podržel nás Mazanec. Po gólu jsme ve středním pásmu hráli solidně. Výsledek je pro soupeře možná až krutý, nicméně bereme tři body."