Nedělní šlágr kola: Oceláři jedou do Pardubic!

20.01.2024 · Adam Sušovský, Michal Samiec
Souboj velkých ambic okořeněný nedávnou výměnou hráčů, která rozvířila extraligové vody. Hokejoví fanoušci se těší na atraktivní extraligový šlágr, který v neděli v přímém přenosu vysílá ČT sport. Oceláři hrají v Pardubicích od 18:00!

Věděli jste, že?

Oceláři: Odchovanec je zpět!

V pátek i navzdory výrazně prořídlé sestavě Oceláři vydřeli v prodloužení důležité dva body v domácím zápase s Motorem, teď je čeká zřejmě ta nejtěžší možná prověrka: Oceláří míří na led Pardubic, které mají sezonu rozjetou na historický bodový rekord v základní části.

Třinecká výprava vyrazila na východ Čech s denním předstihem hned po sobotním tréninku. Zdeněk Moták už měl na ledě k dispozici také dva nováčky: Davida Ciencialu, který se do rodného města a mateřského klubu vrací po pěti letech právě z Pardubic a také kanadského centra Adama Helewku, který do Třince dorazil v pátek večer. Zatímco Cienciala by měl v neděli hrát, Helewka do Pardubic po prvním tréninku v novém prostředí s týmem ještě neodcestoval.

David Cienciala po pěti letech znovu v třineckém dresu, byť v sobotu oblékl jen ten tréninkový. V rozhovoru pro klubový web po svém návratu prohlásil, že Třinec miluje a vždy věděl, že se sem jako hráč vrátí. Do zápasu vlétne už v neděli v Pardubicích!

Oceláři si v tabulce drží třetí místo i s poměrně komfortním náskokem na soupeře pod sebou, právě pohlídat si přímý postup do čtvrtfinále bude v základní části klíčové tak, aby se tým mohl v dobré atmosféře připravovat na vrchol sezony. A to pochopitelně i po zdravotní stránce, aktuálně jsou totiž mimo Marko Daňo, Libor Hudáček, Daniel Kurovský i Martin Marinčin. O jejich zdravotním stavu s novináři promluviil Zdeněk Moták po pátečním duelu.

"Vypadá to, že se Marko (Daňo) vrátí až po reprezentační přestávce, Hudy (Hudáček) už s námi chodí na led skoro v plné zátěži, ale potřebujeme ho dostat do kondice. V případě Marinčina čekáme, má zranění v horní části těla, které je poměrně hodně bolestivé, ale pevně věříme, že o nic vážného a dlouhodobého nepůjde," řekl Moták novinářům. Kurovský poslední zápas vynechal kvůli viróze.

Oceláři oba vzájemné zápasy s Pardubicemi nezvládli. Doma ambicióznímu soupeři podlehli 1:5, na jejich ledě, kde se jim dlouhodobě daří, ale do poslední chvíle sahali po vítězství. Nakonec padli 3:4 v prodloužení.

Dynamo: Vítězí a šokuje

O žádném jiném hokejovém týmu v Česku se aktuálně nemluví a nepíše víc, Dynamo má za sebou šokující i mediálně náročný týden. Vedení klubu se totiž rozhodlo odvolat někdejšího třineckého kouče Václava Varaďu, který tým opustil po středeční výhře ve šlágru na Spartě. Navzdory dusné atmosféře okolo ale Pardubice první zápas bez něj, pod vedením jeho dlouholetého asistenta Marka Zadiny, zvládly.

V Karlových Varech přitom Dynamo prohrávalo v pátek už 0:3, třemi góly v rozmezí osmi minut si ale ve třetí třetině vynutilo prodloužení, v němž rozhodl Martin Kaut. Ten zaznamenal čtvrtý vítězný gól v pěti posledních zápasech!

Dynamo se i díky tomuto obratu drží v těsném kontaktu za dosud vedoucí Spartou, na kterou ztrácí jeden bod, ale kvůli účasti na Spengler Cupu má dva zápasy k dobru. Čistě statisticky Oceláři skutečně míří na led aktuálně nejlepšího týmu průběžné tabulky: Pardubice mají nejlepší útok (140 vstřelených branek), druhou nejlepší obranu (83 inkasovaných), nejlepší přesilovky a bodově sezonu rozjetou k rekordu v základní části.

