Poctivý výkon vedl k vítězství nad Zlínem

30.01.2019 · Michal Samiec
Vítězství nad Zlínem se v utkání čtyřicátého kola nerodilo lehce. Oceláři podali bojovný výkon a zapisují do tabulky tři body za výhru v normální hrací době. Vítězný gól vstřelil na začátku druhé části hry v přesilovce Hrňa. Třinečtí dokázali Zlín porazit za tři body na domácím kluzišti po čtyřech zápasech, naposledy se jim to podařilo v listopadu 2016.
40.kolo, středa 30.1.2019
Zlín
2:1
Třetiny: 1:1, 1:0, 0:0  Branky a nahrávky: 7. Polanský (Gernát, M. Kovařčík), 23. Hrňa (Martin Růžička, P. Vrána) – 14. Gazda (Herman, Honejsek). Rozhodčí: Hradil, Úlehla – Tošenovjan, Polák. Vyloučení: 3:6, navíc Werek (Třinec) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 205. Střely na branku: 29:25. Střely mimo: 9:7. Zblokované střely: 18:4. Hity: 11:11. Vhazování: 38:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Roth, M. Doudera, Matyáš, Gernát, Galviņš, D. Musil – Hrňa, Marcinko, Werek – Martin Růžička, P. Vrána, Dravecký – O. Kovařčík, Polanský, M. Kovařčík – Svačina, Hladonik, Chmielewski.
PSG Berani Zlín: Kašík – Freibergs, Žižka, Gazda, D. Řezníček, Valenta, Ferenc, Matyáš Hamrlík – Kubiš, Fořt, Ondráček – Lakatoš, P. Sedláček, Šlahař – Herman, Fryšara, Honejsek – Kulda, Popelka, Werbik.

Jako první se mohli do zápasu dostat hosté ze Zlína, když již po půlminutě dostali šanci hrát přesilovou hru. Berani strávili většinu dvou minut Marcinkova vyloučení v pásmu. Dobré příležitosti si vypracoval v této přesilovce velice aktivní Kubiš. Ve čtvrté minutě mohl na druhé straně skóre otevřít Polanský, který jel v situaci dva na jednoho s Chmielewskim. Polanský vystřelil, Kašík byl pozorný. O tři minuty později již navrátilec po ruské a brněnské anabázi ve zlínské brance z hole Jiřího Polanského inkasoval. Třinecký matador zůstal nestřežený u levé tyče, kam dostal puk od Gernáta, přehodil si ho na bekhend a zavěsil. Na dva nula mohl tentýž hráč zvýšit ve dvanácté minutě, když jel ve dvojici s Michalem Kovařčíkem na jediného bránícího zlínského hráče. Kovařčík mu puk vrátil a třinecká třiadvacítka jej pak nasměřovala do horní tyče. V polovině čtrnácté minuty hosté vyrovnali. Střelu Daniela Gazdy z pravého kruhu Šimon Hrubec betony vykopl, ale od brusle Ondřeje Kovařčíka, který situaci dojížděl, se kotouč odrazil za brankovou čáru. V závěru první dvacetminutovky měli domácí ještě přesilovou hru. Dobré příležitosti měl Růžička nebo Werek, ale také Kubiš, který získal na modré čáře puk a ujel sám na Hrubce. Oba gólmani tyto situace ustáli, takže se šlo do šaten za vyrovnaného stavu.

