Z Pardubic se vracíme s prázdnou

21.01.2024 · Michal Samiec, foto: Michal Dědič
Byla to bitva gigantů se vším všudy. Padaly góly v přesilovkách i oslabeních, viděli jsme tvrdé souboje i krásné branky, především Voženílkův nájezd si zaslouží nominaci do ankety hodnotící sportovní krásu. Oceláři si nechali utéct začátek, ale i tak se nevzdali a ve zbytku utkání ještě domácí potrápili.
38.kolo, neděle 21.1.2024
5:3
enteria arena
Třetiny: 3:0, 1:1, 1:2  Branky a nahrávky: 2. A. Musil, 7. Radil (Čerešňák, M. Kaut), 11. Říčka (Košťálek), 33. Hájek (Poulíček), 45. Radil (L. Sedlák) – 40. Voženílek (Nedomlel, J. Jeřábek), 51. Martin Růžička (Voženílek, Miloš Roman), 53. Voženílek (Miloš Roman). Rozhodčí: Hradil, Obadal – D. Klouček, M. Šimánek. Vyloučení: 6:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 9 795. Střely na branku: 30:32. Střely mimo: 8:9. Zblokované střely: 18:22. Hity: 9:5. Vhazování: 32:38. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:3.
HC Dynamo Pardubice: Will – Čerešňák, T. Dvořák, Košťálek, Vála, D. Musil, Hájek, Jan Kolář – Hyka, L. Sedlák, Pánik – Radil, T. Zohorna, R. Kousal – M. Kaut, A. Musil, Paulovič – Říčka, Poulíček, Mandát.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (11. Mazanec) – Polášek, Smith, Kundrátek, Nedomlel, M. Adámek, J. Jeřábek – Martin Růžička, A. Nestrašil, Voženílek – Sikora, P. Vrána, Cienciala – Wałęga, Holinka, Miloš Roman – Haas, Čacho, Dravecký.

Třinečtí hokejisté do těžkého utkání na ledě favorizovaného Dynama museli nastoupit značně oslabeni. Chyběli zranění Marinčin, Hudáček a Daňo, nemocný Kurovský a nově též disciplinárně potrestaný Hrehorčák, který se vrátí až do pátečního domácího utkání s Plzní. V brance hosté vsadili opět po jednozápasové přestávce na Kacetla a v sestavách obou týmů byli účastníci pátečního třaskavého trejdu na trase Třinec – Pardubice. V týmu trenéra Zadiny nechyběl Pánik a v drese Ocelářů už nastoupil odchovanec a navrátilec Cienciala. Naopak hosté ještě nenasadili novou kanadskou posilu z finské Lappeenranty Adama Helewku. Domácí si vytvořili základ na pohodový výsledek po první třetině již po necelých dvou minutách, když se z předbrankového prostoru prosadil Adam Musil.

Na konci šesté minuty byl vyloučen první hráč utkání, když menší trest dostal hostující Voženílek. Dynamu trvalo pouze osm sekund, aby přesilovku využilo – kotouč rychle putoval na pravý kruh, odkud se prudkou střelou prosadil Lukáš Radil. Hosté pak přežili další přesilovku po trestu pro hráčskou lavici za příliš mnoho hráčů na ledě, ale ještě než se stihl Haas, jenž odpykával dvouminutové oslabení, zapojit do hry, vedli Pardubičtí už o tři góly. Tři sekundy po skončení přesilové hry prostřelil Kacetla Matej Paulovič, který navíc třineckému brankáři takto předčasně ukončil dnešní šichtu. Třinečtí se mohli dostat zpět do hry po Dvořákově vyloučení – celé dvě minuty mačkali domácí hráče před Willem, přesilovku režíroval Cienciala. Žádná z nebezpečných střel hostů se však do sítě nedostala.

Úvodní minuty druhé třetiny byly v režii hostujícího týmu. Třinečtí hokejisté se snažili držet zvýšené obrátky z druhé poloviny úvodní hrací doby. Pěknou individuální akcí se chtěl prosadit Cienciala, který měl proti bývalému klubu zvýšenou motivaci. Najížděl si do předbrankového prostoru z pravé strany, ale neměl prostor utáhnout kličku za Willova záda. Následně v akci tři na dva v podání prvního útoku pálil nepřesně z první Růžička. V osmé minutě byli rychle za sebou vyloučeni Sedlák za zásah do Nedomlelova obličeje a Poulíček, který dokonce v Růžičkově tváři vytvořil krvavé zranění.

