Sláva! Oceláři vyhráli nájezdy

15.10.2023 · Michal Samiec
Třinečtí Oceláři sehráli na ledě Českých Budějovic vyrovnaný zápas. Překlopit výhru na svou stranu se jim málem podařilo ještě v normální hrací době a pak v prodloužení, kdy nevyužili přesilovku i další šance. V nájezdech se dvakrát prosadil Martin Růžička a získal pro třinecký tým druhý bonusový bod v této neoblíbené disciplíně.
11.kolo, neděle 15.10.2023
1:2sn
Budvar aréna
Třetiny: 0:0, 0:1, 1:0 – 0:0  Branky a nahrávky: 50. Valský (Pech, M. Doudera) – 39. Martin Růžička (Voženílek), rozhodující sam. náj. Martin Růžička. Rozhodčí: Šír, Obadal – Hlavatý, Axman. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 072. Střely na branku: 23:17. Střely mimo: 9:12. Zblokované střely: 14:20. Hity: 6:2. Vhazování: 30:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
Banes Motor České Budějovice: Hrachovina – M. Doudera, Gulaši, M. Hovorka, Pýcha, Vráblík, Štencel, Štich – F. Přikryl, Harris, Ordoš – Gulaš, Kondelík, M. Beránek – Valský, Pech, Simon – Vopelka, M. Hanzl, Tomáš Chlubna mladší.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Marinčin, Smith, Polášek, J. Jeřábek, M. Adámek, Nedomlel, Kundrátek – Martin Růžička, Voženílek, Pánik – Kurovský, L. Hudáček, A. Nestrašil – Hrehorčák, P. Vrána, Miloš Roman – Wałęga, Čacho, Dravecký.

Úvod prvního třineckého představení na jihu Čech v této sezóně žádný ofenzivní karneval nepřinesl. Týmy se prezentovaly opatrným výkonem, příliš mnoho velkých šancí ani zajímavých střeleckých pokusů diváci neviděli. Na útočné straně hostujícího týmu se nadějně jevil nájezd Pánika z pravé straně nebo střela Wałęgy z jízdy z levého kruhu.

Nadějnou situaci na otevření skóre pak měli domácí hokejisté, když hráli od poloviny patnácté minuty přesilovku po menším trestu pro hostující hráčskou lavici za příliš mnoho hráčů na ledě. Oceláři se celkem bez potíží ubránili, navíc ke konci přesilovky domácích protáhl krok domácím hráčům Hrehorčák. Za faul na tomto hráči byl následně vyloučen Valský. Oceláři necelou minutu, která zbývala do konce úvodní dvacetiminutovky, strávili před Hrachovinou, ke gólové akci se ale nepropracovali.

Svěřenci trenéra Motáka si zbytek své první přesilovky přetáhli ještě do druhé části hry. Oceláři svou přesilovou hru nevyužili, stejně tak s početní převahou naložili o chvíli později hráči Motoru, kteří hráli v přesilovce po vyloučení Čacha. K větší šanci se Čihákovi hoši nedostali, na domácí straně se neprosadil ani Doudera, jehož střelu zblokovala třinecká obrana. V deváté minutě byl vidět Voženílek, který si díky dobrému pohybu vypracoval střelecký pokus v situaci tři na dva.

Domácí pak od konce dvanácté minuty druhé třetiny měli druhou možnost hrát v této pasáži utkání proti oslabenému soupeři. Vyloučen byl tentokrát Wałęga, ale Motor opět neuspěl – aktivní v této dvouminutovce byl opět extřinecký obránce v barvách jihočeského klubu Doudera. Necelé dvě minuty před druhou sirénou se hosté dostali zpod tlaku domácí pětice a situace vyrezultovala v přihrávku Voženílka od levého mantinelu na osu útočného pásma, kde puk převzal Martin Růžička a v situaci tváří v tvář prostřelil Hrachovinu. Po čtyřiceti minutách tak těsné vedení drželi Slezané.

V úvodu třetí třetiny byli aktivnější domácí. Ti se snažili odčinit deficit, který byl na kontě Motoru po dvou třetinách. V páté minutě českobudějovická aréna vybuchla poprvé v zápase radostí poté, co se z rohu kluziště vykroutil s pukem Beránek a jeho tečovaná střela zapadla za Mazance. Hostující trenérský štáb ale využil možnosti trenérské výzvy a rozhodčí po opětovném zhlédnutí situaci vyhodnotili, že Gulašova aktivita ve třineckém brankovišti nebyla ve shodě s pravidly. České Budějovice se vyrovnávací branky dočkaly o pět a půl minuty později, když Pechův centr z pravé strany usměrnil za Mazance Jakub Valský.

Po vyrovnávacím gólu zase zvýšili obrátky hostující hráči a ve dvanácté minutě byl v šanci na ose útočné třetiny Voženílek. O minutu později měl šanci překlopit vedení v utkání na domácí stranu Ordoš. Domácí pak měli velkou šanci rozhodnout o držiteli tří bodů ještě v normální hrací době, když nevyužili početní výhodu po vyloučení Draveckého. Zápas pak dospěl do prodloužení, do kterého vstupovali Oceláři s početní výhodou. Pět sekund před koncem normální hrací doby byl vyloučen Ordoš – moc nechybělo a prodloužení se vůbec nehrálo. Třinečtí výborně sehráli signál, ale Pánikova střela trefila domácího brankáře.

Prodloužení bylo v režii Ocelářů. Ti nejprve přimáčkli hráče Motoru před jejich brankou v dohrávané přesilovce a i v dalším průběhu nastaveného času měli více šancí – v největší z nich obránce Smith trefil tyč. Utkání tak dospělo do samostatných nájezdů. V těch byl pod tlakem Martin Růžička, který musel v páté sérii vyrovnat, což se mu povedlo a následně v osmé sérii celý rozstřel rozhodl. Konečné resumé – Motor 1, Oceláři 2 po samostatných nájezdech.

Foto použité v článku: Banes Motor České Budějovice

Ladislav Čihák (hlavní trenér Banes Motor České Budějovice): „Neměli jsme dobrý vstup do utkání, v prvních deseti minutách byl Třinec jasně lepší. Potom jsme chytili tempo zápasu a hra se přelévala na obě strany. Obrany pracovaly velmi dobře. Jsme ale zklamáni. Opět jsme vyrobili před koncem zbytečný faul, i když jsme pak v prodloužení ubránili oslabení. V nájezdech nám chybělo i štěstí.“

Vladimír Országh (asistent trenéra HC Oceláři Třinec): „Dobrý a bojovný zápas z obou stran. Soupeři si nedali zadarmo ani centimetr ledu. Výborně pracovali oba gólmani a obrany. Vedli jsme, ale soupeř dokázal vyrovnat a pak byly šance na obou stranách. Remíza po šedesáti minutách odpovídala průběhu zápasu. V nájezdech jsme měli štěstí. Jsme rádi, že jsme vyhráli. V Budějovicích se nevyhrává lehce. Je to kvalitní soupeř, kterého jsme loni ani jednou neporazili.“