Marek Zadina se stal novým hlavním koučem Pardubic, v Tipsport extralize si roli hlavního trenéra vyzkouší poprvé v kariéře u týmu, jehož jediným cílem je vyhrát mistrovský titul.

Jasnou brankářskou jedničkou je Roman Will, který se mezi gólmany v extralize může pochlubit nejvyšším počtem vychytaných výher (druhý je v této statistice Marek Mazanec), v poli je lídrů hned několik: Ať už se jedná o Lukáše Sedláka, Lukáše Radila, Roberta Kousala, Tomáše Hyku, Tomáše Zohornu nebo třeba Martina Kauta.

Velkou otázkou samozřejmě je, kam trenér Marek Zadina v sestavě zařadí Richarda Pánika, který se stejně jako David Cienciala na druhé straně v sobotu připojil k novému týmu a měl by být připraven v neděli čelit svým bývalým spoluhráčům.

Právě to bude jeden z hlavních příběhů 38. kola a zápasu, který v přímém přenosu vysílá Česká televize!

Statistika HC Oceláři Třinec HC Dynamo Pardubice
Umístění v tabulce 3. 2.
Bilance v TELH 37 zápasů, 16-8-5-8, skóre 115:93, 69 bodů 36 zápasů, 21-7-5-3, skóre 140:83, 82 bodů
Bilance venku/doma 18 zápasů, 7-4-2-5, skóre 56:51, 31 bodů 16 zápasů, 9-4-1-2, skóre 62:38, 36 bodů
Bilance posledních 10 zápasů 10 zápasů, 4-3-0-3, skóre 31:25, 18 bodů 10 zápasů, 4-4-1-1, skóre 41:29, 21 bodů
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 3 výhry 5 výher
Vzájemná bilance (v základní části) 114 zápasů, 51-9-3-8-43, skóre 362:354 (53% úsp.)
Vzájemná bilance (v základní části) – venku 57 zápasů, 20-4-3-6-24, skóre 180:198 (45% úsp.)
Lídr bodování Martin Růžička 41 (16+25) Lukáš Sedlák 34 (17+17)
Nejlepší střelec Martin Růžička 16 Lukáš Sedlák, Lukáš Radil oba 17
Nejlepší nahrávač Martin Růžička 25 Robert Kousal 24
Nejproduktivnější obránce Jakub Jeřábek 20 (2+18) Peter Čerešňák 28 (6+22)
Nejtrestanější hráč Andrej Nestrašil 46 Tomáš Zohorna 25
Nejlepší v +/- Adam Smith +16 Tomáš Dvořák +21
Vítězné góly Martin Růžička 4 Martin Kaut 6
Góly v přesilovce Daniel Voženílek 8 Robert Říčka 10
Body v přesilovce Martin Růžička 18 (5+13) Lukáš Sedlák 14 (6+8)
Góly v oslabení tým dosud neskóroval v oslabení Patrik Poulíček, Jan Mandát oba 2
Nejvíc gólů v nájezdech Daniel Voženílek 60 % (3/5), Martin Růžička 38 % (3/8) Lukáš Sedlák 100 % (2/2)
Brankář s nejlepší úspěšností v nájezdech Marek Mazanec 85 % (17/20) Milan Klouček 71 % (5/7)
Nejvíce střel na branku Martin Růžička 100 Martin Kaut 88
Nejvíce času na ledě Martin Marinčin 20:53 Peter Čerešňák 22:38
Využití přesilovek / počet branek v přesilovkách / pořadí v lize 23,53 % / 28 / 3. 29,60 % / 37 / 1.
Ubráněná oslabení / počet branek vstřelených v oslabení / pořadí v lize 83,46 % / 0 / 3. 80,91 % / 5 / 7.
Nejslušnější tým (počet trestných minut na tým) / pořadí v lize 321 / 4. 280 / 2.
Týmový Radegast Index / pořadí v lize 889 / 2. 915 / 1.