Další výhra! Oceláři vezou body z Hradce

16.02.2024 · Michal Samiec, foto: Stanislav Souček
Třinečtí hokejisté si připsali na své konto další vítězství. Získali tři body na ledě královéhradeckého Mountifeldu a navlékli pátý korálek na šňůru výher. Dvěma góly se na výhře podílel Martin Růžička bojující o korunu nejproduktivnějšího hráče ligy a vítěznou branku vstřelil Hudáček.
45.kolo, pátek 16.2.2024
Mountfield Hradec Králové
2:3
ČPP Aréna
Třetiny: 0:2, 2:1, 0:0  Branky a nahrávky: 28. Estephan (Blain, Lalancette), 29. Pavelka (Blain, Estephan) – 9. Martin Růžička (Kundrátek, A. Nestrašil), 12. Martin Růžička (Voženílek, A. Nestrašil), 36. L. Hudáček (Marinčin). Rozhodčí: J. Jaroš, L. Květoň – Lhotský, Zíka. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 019. Střely na branku: 30:20. Střely mimo: 17:6. Zblokované střely: 12:6. Hity: 1:3. Vhazování: 35:29. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.
Mountfield HK: Pařík – Blain, Freibergs, Pláněk, Pavelka, McCormack, Kalina, P. Marcel – Okuliar, Tamáši, Perret – Estephan, Miškář, D. Šťastný – Jergl, Kevin Klíma, R. Pavlík – Eberle, Lalancette, Jasper.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, M. Adámek, J. Jeřábek, Polášek – Martin Růžička, A. Nestrašil, Voženílek – Kurovský, L. Hudáček, M. Daňo – Hrehorčák, P. Vrána, Miloš Roman – Sikora, Čacho, Dravecký.

Třinečtí hokejisté byli v prvních minutách utkání na ledě Hradce Králové pasivnějším týmem. Nechali tvořit domácí hráče a ti si hned po pár desítkách sekund vytvořili zajímavou střeleckou pozici, když sám na ose útočného pásma byl Tamáši. Velkou šanci pak měli domácí po půldruhé minutě hry – to se s pukem na holi vytočil před branku Šťastný. Oceláři závar před Mazancem vyřešili, puk vyvezl z brankoviště Kundrátek. Svěřenci trenéra Motáka převzali otěže zápasu po prvním vyloučení utkání – Estephan odpykával kolektivní trest domácích po vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě. Slezanům přesilovka moc nelepila, ale následně Marinčin vzal na sebe tíhu okamžiku a individuálně se snažil projít do hloubi pásma, přitom byl faulován Miškářem.

Hosté tak měli k dispozici necelou minutu hry pět na tři. Tu nevyužili, ale sekundu po návratu prvního vyloučeného hráče Hradce Králové na led otřel o pravou Paříkovu tyč svižnou střelu z levého kruhu Martin Růžička a otevřel skóre. Domácí mohli záhy vyrovnat, když na brankovišti nebezpečně operoval Estephan. Třinečtí ale v polovině dvanácté minuty zosnovali další úder. Rychlou výměnu puku první formace v útočném pásmu zakončil přesně k tyči Martin Růžička. Třinecký ostrostřelec byl zcela sám před brankovištěm a proměnil z tohoto místa v gól pohotovou přihrávku Voženílka zpoza Paříkovy branky. Růžička si v souboji na dálku s libereckým Filippim o korunu krále bodování extraligy připsal 56. bodový zápis této sezóny.

V prvních minutách druhé části hry byli opět aktivnější domácí hráči, ale hostující obrana je k žádné šanci nepustila. V polovině páté minuty byl vyloučen podruhé v utkání Miškář, ale než si hosté dokázali cokoliv vytvořit, fauloval též Jeřábek. Domácí na konci své první přesilovky zápasu uzavřeli Oceláře před Mazancem a ve chvíli, kdy vyloučený obránce Třince byl už tři sekundy na ledě, se trefil z levé strany Giorgio Estephan. Hned po vstřelené brance mohli hráči Mountfieldu opět hrát proti oslabenému soupeři, vyloučen byl totiž Adámek. Hradec Králové tuto hokejovou standardku využil a po 72 sekundách se tentokráte z pravého křídla prosadil Tomáš Pavelka.