Momentum v tu chvíli bylo na straně Ocelářů – srovnali se s domácími z hlediska ofenzivní aktivity, ve druhé části měli dobré šance a navíc k dispozici dvojnásobnou přesilovku. Třinečtí si však v početní výhodě nijak nepomohli – nevyužili ani přesilovku proti třem, ani proti o jednoho muže oslabenému soupeři, naopak domácí ihned poté, co byli v kompletu, udeřili počtvrté. Libor Hájek nejprve trefil tyč a o malý moment později s přispěním teči nešťastného Tomáše Kundrátka navýšil vedení Dynama. Když už se zdálo, že Oceláři za bojovnost a aktivitu ve druhé třetině budou odměněni pouze dalším gólem ve vlastní síti, přeci jen udeřilo i pod pardubickým kotlem, kde ve druhé třetině hájil branku Roman Will. Nedomlelovo nahození od modré usměrnil za bezmocného brankáře Daniel Voženílek.

Hosté tak vstupovali do třetí třetiny se stejným balvanem jako do prostřední hrací doby, zároveň ale mohli mít díky aktivně odehrané druhé třetině dobrý pocit ze změny nálady na ledě. Hosté navíc dostali velice rychle možnost hrát proti oslabenému soupeři – vyloučen byl Kousal za sekání Voženílka mimo hru, ale Oceláři opět nedokázali v početní výhodě dostat na své hole klid a vymyslet gólové zakončení. Na druhé straně pak šel na trestnou Čacho a domácí trefili nejprve horní tyč a podle podobného vzorce jako ve druhé části hry následně i síť třinecké branky, když skóroval podruhé v zápase Lukáš Radil. Ještě do větší pohody pak mohla Pardubické dostat nová akvizice Pánik, ale v samostatném nájezdu rozhozen Adámkem zakončil jen do Mazance. Oceláři pak po dalším faulu Kousala, který podruhé během jedné třetiny seknul Voženílka, také využili přesilovou hru. Z levé strany se odrazem o Willa prosadil Martin Růžička.

Střelec druhého gólu pak byl sám vyloučen, domácí měli v přesilovce obrovské šance, ale sami následně chybovali a do úniku proti Willovi ujel Daniel Voženílek. Ten efektně a efektivně svůj nájezd proměnil, dal svůj druhý gól v utkání, první gól Ocelářů v sezóně v oslabení a udělal závěr utkání ještě pro Třinec docela hratelný. Dynamo závěrečné minuty odehrálo zkušeně, hosté se dostali k time outu až zhruba minutu před koncem. Zkusili ještě odvolat brankáře Mazance, dodat sílu v poli, ale k další korekci skóre to už nevedlo. Konečný výsledek – Dynamo 5, Oceláři 3!

Marek Zadina (hlavní trenér HC Dynamo Pardubice): „Myslím si, že první třetina nám vyšla parádně. Měli jsme výborný vstup do utkání, dali jsme tři góly, využili jsme přesilovku. Hráčům jsme říkali, že dnešní zápas rozhodnou speciální týmy, což se potvrdilo. První třetina tedy velmi dobrá z naší strany, druhá třetina byla hodně poznamenaná vyloučeními. Byli jsme ve čtyřech, ve třech. Musím říct, že tým to skvěle odbránil, kluci hráli obětavě, vyblokovali spoustu střel a držel nás gólman. Ve hře pět na pět Třinec měl víc ze hry, zatlačil nás, dostal se na koně a do tempa v těch přesilovkách. Ve třetí třetině jsme využili přesilovou hru. Tam jsme si to pohlídali, hráli jsme dobře systémově. Jsme hrozně rádi, že jsme vyhráli za tři body a že jsme porazili silný Třinec. Musíme se vyvarovat proti Třinci přesilovkám, mají tam silné hráče. Ale jsme hrozně rádi, musím pochválit kluky do kabiny.“

Vladimír Országh (asistent trenéra HC Oceláři Třinec): „Myslím, že jsme viděli velmi dobrý zápas ve výborné atmosféře. Nám nevyšla první třetina, tam jsme soupeře dostali do hry dvěma zbytečnými vyloučeními, po té třetině to bylo 3:0. Myslím, že v následujících třetinách jsme hru vyrovnali a tlačili jsme se dopředu, ale domácí si to jednoduše pohlídali a jedeme dnes domů bez bodu.“