Vyrovnaný šlágr získala Sparta, Oceláři mají bod

29.10.2023 · Daniel Ježek, FOTO: HC Sparta Praha
Patnácté kolo nabídlo šlágr v podobě souboje Ocelářů se Spartou. Pražská O2 aréna viděla vyrovnanou a atraktivní bitvu, kterou nakonec v prodloužení získali domácí. Třinečtí tak domů vezou jeden bod, který tři minuty před koncem třetí části zařídil Marko Daňo.
15.kolo, neděle 29.10.2023
HC Sparta Praha
3:2p
O2 arena
Třetiny: 2:1, 0:0, 0:1 - 1:0  Branky a nahrávky: 13. Kestner (Horák, Kempný), 19. Moravčík (D. Vitouch, Horák), 62. Kestner (Lajunen, Moravčík) – 1. Nestrašil (Kundrátek, Hudáček), 57. Daňo (Hudáček, Nestrašil). Rozhodčí: Jeřábek, Kika – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 11 023. Střely na branku: 40:29. Zblokované střely: 17:11. Hity: 9:4. Vhazování: 40:25. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.
HC Sparta Praha: J. Kovář (Kořenář) – Kempný (A), Mikliš, Krejčík, Moravčík, Němeček, Mozík, Irving – Chlapík (A), Sobotka, Řepík (C) – D. Vitouch, Horák, P. Kousal – Buchtele, O. Najman, Forman – Konečný, Lajunen, Kestner.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Smith, Marinčin, Polášek, Kundrátek, J. Jeřábek, Adámek, Nedomlel – Pánik, Voženílek, M. Růžička (A) – Nestrašil, Hudáček, Daňo – M. Roman, Vrána (C), Hrehorčák – Dravecký (A), Čacho, Kurovský.

Stejně, jako 17. září ve WERK ARENĚ, šli Oceláři do vedení hned v první minutě utkání. Tentokráte to Slezanům trvalo padesát dva vteřin, Kundrátek skvěle našel zcela volného Andreje Nestrašila, který střílel do odkryté Kovářovy branky.

Hosté mohli na svou rychlou trefu navázat již po dalších dvou minutách, Kovář nejistě vyrazil Hrehorčákovu střelu z mezikruží, sám střelec pak přispěchal s dorážkou, kterou ale domácí brankář zneškodnil. Třinecké momentum pokračovalo i v dalších minutách, hráči s drakem na prsou měli k dispozici i přesilovku po faulu Konečného, další trefu ale nepřidali.

Od poloviny třetiny se do tempa dostala Sparta. Pražané ve dvanácté minutě po vyloučeních Adámka a Poláška hráli v pěti proti třem, dvojnásobnou početní výhodu domácí využili. Kempného střílenou přihrávku od modré tečoval Horák do Kacetlova betonu, puk se od něj odrazil do volného prostoru, kde jej do sítě uklidil Joshua Kestner.

Ještě do přestávky navíc Sparta dokázala otočit skóre na svou stranu. Vyloučení Daňa sice domácí nepotrestali, dvaašedesát vteřin před první sirénou však Vitouch našel najíždějícího Michala Moravčíka, sparťanský obránce si sjel mezi kruhy a nechytatelnou střelou nad Kacetlovu vyrážečku poslal svůj tým do vedení.

Druhá třetina začala vzájemným vyloučením Kempného s Kurovským, což předznamenalo průběh celé dvacetiminutovky. Na velké šance skoupá perioda nabídla více trestných minut, než pohledných hokejových akcí. Na nedisciplinovanost mohli doplatit především Oceláři, kteří v rozmezí čtyřiatřicáté a devětatřicáté minuty nabídli soupeři dvě přesilovky rychle za sebou.

Tu první hosté přečkali bez obtíží, druhou příležitost po protestech Nestrašila Sparta málem využila, domácí však naráželi na zeď jménem Ondřej Kacetl. Třinecký gólman zlikvidoval několik vyložených pokusů, především jeho zásluhou mohl Třinec nastoupit do poslední třetiny jen s jednobrankovým mankem.

To navíc mohli Oceláři smazat v přenesené početní výhodě, když sedm vteřin před druhou sirénou Mozík krosčekoval Daňa, úřadujícím mistrům se však tato přesilovka nepovedla. V čtyřicáté šesté minutě pak hrozili domácí, tečována střela Krejčíka z vrcholu levého kruhu ale doletěla jen do Kacetlova betonu. Domácí se následně začali soustředit na defenzívu, Oceláři se dlouho nemohli dostat k většímu ohrožení Kovářovy branky.

Na konci padesáté první minuty navíc fauloval Dravecký, čímž nabídl Spartě její šestou přesilovku v zápase, domácí ale šancí na zvýšení náskoku pohrdli. Jako blesk z čistého nebe pak přišlo třinecké srovnání. Hudáček zpoza Kovářovy branky namazal Marko Daňovi, jehož prudkou střelu z první vyrazil Kovář jen do Mozíka, od něhož puk skočil do branky.

Zmrazit jedenáctitisícovou návštěvu v O2 aréně mohl sedmatřicet vteřin před koncem Pánik, který se elegantně vyhnul bránícímu hráči, jeho střelu pod lapačku ale domácí brankář zneškodnil. Šlo se tedy do prodloužení, které po minutě a dvaatřiceti vteřinách ukončil Joshua Kestner, který dostal přihrávku od Lajunena za třineckou obrannou linii a poslal puk do horního růžku Kacetlovy branky.

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "Viděli jsme velmi dobrý hokej, byla to reklama na hokej před jedenácti tisíci diváky, kteří šli domů s tím, že kromě penalt viděli snad všechno. Ty jsme ale nechtěli. Začali jsme velmi dobře. Sice jsme dostali gól, ale hráli jsme dál a nezbláznili se z toho. Z přesilovky jsme pak skórovali, pak po krásné akci přidali další branku. Byl to solidní výkon, hráli jsme proti čtyřnásobnému mistrovi, proti mužstvu, které je dobře organizované, silné, ví, jak má vyhrávat těžké těsné zápasy. Klobouk dolů před naším týmem. Byť jsme inkasovali pozdní branku, tak jsme jeli dál. V prodloužení se nám povedlo brejkem zápas rozhodnout, byť Třinec měl devadesát vteřin puk na hokejce."

Vladimír Országh (HC Oceláři Třinec): "Měli jsme dobrý začátek, dali jsme rychlý gól, paradoxně nám ale spíše uškodil. V první třetině jsme měli problémy, hlavně s druhou vlnou a předbrankovým prostorem. Domácí měli několik šancí. Dále pak s vyloučeními, dostali jsme gól v oslabení pět na tři. To se dělo i ve druhé třetině, nesmyslními vyloučeními jsme si komplikovali situaci, naštěstí jsme to přežili. Celkově jsme se málo dostávali do střeleckých příležitostí, domácí hráli velmi dobře v obranném pásmu, nedávali nám prostor. My se nedokázali udržet na puku. V průběhu zápasu jsme zlepšili defenzívu, jsem rád, že to tam nakonec padlo. Byl to nahozený puk na bránu, my si za tím ale šli. Je to pro nás zlatý bod, byly tam ale věci, které se nemohou stávat. Hlavně, co se týče disciplíny, musíme se z toho poučit."