Vybojovaná výhra ve Varech

23.02.2024 · Michal Samiec, foto: Jakub Knap
Oceláři se poměrně snadno v první třetině dostali do tříbrankového vedení. Energie měla před sebou ale ještě významný kus zápasu a podařilo se jí vyrovnat. Třinečtí hokejisté však západočeské lázně bez tříbodového zisku neopouštějí – zápas před koncem rozhodl Jeřábek!
48.kolo, pátek 23.2.2024
4:5
KV Arena
Třetiny: 2:4, 2:0, 0:1  Branky a nahrávky: 2. O. Beránek (Černoch), 18. Kangasniemi (Mikyska, T. Rachůnek), 33. Stříteský (Černoch, Bartejs), 36. Černoch (Huttula, Hladonik) – 1. A. Nestrašil (Marinčin, Polášek), 12. Kurovský (J. Jeřábek, M. Daňo), 17. Martin Růžička (Dravecký), 17. A. Nestrašil, 58. J. Jeřábek. Rozhodčí: Šír, Mejzlík – Hlavatý, Gerát. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 053. Střely na branku: 33:23. Střely mimo: 13:16. Zblokované střely: 18:11. Hity: 4:3. Vhazování: 30:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 4:4, 4:5.
HC Energie Karlovy Vary: Frodl (17. Habal) – Huttula, Plutnar, Stříteský, McFadden, Mikyska, Bartejs, Dlapa – Kružík, Jiskra, T. Rachůnek – O. Procházka, Gríger, Kangasniemi – O. Beránek, Černoch, Hladonik – Koffer, D. Kofroň, Redlich.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Marinčin, Polášek, Kundrátek, Nedomlel, M. Adámek, J. Jeřábek, Mrtka – Martin Růžička, A. Nestrašil, Voženílek – Kurovský, L. Hudáček, M. Daňo – Spěváček, P. Vrána, Miloš Roman – Hrehorčák, Čacho, Dravecký.

První třetina druhého utkání, které Oceláři v této sezóně odehráli v Karlových Varech, nabídla přímo gólové hody. A diváci v aréně nemuseli na nic čekat! Už po úvodní rozehrávce poslal dlouhý pas z vlastního pásma na modrou Andreji Nestrašilovi Marinčin a třinecký první centr zakončil akci povedenou střelou bekhendem. Vyrovnáno bylo ale po minutě – svižnou a pohotovou střelou do horních pater Mazancovy brány se hned po buly prezentoval Ondřej Beránek. Následně byly k vidění dvě přesilovky – po faulu domácího obránce Dlapy a pár sekund po jeho návratu na led hosté špatně vystřídali a početní výhodu měli i hráči Karlových Varů. Ani jedna přesilovka nebyla využita, byť ta třinecká opticky vypadala nebezpečněji.

Gól padl až ve dvanácté minutě – Daniel Kurovský zůstal trestuhodně zapomenutý před Frodlem, dostal do slotu pas od Jeřábka z modré čáry a měl možnost ještě dorazit vlastní střelu. Na dvoubrankový rozdíl poslal zápas o necelých pět minut později Martin Růžička. Nejproduktivnější extraligový hokejista využil toho, že Čacho na sebe před brankou navázal soupeře, objel branku a přesně zakončil nad Frodlovo rameno. Tím si vystřelil také šedesátý bod této extraligové sezóny. O 37 sekund později to bylo pro domácí ještě horší – zmatky před karlovarskou brankou zakončil důraznou dorážkou Andrej Nestrašil, který čtvrtým třineckým gólem ukončil šichtu brankáři Frodlovi. Domácí ale nemuseli jít do šatny v úplné depresi. Následné Adámkovo vyloučení totiž po půl minutě potrestal šikovnou tečí z předbrankového prostoru Iikka Kangasniemi. Poprvé do šatny tak hosté šli s dvoubrankovým vedením.

