Oceláři rozstříleli pardubické Dynamo

01.12.2019 · Michal Samiec
Sedm kulí jako v Sarajevu! Třinečtí hokejisté si jednoznačně poradili s pardubickým Dynamem, které se v Třinci prezentovalo naprosto dietním výkonem. Oceláři tím utnuli nepříjemnou třízápasovou sérii porážek a vrátili do Werk areny vítěznou radost.
24.kolo, neděle 1.12.2019
Pardubice
7:0
Třetiny: 3:0, 0:0, 4:0  Branky a nahrávky: 4. Krajíček (Martynek, Hrehorčák), 13. Chmielewski (Dravecký, M. Kovařčík), 20. M. Stránský (Krajíček, Hrňa), 43. Martynek (Š. Novotný), 51. Chmielewski (Kundrátek, Gernát), 54. Adamský (Martynek, Š. Novotný), 55. Dravecký (Gernát, Hrňa). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:2. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 055. Střely na branku: 41:11. Střely mimo: 11:6. Zblokované střely: 13:4. Hity: 4:9. Vhazování: 33:20. Průběh utkání: 7:0.
HC Oceláři Třinec: Kváča – Kundrátek, Gernát, Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Galviņš, Zahradníček – M. Stránský, P. Vrána, Hrehorčák – Hrňa, Marcinko, Dravecký – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski – Martynek, Š. Novotný, Adamský.
HC Dynamo Pardubice: Kantor – Eklund, Holland, Jan Kolář, T. Voráček, J. Mikuš, J. Zdráhal, Michal Ivan – Mandát, R. Kousal, Blümel – Machala, Harju, D. Kindl – Kusý, Roman Vlach, T. Knotek – Beran, Pochobradský, Matys.

Oceláři vstoupili do druhého letošního měření sil s pardubickým Dynamem úspěšně. Po 207 sekundách otevřel skóre kapitán Lukáš Krajíček, který si sjel mezi kruhy na pobídku zpoza branky od Rostislava Martynka. Další průběh první třetiny ovlivnilo vyloučení Mandáta z konce jedenácté minuty. Oceláři přesilovku využili, byť na to potřebovali bez sekundy celé dvě minuty. Z podobného místa jako předtím Krajíček skóroval Aron Chmielewski, jehož k tomu vybídl Dravecký. Pardubice měly šanci osud utkání vzít do svých rukou zhruba o dvě minuty později, ale na rozdíl od Třineckých se jim nepodařilo potrestat vyloučení Michala Kovařčíka. Domácí ukázali, jak moc je možné si přesilovkami v zápase pomoct. Využili totiž i druhou početní výhodu, kterou v zápase dostali. Sedmdesát sekund před pauzou byl vyloučen Tomáš Voráček a po 48 sekundách jej vrátil zpět do hry Matěj Stránský, který prostřelil Kantora střelou z levé strany.

Tři branky v první třetině a z toho dvě v oslabení by měly mít vliv na úpravu stylu hry především hostujícího mužstva. Domácí i v prostřední hrací době byli aktivnější, ale byly k vidění i některé velmi nebezpečné situace Pardubických. Především v závěrečných minutách třetiny se prezentoval velkou šancí obránce Kolář, kterému v situaci dva na jednoho namazal Roman Vlach. Kváča se musel vytáhnout i proti tečované střele Knotka. Největší šanci Třince ve druhé třetině měl v oslabení Stránský. Jeho úniku tváří v tvář zlikvidoval Kantor. Poměrně komfortní vedení udělalo své i s třineckými hokejisty, kteří mnohem více hledali druhého nebo třetího kolegu, netlačili vše do branky. Ani Kváča, ani Kantor, kteří se mimochodem v průběhu loňské sezóny protočili jako náhradníci Šimona Hrubce ve třinecké brance, tedy v této části hry nelovili puk ze své sítě.

Přestože tříbrankový rozdíl na dvacet minut hry není v hokeji neřešitelným problémem, tak do třetí třetiny vstoupili jednoznačně aktivněji domácí, jako by to oni byli, kdo musí tvořit. Za svou aktivitu v úvodu tohoto fragmentu zápasu byli domácí odměněni po necelých třech minutách. Novotný na modré zachytil slabou rozehrávku Hollanda a poslal puk na Rostislava Martynka, který byl zapomenut před Kantorem. Třinecký rodák a odchovanec překonal pardubického brankáře a vstřelil svůj první gól za Oceláře v sezóně. V úvodní pasáži třetí třetiny měli hosté pouze náznak šance, když byl úplně volný mezi kruhy Vlach. Dostal tam přihrávku z pravé strany, ale kotouč mu propadl do rohu kluziště.

Když deset minut před koncem dostal puk do jízdy Aron Chmielewski, vybruslil si do střelecké pozice a pověsil puk nad Kantorovo rameno, měli asi i největší pochybovači jasno o tom, kdo bere tři body z tohoto utkání. Oceláři rozloženému soupeři nasypali další branky a tím sami sobě vylepšili sebevědomí pošramocené z porážek v posledním týmu. Na slot si na přihrávku Martynka najel Martin Adamský, z předbrankového prostoru se pouhou minutu po Adamského trefě prosadil i Vladimír Dravecký. Pardubičtí nedokázali nijak kontrovat, Petr Kváča tak vychytal druhé čisté konto v sezóně.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Nám vyšel start do utkání podle představ. Dali jsme dva rychlé góly, na konci první třetiny jsme si pomohli další přesilovkou a dostali se do vedení 3:0. Ve druhé třetině si Pardubice vytvořily šance, ve kterých minuly bránu anebo jim uskočil puk. To byl varovný prst. Ve druhé desetiminutovce druhé třetiny jsme se zlepšili, měli jsme hodně šancí a bylo to o jednom gólu, který by nás pustil do vedení 4:0. To se povedlo Rosťovi Martynkovi a potom to nabralo spád. Přebruslovali jsme je, neustále jsme si vytvářeli další šance. Bylo to pro ně těžké. Jsme ale rádi za takový zápas."

Radek Bělohlav (HC Dynamo Pardubice): "Totálně nepovedené utkání. Všechny věci, které se v první třetině staly, jsme v přípravě před zápasem detailně rozebírali a bohužel jsme se vůbec nepřiblížili k tomu, co jsme chtěli hrát. První třetina určila všechno, po dlouhé cestě jsme prohrávali 0:3. Druhou třetinu jsme odehráli jakž takž, dostali jsme se i do nějakých šancí, ale pod vlivem výsledku nedokážeme z toho ani pořádně vystřelit. Pak už jsme zápas vůbec nezvládli."