Ubojované body z Pardubic, znovu řádil Wolski!

17.01.2020 · Martin Stebel
Tohle vítězství se nerodilo vůbec lehce, možná o to je sladší! Na ledě pardubického Dynama, které uzavírá extraligový peleton a mocně touží po záchraně, to třinečtí hokejisté měli velmi náročné, ale po tuhém boji berou tři body. Za Oceláře se dvakrát trefil spolehlivý střelec Wojtek Wolski, rozdílovou trefu přidal necelých devět minut před poslední sirénou Ondřej Kovařčík.
37.kolo, pátek 17.1.2020
Pardubice
2:3
enteria arena
Třetiny: 1:0, 0:2, 1:1  Branky a nahrávky: 19. Poulíček (Holland, Látal), 42. Poulíček (Kusý, Holland) – 30. Wolski (Martin Růžička, M. Stránský), 37. Wolski (TS), 52. O. Kovařčík (Wolski, Roth). Rozhodčí: Pražák, Veselý – Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 7294. Střely na branku: 34:29. Střely mimo: 13:8. Zblokované střely: 12:14. Hity: 7:9. Vhazování: 27:34. Radegast index: 27:20. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči: Poulíček - Wolski.
HC Dynamo Pardubice: Kantor (Kacetl) – Mikuš, J. Zdráhal, J. Kolář (C), T. Voráček, Ivan, Holland, Hrádek – Mandát (A), R. Kousal, Tybor – Machala, Harju, Svačina – Kusý, Poulíček, Látal – Blümel, Rolinek (A), Paulovič.
HC Oceláři Třinec: Kváča (Štěpánek) – M. Doudera, Krajíček (C), D. Musil, Galvinš, Gernát, Roth – Wolski, P. Vrána, Martin Růžička (A) – M. Stránský, Marcinko, Hrňa – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Adamský (A), Polanský, Dravecký – Hrehorčák.

Pro páteční souboj na východě Čech už trenéři mohli využít služeb Martina Růžičky, který tak zapsal letos první start, do sestavy se vrátili rovněž Krajíček a Hrehorčák. Nejdříve zahrozil Stránský, jehož střelu ale domácí zblokovali do ochranné síťky. Dynamo se připomenulo v početní převaze, kdy se před Kváčou v nadějné pozici zjevil Harju, ale skóre se po jeho teči nezměnilo. V osmé minutě ukázal brilantní zákrok extřinecký Pavel Kantor, jenž zlikvidoval ostrou ránu Růžičky po Wolského nahrávce.

Před polovinou třetiny stálo štěstí na straně Ocelářů, kdy pumelici Poulíčka zastavilo břevno. Mimořádnou šikovnost a kreativitu znovu naplno prezentoval Wolski, kdy během přesilovky přebruslil podstatnou část hřiště, jenže ve finální fázi mu šanci zmařil znovu brankář, který byl u mistrovských oslav Ocelářů v dubnu 2019. Jedinou trefu úvodní části tak obecenstvo vidělo v čase 18:12. Vteřinu po návratu Draveckého z trestné napřáhl Kanaďan Holland, puk jemně tečoval Patrik Poulíček a domácí rázem vedli.

Druhá část odstartovala nájezdem pardubického novice Pauloviče, který ovšem své sólo nedotáhl do zdárného konce kvůli pohotovému Kváčovi. Oceláři se dostali do větších obrátek a pořádného tempa až později. Solidně vypadaly střely Doudery či Krajíčka, ale oba pokusy Kantor pokryl. Třinečtí svého soka doslova "usmažili" v přesilovce. Série střel navrátilce Růžičky ještě změnu skóre nepřinesla, ale to hosty nemuselo mrzet. Pardubický strážce svatyně nestačil teprve na tvrdou ránu z mezikruží v podání kanonýra Wojtka Wolského v čase 29:59.

Zajímavě věci se děly taky těsně po polovině základní hrací doby. Nejdříve byly k vidění dvě vyložené šance Dynama, v prvním případě se jednalo o Kousala, krátce po něm spálil tutovku letos nejlepší střelec Východočechů Tybor. Sebevědomým průnikem se prezentoval také třinecký Stránský, který vzal puk na hokejku a objel s ním půl hřiště. V prostoru před brankovištěm poté zkusil Kantora pokořit bekhendem, ale neměl potřebné štěstí. Tentýž hráč byl aktérem další situace, která už vedla k vedoucímu gólu favoritů. Stránského nesmírná aktivita znamenala jeho povalení u branky a následné zalehnutí kotouče, což vyústilo v trestné střílení. To si vzal na starost nikdo jiný než Wojtek Wolski. Polský Kanaďan nejprve naznačil bekhend, nakonec ale Kantora překonal dlouhou forhendovou kličkou podél jeho betonu.

Dynamo ovšem mělo výborný vstup do poslední dvacetiminutovky. Střelec první branky Patrik Poulíček si krátce po zahájení hry v neutrální zóně převzal puk a povedenou střelou zápěstím jej poslal za Kváčová záda. Také další minuty patřily domácím, kteří najednou vycítili šanci na obrat. Blízko hattricku byl Poulíček. Nejprve tečoval střelu od modré, která letěla vedle. Následně střílel z prostoru mezi kruhy, jenže Kváča spolehlivým zákrokem hattricku zabránil.

Rozhodující okamžik se proto odehrál v 52. minutě, kdy Pardubice propadly ve středním pásmu a rázem se zrodil svižný protiútok dva na jednoho. Ondřeji Kovařčíkovi se sice v tandemu nabízela varianta s "žabičkou" na Wolského, jenže mladý útočník vzal celou zodpovědnost na svou hokejku a precizní střelou po ledě na vzdálenější tyč Kantora dokonale překvapil. Dynamo rozhodně nic nezabalilo a značnou aktivitou hýřil především všudybyl Poulíček, který chtěl mermomocí dosáhnout na třetí trefu, ale perfektní zákrok lapačkou Kváči mu radost odepřel. Na třineckou klec v závěru urputně a hladově dotírali rovněž Tybor, Harju či Kousal, ale v hektické koncovce už extraligoví mistři skromný náskok s vypětím všech sil uhájili! V neděli 19. ledna čeká Oceláře od 15:00 další souboj, do WERK ARENY přicestuje aktuální lídr z Liberce.

Michal Mikeska (HC Dynamo Pardubice): "První třetinu jsme odehráli velmi dobře, rozhodla část druhá, kde jsme udělali hloupé fauly. Věděli jsme, jak je Třinec silný v přesilových hrách, dobře jsme se na ně připravili a sehráli je i kvalitně, bohužel krátce před koncem oslabení jsme inkasovali. Poté jsme se sice vrátili ke hře, kterou bychom si představovali, vyrovnali jsme, ale hosté nás v závěru přetlačili. Měli jsme ještě šance, nevyužili jsme je a soupeř ano. Třinec byl šťastnější, kluci dřeli, ale bohužel to nedopadlo."

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Bylo to těžké utkání. Víme, že Pardubice hrají o všechno a hráči musí předvádět výkony na hraně a jejich maximu. Těžko se proti nim hraje, dlouho jsme se do nich nemohli dostat, špatně jsme forčekovali a hra se od toho odvíjela. O přestávce jsme si leccos řekli a slova padla na úrodnou půdu. Dostávali jsme domácí pod tlak, jen jsme nevyužili šance, zlomili jsme je až v přesilové hře. Po rychlém gólu na začátku třetí třetiny jsme byli trochu opaření, ale dostali se z toho. Kluci zápas odmakali, předvedli výkon na hraně svých možností a za to jim patří do kabiny velké dík."