Jasná výhra v derby!

03.11.2023 · Michal Samiec, foto: Lukáš Filipec
Oceláři ovládli i druhé derby této sezóny, když na ledě Vítkovic vyhráli o tři branky. Zápas se rozhodl až ve třetí třetině, vítězný gól svému bývalému týmu dal devět minut před koncem Kurovský. Oceláři vyhráli pátý zápas na ledě ostravské arény v řadě a z hlediska této sezóny bodovali podeváté za sebou.
17.kolo, pátek 3.11.2023
HC Vítkovice Ridera
3:6
Ostravar aréna
Třetiny: 1:1, 0:1, 2:4  Branky a nahrávky: 5. Dej (Krejsa, Zeleňák), 41. Mueller (J. Mikuš, Machovský), 48. Mueller (Raskob, J. Mikuš) – 3. Pánik (Kundrátek), 30. M. Daňo (Martin Růžička, J. Jeřábek), 48. A. Nestrašil (Marinčin), 51. Kurovský (Smith, Čacho), 54. Voženílek (Pánik, Martin Růžička), 55. L. Hudáček (M. Daňo, A. Nestrašil). Rozhodčí: Šír, Obadal – Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 833 (vyprodáno). Střely na branku: 31:34. Střely mimo: 7:8. Zblokované střely: 13:10. Hity: 5:2. Vhazování: 29:31. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:6.
HC Vítkovice Ridera: Machovský (55. Klimeš) – Raskob, J. Mikuš, Zeleňák, Percy, L. Kovář, Gewiese, Prčík – Mueller, Chlán, Roberts Bukarts – Lakatoš, Krieger, M. Kalus – Šedivý, Berisha, Fridrich – Lednický, Dej, Krejsa.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Marinčin, Smith, Kundrátek, Polášek, M. Adámek, J. Jeřábek, Nedomlel – Martin Růžička, Voženílek, Pánik – M. Daňo, L. Hudáček, A. Nestrašil – Hrehorčák, P. Vrána, Miloš Roman – Kurovský, Čacho, Dravecký.

Úvod druhého letošního derby mezi dvěma extraligovými zástupci Moravskoslezského kraje byl velice svižný. Už po dvaceti sekundách zakončoval rychlou akci Ocelářů Pánik a moc nechybělo, aby Voženílek dorážel Machovským vyražený puk. Na druhé straně pak zakončoval Lakatoš z pravé strany a ramenem musel zakročit Mazanec. Na konci třetí minuty projel ze středního pásma mezi Percym a Zeleňákem jako mezi kužely Richard Pánik a pohotově prostřelil Machovského v brance domácích. O chvíli později se neprosadil na brankovišti Hrehorčák, a tak trestaly Vítkovice na své útočné straně. Rastislav Dej dostal puk na osu útočného pásma a střelou k tyči vyrovnal. Od osmé minuty byla k vidění první přesilovka v zápase, kterou měli hosté po vyloučení Zeleňáka. Nesehráli přesilovku špatně, drželi se v pásmu, ale vítkovický brankář podruhé neinkasoval.

Velkou šancí druhé poloviny úvodní dvacetiminutovky byla šance Hudáčka. Ten zakončoval po dobré pasáži Ocelářů v útočném pásmu, kdy puk putoval od Daňa z rohu podél pravého hrazení k Nestrašilovi, který následně narýsoval ideální pas před branku na zmíněného slovenského střelce. Hudáček měl ale málo prostoru k manévrování a Machovský jej vychytal. Přesilovku pak po vyloučení Draveckého nezužitkovali ani ostravští hokejisté, těsně před pauzou pak byl ještě vyloučen Lakatoš a Oceláři si sto sekund početní převahy přenesli do prostřední hrací doby.

Slezané na začátku druhé třetiny dohrávanou přesilovku nevyužili. Vzápětí šel podruhé v utkání na trestnou Dravecký a Vítkovice sehrály kvalitní dvě minuty. Na konci trestu třineckého hráče došlo k obrovskému závaru před Mazancem a sudí Šír v nepřehledné situaci ukázal do branky. Následná konzultace u videa odhalila, že kotouč evidentně nepřešel brankovou čáru. V následující pasáži byli aktivnější domácí, ale tento fragment zápasu skončil po druhém Lakatošově trestu. Domácí kapitán podrazil Hrehorčáka a hosté měli možnost hrát opět proti oslabenému soupeři. Tuto hokejovou standardní situaci tentokrát Třinečtí využili – akci na jeden dotek zakončil střelou ze slotu k tyči Machovského branky Marko Daňo.

