Oceláři proti Hradci neskórovali

29.09.2023 · Daniel Ježek
První repríza posledního finále nabídla jednoznačný výsledek. Hráči s drakem na prsou nedokázali proměnit ani jednu ze svých devětadvaceti střel, Mountfield naopak byl produktivnější a zvítězil 5:0.
6.kolo, pátek 29.9.2023
Mountfield Hradec Králové
0:5
Třetiny: 0:1, 0:2, 0:2  Branky a nahrávky: 5. Miškář (Jasper, Pavelka), 22. Pavelka (Blain), 25. Blain (Lalancette), 41. Blain (Okuliar, Jasper), 50. Okuliar (Chalupa). Rozhodčí: A. Jeřábek, Šír – Lederer, Rampír. Vyloučení: 3:3, navíc Voženílek (TRI) - Moravec (MHK) oba 5 min. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 104. Střely na branku: 29:29. Zblokované střely: 24:13. Hity: 12:10. Vhazování: 40:32. Průběh utkání: 0:5.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Švančara) – Marinčin, Smith, Adámek, J. Jeřábek, Kundrátek, Nedomlel, Polášek – M. Růžička (A), Voženílek, Daňo – Hudáček, Vrána (C), Pánik – Hrehorčák, M. Roman, Nestrašil – Kurovský, Čacho, Dravecký (A).
Mountfield HK: Kiviaho (Soukup) – Blain (C), Jank (A), Pavelka, Kalina, Freibergs, Marcel, Gaspar – Jasper, Miškář (A), R. Pavlík – Chalupa, Tamáši, Okuliar – Šťastný, Lalancette, Zachar – Smoleňák, Moravec, Pilař.

Do první reprízy posledního finále vstoupili aktivněji Oceláři. Ve druhé a třetí minutě Kiviahovu pozornost testovali Kundrátek, Smith a Růžička, ani jeden z třineckých hokejistů neuspěl. Na konci páté minuty naopak poprvé zahrozil Hradec a hosté se hned radovali. Jasper nahrál od modré do předbrankového prostoru, kde se nejlépe orientoval Patrik Miškář a poslal Východočechy do vedení.

Mountifled mohl v deváté minutě přidat druhou trefu, Miškářem tečované Blainovo nahození Mazanec vyrazil jen před sebe, v následném závaru však Třinečtí udrželi kotouč před brankovou čárou. Oceláři pak mohli kontrovat v přesilovce po vyloučení Moravce, domácím ale početní výhoda nevyšla.

V sedmnácté minutě Marinčinovo zaváhání nedokázal potrestat Jasper, když lapačkou zasáhl Mazanec, o minutu později pak strážce třinecké svatyně zastavil akci Chalupy. Po změně stran fauloval Kundrátek a Hradec navýšil svůj náskok. Hostům stačilo deset vteřin k využití přesilovky, když Tomáš Pavelka z pravého kruhu propálil nic nevidícího Mazance.

A aby toho pro Třinec nebylo málo, v pětadvacáté minutě už na kostce svítil stav 0:3. Jérémie Blain nejprve objel padajícího Nedomlela, následně vytrčenou hokejku Mazance a zpoza branky zasunul kotouč za vzdálenější tyč.

Oceláři byli opaření, nemohli se dostat do tempa. Pomoct jim v tom mohla přesilovka z poloviny utkání, kdy na trestnou putoval Moravec. Do největší šance se ale dostal Hradec, když Zachar objel Kundrátka a sám se řítil na Mazance. Tento souboj ale dopadl lépe pro brankáře domácích.

V závěru druhého dějství hrál Mountfield dlouhou pasáž v početní výhodě, deset vteřin přitom i v pěti proti třem. Okuliarovu teč Blainova nahození od modré Mazanec ještě zastavil, na začátku třetí třetiny, kdy ještě pokračovala výhoda Hradce, už WERK ARENA viděla čtvrtou branku. Podruhé v utkání se prosadil Jérémie Blain, jehož střela od modré se odrazila od bránícího Marinčina přímo do sítě.

Třinec nic nevzdal a chtěl se zápasem ještě něco udělat. V pětačtyřicáté minutě připravili Daňo s Voženílkem kotouč pro Růžičku, tomu ale klička proti Kiviahovi nevyšla. O tři minuty později nadělala před Kiviahem zmatky Voženílkova formace, její centr ale bekhendem trefil jen připraveného brankáře hostí.

V padesáté minutě pak definitivu na vítězství Hradce Králové dal Oliver Okuliar. Nejlepší střelec východočeského celku udělal na slotu otočku a přes bránícího Pánika prostřelil Mazance popáté.

Oceláři mohli vsítit čestnou branku v přesilovce po vyloučení Blaina, kromě šarvátky Voženílka a Marcela, za kterou oba dostali pětiminutový trest, ale tato výhoda nenabídla žádnou větší šanci. A když minutu před koncem neskórovali Kundrátek s Daněm, skončilo utkání v poměru 5:0 pro Hradec.

Vladimír Országh (Oceláři Třinec): „Měli jsme velmi dobrý pohyb zhruba do osmé minuty, do naší první přesilovky. Ta nám vůbec nevyšla a ztratili jsme momentum. To se dělo v průběhu celého utkání. Přesilovky nám nešly, v oslabeních jsme naopak inkasovali. Speciální týmy byly dnes velmi důležitou součástí zápasu. Hráli jsme komplikovaně, puky nám odskakovaly, vymýšleli jsme věci, které nechceme dělat. Velmi těžko jsme se dostávali do šancí a když už jsme si něco vytvořili, tak jsme to neproměnili. Soupeř trestal z protiútoků, byl silnější v osobních soubojích. Byl to pro nás těžký zápas, soupeř vyhrál zaslouženě.“

Peter Frühauf (Mountfield HK): „Může se zdát, že se to bude hodnotit lehce, ale v úvodu utkání a i dalších okamžicích nás zachránil Kiviaho v brance. Paradoxně jsme z první šance dali branku, to nás trochu uklidnilo a možná soupeře znervóznělo. Dneska rozhodly speciální týmy. My se v přesilovkách nakopávali, soupeř se naopak dostával dolů. Třinec ale byl nebezpečný, byly tam úseky, kdy se mohl dostat na kontakt. Nechci moc chválit, bylo tam i z naší strany mnoho chyb, ale podali jsme týmový výkon.“