Domácí byli pokropeni živou vodou, rychlé vyrovnání jim zvýšilo sebevědomí a v pasáži utkání kolem poloviny normální hrací doby byli lepším týmem na hřišti. Šance si vytvořili Estephan nebo Eberle. Zhruba šest minut před druhou sirénou fauloval brankář Pařík, který u své pravé tyče podrazil Draveckého. Třineckým opět přesilovka nešla moc od ruky, ale přesto ji dokázali využít, jako druhou v utkání – šest sekund před návratem Okuliara, který odpykával Paříkův trest, se z levého kruhu do víka pohotově trefil Libor Hudáček. Mountfield dostal v závěru opět šanci se vrátit do zápasu, když byl vykázán k menšímu trestu Vrána – ve druhé části hry domácí tuto možnost nevyužili a zbytek trestu měl třinecký kapitán odpykat ve třetí dvacetiminutovce.

A Vrána na trestné vydržel až do konce svého trestu. Na konci druhé minuty byl dalším vyloučeným hráčem Perret. Oceláři ale sehráli přesilovku mizerně, nedostali se do velké šance, ani do pořádného zakončení. V polovině sedmé minuty byl dalším vyloučeným hráčem zápasu Hrehorčák, ale ani domácí strana neodehrála dobrou pasáž. Následovala část třetí třetiny s minimem přerušení, s hrou v rychlém tempu, ale divákům byla nabídnuta především bojovnost, málo hokejové krásy. Domácí měli možnost s osudem zápasu ještě hnout pět a půl minuty před třetí sirénou, když byl vyloučen Roman.

Domácí ani tuto početní hru nevyužili, byť strávili většinu času v útočném pásmu, měli i střely, ale většinu z nich vyblokovala třinecká obrana. Půlminutku z přesilovky byli svěřenci trenéra Tomáše Martince dokonce v šesti, když se posílili v útočném pásmu odvolaním Paříka. Zbývaly tak zhruba tři minuty hry pro Hradec k tomu vyrovnat zápas. Oceláři nepouštěli domácí do tlaku a k možnosti hrát v šesti s odkrytými zády. Až několik desítek sekund před koncem třetí části hry mazal Pařík na hráčskou lavici, Klíma spálil dobrou šanci vyrovnat, když se nezorientoval včas před Mazancovým betonem. 23 sekund před koncem si domácí vzali time out a šli do útočného pásma – ještě se snažili Třineckým zamotat hlavy, ale neúspěšně. Konečné skóre utkání – Mountfield 2, Oceláři 3!

Vladimír Országh (Oceláři): "Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas. Hradec má v posledních zápasech velmi dobrou formu. Potvrdilo se to. My jsme měli dobrý začátek, vedli jsme o dva góly. Pak ale domácí vyrovnali v přesilovkách. Důležité bylo, že jsme ještě do konce druhé třetiny dali třetí gól. Ve třetí třetině to byl boj. Odmakali jsme to, ukázali jsme charakter. Mělo to parametry play off. Jsme vděční za důležité vítězství."

Tomáš Martinec (Mountfield HK): "Připravovali jsme se na těžký zápas. Věděli jsme, že Třinec předchozí čtyři utkání vyhrál, navíc s vysokým skóre. Do zápasu jsme vstoupili dobře. Prvních osm minut bylo dobrých, pak ale Třinec dostal dvojnásobnou přesilovku, kterou využil. Cítili jsme trochu křivdu, ale dostali jsme se z toho. Hosty jsme dokázali zatlačit, vrátili jsme se do zápasu. Třetí třetinu pak Oceláři hráli, co potřebovali. Zkušeně, z defenzivy. Srovnat už jsme nedokázali."