Ihned po třetí brance utkání byl vyloučen Fridrich za vysokou hůl. Hostům se tato v pořadí již čtvrtá početní výhoda již tolik nevydařila, přesto po přihrávce Romana od brankoviště měl dobrou šanci Růžička. V následujících minutách byl o něco aktivnější hostující výběr, ale musel se mít i na pozoru směrem dozadu – náznak samostatného úniku, v němž byl Kalus, vyřešil učebnicovým obranným zákrokem Jeřábek. Necelé dvě minuty před koncem byla třetím trestem pokárána třinecká strana – Pánikovo vyloučení domácí nepotrestali, byť opět měli velký tlak a jeden ze závarů, kdy Mazanec už byl mimo hru, vyřešil vleže Polášek. Po čtyřiceti minutách tak nejtěsnějším rozdílem byli vpředu Oceláři.

Vítkovičtí ještě na začátku třetí třetiny dohrávali přesilovku – tu ve zbylých třinácti sekundách využít nedokázali, ale osm sekund nato vymetl pavučiny ve třinecké brance Peter Mueller. Bylo vyrovnáno a Oceláři museli znova hledat klíč od vítkovické obrany. Snažili se být směrem dopředu aktivní, ve třetí minutě měl pěknou střelu po individuální akci Pánik. V osmé minutě se rýsovala pro hosty situace dva na jednoho – už to vypadalo, že Andrej Nestrašil, který vedl puk, prováhal situaci. Hudáček mu totiž odjel do nestřelecké pozice. Prvně jmenovaný třinecký útočník si ale puk navedl na slot a prostřelil Machovského teploměrem. Hosté se ale z vedení radovali jen necelou minutu, protože velice záhy po Nestrašilově gólu dostal puk na modrou do jízdy opět Peter Mueller a americký snajpr tentokrát poslal do třinecké branky bekhendový věšák.

Momentum zápasu bylo v tu chvíli na straně domácích, Oceláři se však druhým vyrovnáním během osmi minut nenechali zdeptat a dál pokračovali ve své hře. Odměna přišla záhy – Daniel Kurovský lehce usměrnil Smithovo nahození a z úcty ke svému bývalému týmu branku ani neslavil. Těsné vedení o chvíli později rozšířil Daniel Voženílek, který zakončil rychlou kombinaci první formace a proměnil v branku citlivou bekhendovou přihrávku Pánika. O necelou minutu později to bylo dokonce o tři góly, když po levém křídle postupoval individuálně Daňo a následně předložil před branku gólovou přihrávku Liboru Hudáčkovi. Střelec posledního zlatého gólu ukončil předčasně Machovskému dnešní šichtu a Vítkovice úplně promrhaly pro ně pozitivní vývoj třetí třetiny. Hosté pak ještě hráli jednu přesilovku a závěr utkání trochu zbrzdili frustrovaní fanoušci domácích, kteří vystřelili na led konfety. Utkání mělo jasný výsledek – Vítkovice 3, Oceláři 6.

Jiří Veber (Vítkovice): „Třikrát jsme vyrovnali, dokázali jsme se vždy dostat do zpátky zápasu. Akorát jsme pak předvedli také neskutečné chyby, pustili soupeře do přečíslení a Třinec nás potrestal. Měli jsme velké množství ztrát, a to si s takhle silným soupeřem nemůžeme dovolit, pokud chceme uspět.“

Vladimír Országh (Oceláři): „Jsme velmi rádi za tři body, hrálo se ve výborné atmosféře, která k derby patří. Dlouho to byl vyrovnaný zápas, pro nás bylo důležité po vyrovnání soupeře zvýšit na 4:3 a vítězství si uhájili. I když jsme dali v závěru další góly a navyšovali rozdí., výsledek může mást. Byl to náročný zápas, v Ostravě se hraje těžce. Proto si bodů vážíme.“