Šestibrankový uragán v poslední třetině rozložil Hradec

30.12.2023 · Daniel Ježek
Ve čtyřicáté druhé minutě na kostce svítil stav 1:2 z třineckého pohledu, po šedesáti minutách pak neuvěřitelných 7:2! Oceláři šesti brankami během osmnácti minut rozložili hradecký Mountfield a zakončili rok 2023 ve velkém stylu. Třemi body se na výhře podíleli Martin Růžička a Andrej Nestrašil.
32.kolo, sobota 30.12.2023
Mountfield Hradec Králové
7:2
Třetiny: 0:1, 1:0, 6:1  Branky a nahrávky: 24. M. Růžička (Nestrašil, J. Jeřábek), 43. Pánik (Nestrašil, Polášek), 50. Marinčin (Kurovský, Smith), 50. J. Jeřábek (Čacho), 52. Nestrašil (M. Růžička), 58. Kundrátek (M. Růžička, Pánik), 59. Čacho (Hrehorčák) – 14. Lalancette (Jergl, Miškář), 42. Perret (Šťastný, Jasper). Rozhodčí: Mrkva, Obadal - Hlavatý, Axman. Vyloučení: 5:8. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 014. Střely na branku: 35:28. Zblokované střely: 14:12. Hity: 9:6. Vhazování: 36:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 7:2.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Kacetl) – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Polášek, J. Jeřábek – M. Růžička (A), M. Roman, Voženílek – Nestrašil, Vrána (C), Pánik – Kurovský, Holinka, Hrehorčák – Haas, Čacho, Dravecký (A).
Mountfield HK: Laurikainen (51. Lukáš) – Blain (C), Kalina, Pláněk, Pavelka, Freibergs, Marcel, Gaspar – Estephan, Miškář, Šťastný – Jasper, Tamáši, Perret (A) – Jergl (A), Lalancette, Okuliar – Lang, Pilař, Chalupa.

Třetí repríza poslední finálové série nabídla od úvodních minut atraktivní podívanou. Hned po třipadesáti vteřinách se do slibné šance natlačil Vrána, kterému kotouč předal Pánik. Třinecký kapitán střílel mimo dosah brankáře Laurikainena, kotouči do sítě ale dobrým obranným zákrokem zabránil Pavelka.

Aktivitu následně na svou stranu převzali hosté z Hradce Králové, Mazanec musel v dalších minutách první třetiny likvidovat více střeleckých pokusů, než jeho finský protějšek. V sedmé minutě Estephan našel solidně najetého Miškáře, ten z levého křídla ale trefil jen Mazancův beton. V deváté minutě se ozvali rovněž domácí hokejisté, Draveckého akce u levé tyče ale brankou neskončila.

V třinácté minutě sudí poprvé vylučovali, sekáním se provinil Nestrašil. Mountfield využil přesilovku po dvaceti šesti vteřinách, když Christophe Lalancette z levého kruhu pro vhazování propálil vše, co mu stálo v cestě. Třinec ale mohl rychle kontrovat, po Voženílkově akci zakončovali Roman a Smith, oba ale jen do připraveného Laurikainena. Oceláři následně dostali příležitost přesilové hry, tu ale po třech vteřinách faulem ukončil Pánik. Hra ve čtyřech o něco více svědčila hostům, Tamáši ale z ideální pozice nechal vyniknout skvělého Mazance.

Třinec si do druhé části hry přenesl přesilovku po faulu Blaina, Ocelářům se ale hra v pěti proti čtyřem příliš nepovedla. Podstatně lepší přesilovou hru předvedli domácí ve dvacáté čtvrté minutě, kdy za katrem seděl Miškář. Roman nejprve napálil Laurikainenovu lapačku, v další akci už ale Třinečtí slavili, když do odkryté části branky Nestrašilovu střelu dorazil Martin Růžička.