Tempo prvních deseti minut druhé části hry určovala vyloučení Zlínských. Po dvou a půl minutách šel za katr Kulda a Oceláři trestali již po 14 sekundách. Růžičkovu křížnou přihrávku na pravý kruh střelou z první do šibenice Kašíkovy branky využil v druhý gól Erik Hrňa. Svůj první kanadský bod v barvách Třince si při této brance připsal Petr Vrána. Hned za další půlminutu byl vyloučen Řezníček a dostal dvojnásobný menší trest. Oceláři prakticky celé čtyři minuty strávili drtivým tlakem v útočném pásmu, ale třetí branka z velkých šancí, kdy například operoval u levé tyče nehlídaný Hrňa nebo v samotném závěru nedokázal překonat ležícího Kašíka Vrána, nepadla. Domácí měli ještě přesilovou hru po polovině zápasu, když byl vyloučen Werbik, ale tato početní převaha jim vyšla ze všeho nejhůře. Gól nepadl ani na jedné straně zhruba tři minuty před koncem, když nejprve střelou nad zakončoval slovenský útočník v barvách Ocelářů akci Marcinko – Hrňa na jediného bránícího zlínského hráče, z protiútoku na druhé straně vznikla situace čtyři na dva, která ale skončila zblokovanou střelou Kuldy, jehož střelu nepustil na Hrubce Galviņš. O pár sekund později jel sám na Hrubce Herman, ale třinecký brankář uspěl se zákrokem lapačkou. Skóre tak přes značnou převahu vyložených šancí Třineckých bylo na jejich stranu po čtyřiceti minutách nakloněno o jediný zásah.

Závěrečná dvacetiminutovka začala velice opatrně. Oceláři si byli vědomi, že jakákoliv malá chyba je může zbavit jejich nejtenčího možného vedení, Zlínští zase nechtěli riskovat větší ztrátu v utkání. V páté minutě zahrozila Vránova formace, velkou šanci měl tentýž třinecký útok v minutě deváté. Růžička si vyměnil puk v jízdě s Vránou, nejnovější třinecká akvizice objela branku a poslala puk do brankoviště Kašíkova. Kotouč z hole domácího hokejisty s číslem dvacet se zastavil na brankové čáře. Nový útočník v barvách Ocelářů po prvním kanadském bodě velmi toužil i po první brance, lehce za polovinou třetí třetiny střelou z pravého kruhu trefil tyč. Vzrušení přinesly ještě závěrečné minuty. Zhruba dvě stě sekund před třetí sirénou byl vyloučen Werek, Zlínští navíc odvolali brankáře a většinu přesilovky strávili při power play. Oceláři mohli zápas pečetit na začátku poslední minuty, ale nedokázali trefit prázdnou branku v situaci dva na jednoho. Klidný závěr nabídli Třinci hostující hráči chybným střídáním. Deset sekund před koncem se však ještě nechal vyloučit znovu Werek, který dvakrát pokazil vhazování, ale závěr utkání si již domácí pohlídali. Oceláři tak po čtyřech zápasech a dvou a čtvrt roce na domácím ledě porazil Zlín za kompletní tři body.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Klukům bych chtěl poděkovat, jak ustáli začátek, kdy nás Zlín zatlačil a měl několik šancí. Pomohla nám první branka, která padla po dvou střídáních, kdy jsme Zlínské dokázali pořádně zmáčknout. Od druhé třetiny jsme soupeře tlačili hlavně v přesilovkách. Soupeř hrozil především z brejkových situací, ale gólman nás podržel. Ve třetí třetině jsme zápas zvládli po taktické stránce, velmi poctivě se nám dařilo bránit střední pásmo, drželi jsme Zlín na odstup. Zápas se nám povedlo kontrolovat a musím říct, že to jsou skvělé tři body proti soupeři, který proti nám hraje vždy výborně."

Robert Svoboda (PSG Berani Zlín): "Je škoda, že se nám v Třinci nepovedlo získat alespoň bod. V první třetině jsme měli dvě vyložené šance během přesilovky, do hry nás vrátila vlastní branka domácích. Druhá část hry byla v našem podání velmi těžká, museli jsme hrát často v oslabení, hráči byli ve velkém zápřahu, což se negativně projevilo v závěru, kdy jsme nebyli schopni vytvořit si tlak. Chválím Libora Kašíka, který nás držel ve hře až do konce. Bohužel ale odjíždíme bez bodu."