V úvodních minutách druhé třetiny se Oceláři prezentovali dvěma nadějnými příležitostmi, kdy mohli navýšit své vedení na tříbrankové. Nestalo se tak a domácí mohli začít pracovat na odmazání manka, které nabrali v první dvacetiminutovce. Těsně před polovinou normální hrací doby mohl snížit Rachůnek, ale gól ještě z této situace nepadl. Ve dvanácté minutě prostřední hrací doby fauloval Dravecký – rozhodčí dokonce využili novinku, tedy možnosti zkontrolovat dle videozáznamu, zda faul nebyl na vyšší trest – a domácí náslendě v klasické přesilovce snížili. Sedm minut před druhou sirénou skóroval Matěj Stříteský.

Po inkasované brance zase zvýšili obrátky Oceláři, ale ke kloudné gólové šanci to nevedlo, naopak – tři minuty po Stříteského brance domácí vyrovnali. Skóroval Jiří Černoch a díky této brance Energie smazala tříbrankové manko, do něhož jej hosté dostali v povedené první třetině. Do vypršení čtyřicáté minuty ještě měly obě strany šanci překlopit vedení v utkání na svou stranu – na třinecké straně se do dobré příležitosti dostal Kundrátek, za domácí zahrozili Gríger s Kangasniemim.

Začátek třetí třetiny nezastihl Oceláře v nejlepším rozpoložení. Logicky byli Slezané v mírné depresi poté, co ztratili nadějně vybudovaný náskok. Karlovy Vary dokonce průběh utkání mohly naklonit na svou stranu. Momentum nevyužil ale z nadějné pozice Hladonik ve čtvrté minutě, ani dvojice Redlich a Mikyska, která si vytvořila šance rychle po sobě. O něco později měl šanci Beránek, který zkusil překonat Mazance podobně překvapivou střelou jako v první třetině ihned po vhazování.

Po překlopení třetí části hry do své druhé poloviny se do velké šance dostal Adámek. Ten dostal puk na pravý kruh a jeho prudkou střelu musel na svém těle zkrotit Habal. O dvě minuty později měli zajímavé pozice také domácí – nebezpečná situace byla zažehnuta střelou od modré čáry. Šest a půl minuty před koncem měla Energie opět velký závar před třineckou brankou poté, co v akci tři na jednoho vedl kotouč Černoch a následně se neujaly jeho a Hladonikovy dorážky. O minutu později se do samostatného nájezdu na Habala dostal Voženílek, ale domácí brankář byl úspěšnější. Když se utkání blížilo závěrečné dvouminutovce, poslal kotouč od levého mantinelu na branku Jakub Jeřábek a ten trochu překvapivě skončil za čárou. Domácí se ještě v samotném závěru dostali k tlaku před třineckou brankou, ale k vyrovnání to nevedlo. Konečné skóre – Energie 4, Oceláři 5!

Vladimír Országh (Oceláři): „Měli jsme výborný vstup do utkání. Hned v první střídání jsme dali gól. I když jsme pak rychle inkasovali, první třetina se nám povedla. Dali jsme v ní čtyři branky. Byli jsme aktivní. Ve druhé třetině jsme ale začali zbytečně ztrácet puky ve středním pásmu. Domácí zaslouženě vyrovnali. Třetí část pak byla vyrovnaná. Rozhodl šťastný gól. Výkon od nás nebyl optimální, domácím je potřeba dát kredit, že se nevzdali. Upřímně řeknu, že si asi nějaký bod zasloužili.“

Václav Eismann (Energie): „V první třetině jsme hráli hokej, který naprosto nesplňoval parametry extraligy. Zejména v intenzitě osobních soubojů. Soupeř nás svojí kvalitou trestal, šel do vedení. Po domluvě v šatně do druhé třetiny nastoupilo úplně jiné mužstvo, hru jsme změnili. Silnému soupeři jsme byli vyrovnaným rivalem. Fatální pátý gól byl pak odrazem našeho nástupu do začátku zápasu. Tohle se musí výrazně změnit.“