Vyrovnaná bita pokračovala i v dalších minutách. V té osmadvacáté nejprve Smith marně hledal před brankou volného Hrehorčáka, na druhé straně pak Miškář v nebezpečné pozici trefil Mazance. Vedení hostům mohli ještě vrátit Šťastný s Freibergsem, ani jednomu se ale nepovedlo překonat pozorného brankáře Ocelářů. V samotném závěru třetiny si pak Mazanec zapsal velice důležitý zákrok při individuální akci Šťastného.

Hned po dvaceti vteřinách závěrečné periody fauloval Roman, Hradec nabídnutou přesilovku využil. Nahození Jaspera po ledě před brankovištěm šikovně tečoval Jordann Perret, kotouč proklouzal do sítě kolem nic nevidícího Mazance. Hradecké vedení ale trvalo pouhých šedesát vteřin, Nestrašil v útočném pásmu získal kotouč, předal jej Richardu Pánikovi, který nenápadnou bekhendovou střelou překvapil Laurikainena mezi betony.

Minutu před polovinou třetiny byl za vysokou hůl vyloučen Kundrátek, přesilovku Hradce ale nedovoleným zákrokem na Nedomlela ukončil Jergl, hrálo se tak opět ve čtyřech na obou stranách. Po deseti vteřinách si z modré na pravý puntík pro vhazování sjel Martin Marinčin, který milimetrovou střelou vymetl pavučinky v pravém horním rohu Laurikainenovy branky.

Vhazovalo se ve středovém kruhu, Oceláři ujeli do přečíslení dvou proti jednomu a Jakub Jeřábek usměrnil přihrávku Viliama Čacha do sítě. Třinec otočil skóre dvěma góly během devatenácti vteřin.

Hned v další třinecké akci po kontaktu s Blainem do Laurikainena tvrdě vjel Voženílek, po jehož zákroku se na ledě strhla mela všech hráčů. Brankář Mountfieldu se při srážce zranil a zamířil do kabiny, jeho místo v brance zaujal náhradník Lukáš. Tresty pak sudí rozdali tak, že na straně domácích byl vyloučen Nedomlel, z hostujícího celku pak na trestnou usedli Kalina a Blain, Oceláři tak hráli přesilovku čtyři na tři.

Početní výhodu Třinec zužitkoval, po sedmdesáti vteřinách, a návratu Kundrátka a Jergla na led, se ve hře pět na čtyři prosadil Andrej Nestrašil, který měl dostatek času a prostoru ve slotu, odkud zamířil přesně k pravé tyči Lukášovy branky.

Oceláři v dalších minutách kontrolovali hru, od padesáté šesté minuty hráli opět v početní výhodě, když fauloval Marcel, po dalším Blainově prohřešku navíc Slezané sedmačtyřicet vteřin hráli proti třem Hradeckým. Tuto výhodu sice Třinec nevyužil, po návratu Marcela na led ale dělovku od modré po horní tyč poslal Tomáš Kundrátek.

Hráči s drakem na prsou ale stále neměli dost, sedmou trefu přidal po samostatném nájezdu Viliam Čacho, který po kličce překonal Lukáše mezi jeho betony. Oceláři tak dali roku 2023 vítěznou tečku, Hradec šesti brankami v poslední třetině rozebrali v poměru 7:2.

Vladimír Országh (Oceláři Třinec): "Souhlasím s kolegou. Hradec hrál padesát minut opravdu velmi dobře. Měl výborný pohyb. Klíčové pro nás bylo rychlé vyrovnání na 2:2 hned po inkasovaném gólu. Pak jsme dali dva góly v rychlém sledu, potom další v přesilovce. Pomohli jsme si početními výhodami a odskočili. Určitě je ale potřeba říct, že výsledek 7:2 je zavádějící, zápas byl padesát minut více než vyrovnaný."

Tomáš Hamara (Mountfield HK): "Budu hodnotit hlavně prvních padesát minut, které jsme odehráli výborně. Za to patří našemu týmu velký kredit. Byli jsme o něco lepším týmem, bohužel jsme to nepřetavili v góly. Pak jsme udělali dvě hrubé chyby ve hře čtyři na čtyři, což Třinec potrestal. Ode mě je to všechno."