Růžičkova paráda srazila Motor

19.01.2024 · Daniel Ježek
Oceláři po dlouhém venkovním tripu vrátili do WERK ARENY, návrat to byl vítězný. Hosté z Budějovic sice po první třetině vedli 2:0, Třinec ale třemi přesilovkovými brankami otočil utkání na svou stranu. Po hostujícím srovnání se nakonec šlo do prodloužení, které po půlminutě ukončil čtyřbodový Martin Růžička.
37.kolo, pátek 19.1.2024
4:3p
Třetiny: 0:2, 3:0, 0:1 - 1:0  Branky a nahrávky: 26. Nestrašil (M. Růžička, J. Jeřábek), 34. Voženílek (J. Jeřábek, M. Růžička), 35. M. Roman (Voženílek, M. Růžička), 61. M. Růžička (Voženílek, Smith) – 4. Kachyňa (Toman), 15. Kubík (Pýcha, Hovorka), 48. Kubík (Ordoš, Štencel). Rozhodčí: Mrkva, Obadal - Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 4:5. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 296. Střely na branku: 39:25. Zblokované střely: 17:20. Hity: 3:1. Vhazování: 42:30. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:3, 4:3.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Kacetl) – Polášek, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Adámek, J. Jeřábek – M. Růžička (A), Nestrašil, Voženílek – Haas, Vrána (C), Walega – Hrehorčák, Holinka, M. Roman – Sikora, Čacho, Dravecký (A).
Banes Motor České Budějovice: Hrachovina (Strmeň) – Vráblík, Štencel, Kachyňa, Doudera (A), Hovorka, Gulaši, Pýcha – Gulaš (C), Kondelík, Ordoš – Kubík (A), F. Přikryl, M. Beránek – Valský, Toman, D. Simon – Koláček, Vopelka, Chlubna.

Oceláři naskočili do utkání s Českými Budějovicemi bez Richarda Pánika, do branky se postavil Marek Mazanec. Hned po devadesáti vteřinách se do velké šance po Adámkově střele dostali Holinka a Hrehorčák, brankář Hrachovina vytáhl dva skvělé zákroky.

To jako by přidalo hostujícím hráčům motivaci, hned po dvou minutách totiž slavili úvodní trefu utkání. Ondřej Kachyňa si ze středního pásma najel na levý kruh pro vhazování, odkud se prosadil střelou k levé tyči. Oceláři mohli srovnat krok mezi osmou a desátou minutou. Ve velké šanci nejprve byl Dravecký, Hrachovina ale zasáhl. Třinec pak hrál přesilovou hru po faulu Simona, dorážky Voženílka a Romana Jeřábkovy střely ale hostujícího brankáře nepřekvapily.

Do početní výhody následně šli hosté, největší šanci ale měl Kundrátek, který ale ze slotu minul. Další přesilovou hru, kdy fauloval Hrehorčák, už ale Motor využil. Po dvou rychlých přihrávkách se kotouč dostal k Adamu Kubíkovi, jehož střela z první skončila v třinecké brance. Snížení měl v šestnácté minutě na holi Dravecký, který zakončoval po pasu Čacha v přečíslení dvou proti jednomu, Hrachovina ale opět zakročil.

Do prostřední dvacetiminutovky tak Oceláři šli s dvoubrankovou ztrátou, tu ale dokázali smazat a navíc otočit skóre. Třinec skóroval třikrát, pokaždé v přesilové hře. Nejprve v šestadvacáté minutě Růžičkovu křižnou přihrávku z první zužitkoval Andrej Nestrašil. Na tuto trefu domácích mohli hosté rychle reagovat, Ordoš, Kondelík ani Gulaš ale Mazance nepřekonali.

Po překlopení zápasu do jeho druhé poloviny hráli Oceláři v rozmezí jedné minuty dvě přesilové hry, obě dokázali využít. Jeřábek nejprve ze slotu našel volnou hru Daniela Voženílka, v další početní výhodě Voženílek krásnou zadovkou poslal kotouč Miloši Romanovi, ten potřetí v této třetině rozradostnil WERK ARENU.

Hosté na nepříznivý vývoj duelu reagovali oddechovým časem, hned v následující akci ale mohli opět inkasovat, Čachova akce se Sikorovým zakončením ale další branku nepřinesla. Hra se následně vyrovnala, další větší šance přišla až v samotném závěru třetiny, ve slibné akci ale Gulaše zastavil pohotový Smith.

Do poslední části vstoupili lépe hráči Českých Budějovic. Po dvou minutách mohl srovnat Toman, Mazanec ale našel kotouč ve své lapačce. Třinecký brankář následně likvidoval i akci Štencela. Dominik Simon pak sekáním daroval Ocelářům přesilovou hru, domácí si ale, i přes velké šance Růžičky, Voženílka a Romana, stoprocentní úspěšnost přesilových her nepodrželi.

Hned po skončení oslabení se navíc hosté radovali. Ordoš našel na brankovišti nepokrytého Adama Kubíka, ten poslal kotouč mimo Mazancův dosah. Chvíli po srovnání navíc fauloval Smith, hosté ale přesilovku nevyužily. Další příležitost k návratu do vedení Motor dostal na konci dvaapadesáté minuty, kdy na trestnou usedl Vrána. Velké příležitosti Ordoše a Hovorky ale zůstaly nevyužity.

Tři a půl minuty před třetí sirénou mohl utkání rozhodnout Kondelík, ke kterému se kotouč dostal po zaváhání Nedomlela, Mazanec ale střelu kryl. Závěr základní hrací doby se už nesl v opatrném duchu, nikdo nechtěl udělat chybu, tak se šlo do prodloužení. To po půlminutě rozhodl Martin Růžička. Třinecký snajpr si nejprve vybruslil z kotoučem do středního pásma, kde uspal hostující trojici, prosmýkl se do úniku a střelou nad Hrachovinovo rameno rozhodl duel. Růžička v utkání zapsal čtyři kanadské body.

Zdeněk Moták (Oceláři): "I přes prohranou první třetinu jsem hráčům neměl co vytknout. Měli jsme osmnáct střel, hosté pět. Náš výkon byl dobrý. Druhou třetinu jsme pak vyhráli 3:0, hráli jsme v ní opravdu dobrý hokej. Ve třetí části jsme se dostali pod psychický tlak. Zatáhli jsme se malinko víc. V prodloužení to vzal Růža na sebe a rozhodl. Hráčům musím poděkovat. Stál proti nám těžký soupeř, dva body bereme."

Jiří Hanzlík (Motor ČB): "Utkání bych rozdělil na několik pasáží. V první třetině jsme se dostali do dvoubrankového vedení, i když tam domácí měli několik dobrých šancí, které neproměnil. Podržel nás brankář. Ve druhé třetině jsme propadli, soupeř nás trestal v přesilovkách. Obecně jsme byli pasivní. Ve třetí části jsme začali být aktivní, vytvořili jsme si nějaké šance. Pocity jsou smíšené. Čekáme, že naše výkony budou stálejší vyrovnanější a konzistentnější."