MISTR 2023/2024

Rivalita ožívá: Oceláři jedou v pátek do Vítkovic!

02.11.2023 · Adam Sušovský, Michal Samiec
Hokejové nadšence z regionu v pátek nebude zajímat nic jiného, Tipsport extraliga má na programu druhé moravskoslezské derby v sezoně! Oceláři míří s masivní podporou svých fanoušků do Vítkovic, v Ostravar Aréně padne úvodní buly v 17:30. Kdo na vyprodaný zápas nesehnal vstupenku, může jej sledovat v multidimenzi na O2 TV Sport.

Věděli jste, že?

Oceláři: Hlavně hrát disciplinovaně!

Jak náročnou a vyrovnanou soutěží Tipsport extraliga je, zažívají Oceláři na vlastní kůži. Přestože v nejvyšší české lize bodovali osmkrát v řadě a jen dvakrát z toho prohráli, stále ne a ne bodově odskočit svým pronásledovatelům. Pátá Kometa ztrácí na Třinec stále jen tři body!

V pátek navíc Oceláři míří na led soupeře, od kterého nikdy nedostanou nic zadarmo a přestože s ohledem na výsledky letošní sezony budou papírovým favoritem, charakter vyhroceného utkání před vyprodaným hledištěm všechny rozdíly maže. "Připravujeme se na každý zápas poctivě, zároveň ale všichni cítí důležitost a váhu derby. I když Vítkovice nejsou tam, kde je všichni před začátkem sezony čekali, nebude to lekhý zápas. Kvalitu mají velkou, bude to těžký, fyzický duel ve výborné kulise, kterou vytvoří oba tábory," souhlasí asistent trenéra Třince Vladimír Országh.

"Derby je něco extra, všichni to vnímáme. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že atmosféru si užíváte hlavně před zápasem a případně po něm. Během zápasu vás samotné utkání naprosto vtáhne. Ať už jste trenér nebo hráč. Rivalita mezi námi a Vítkovicemi je velká, uděláme všechno pro to, abychom v Ostravě uspěli.“

Také kapitán Ocelářů Petr Vrána je jedním z mnoha současných i bývalých třineckých hráčů, kteří oblékali dres Vítkovic. Aktuálně mu chybí dva kanadské body, aby v kariéře překonal metu 300 bodů v extralize. V úvodním vzájemném zápase hraném v září v Třinci dal gól.

Oceláři se z Liberce vrátili ve středu nad ránem, od čtvrtku jsou v plné přípravě na poslední extraligový víkend před reprezentační přestávkou. A rádi by sérii bodových zápasů natáhli. "Do každého zápasu jdeme s tím, že chceme bodovat. Každého jednoho bodu si vážíme. Pořád musíme makat na sto procent, vydechnout a odpočinout si budeme moct až po neděli, kdy nás čeká reprezentační přestávka. Uděláme všechno pro to, abychom byli úspěšní. Bodová šňůra nás může těšit, ale je to minulost. Díváme se dopředu," říká Országh. Potěšující je, že Oceláře netrápí žádná marodka.

Co ale Třinec trápí, to je disciplína. Několikrát probírané téma tohoto týdne zůstává v kabině tématem i před páteční cestou do Ostravy. Ve vyhrocených zápasech je potřeba udržet nervy na uzdě, v derby to proto platí dvojnásob. „Bavíme se o tom opravdu každý den. Ukazovali jsme si klipy ze zápasu s Libercem, opět jsme na to hráče upozorňovali. Hráče stojí hra v oslabení strašně moc sil. Jiní hráči zase absolutně vypadnou z tempa, do kterého se pak těžko dostávají. Víme, kde nás tlačí bota. Nechceme, aby se to znovu opakovalo,“ ujišťuje třinecký stratég.

Vítkovice: Stále mimo play off

Měly být černým koněm letošní sezony. Na jaře Vítkovicím až v sedmém zápase utekl postup do finále, vedení klubu navíc přes léto nainvestovalo do kádru další prostředky a přivedlo další velké posily. Místo útoku na horní příčky ale přišel nečekaný šok: Ostravskému celku totálně utekl začátek sezony a po první čtvrtině se nachází dokonce mimo příčky zajišťující play off, až na třináctém místě!

Výsledkem je, že Vítkovice už patří mezi týmy, které vyměnily trenéra: Na střídačce rivala skončil Miloš Holaň, tým po něm převzali Pavel Trnka a Roman Šimíček. Tým ale trápí nevyrovnané výkony, pozitivem je nedělní vítězství v Mladé Boleslavi. Vítkovice tam zvládly kritický duel dvou nejhorších týmů sezony a v bitvě o šest bodů nepustily Boleslav v tabulce před sebe.

Derby s Třincem je pro ostravský celek ideální příležitost, jak se odrazit k lepším zítřkům...

Oceláře bude v Ostravě hnát kupředu několik stovek příznivců, kteří plánují velký výjezd z Třince.

Všichni hráči Ridery totiž jistě budou mít na paměti i zářijový zápas v Třinci. Ten sice ve výsledku zvládli lépe Oceláři, Vítkovice v něm ale předvedly jeden z nejlepších comebacků v sezoně. Ještě půl minuty před koncem Oceláři vedli 3:1, nakonec museli zápas urvat až v prodloužení.

Je jasné, kde Vítkovice tlačí bota nejvíc: Ostravský celek má se 49 inkasovanými góly třetí nejhorší obranu v soutěži, kriticky je zatím experty hodnocen brankář Matěj Machovský, který sice na jaře dotáhl Mountfield HK do finále s Oceláři, v Ostravě ale ne a ne navázat na skvělé výkony Aleše Stezky, který v létě zamířil z Vítkovic do Severní Ameriky.

I tak je ale tým Pavla Trnky plný borců, kteří mohou a umí rozhodovat velké zápasy. Ať už to jsou Peter Mueller, Dominik Lakatoš, nebo v obraně jeden z nejproduktivnějších beků celé soutěže Stuart Percy.

Oceláři se v pátek musí mít na pozoru!

Statistika HC Oceláři Třinec HC Vítkovice Ridera
Umístění v tabulce 4. 13.
Bilance v TELH 15 zápasů, 6-3-3-3, skóre 45:38, 27 bodů 15 zápasů, 4-1-2-8, skóre 38:49, 16 bodů
Bilance venku/doma 8 zápasů, 2-2-2-2, skóre 22:23, 12 bodů 5 zápasů, 1-1-1-2, skóre 16:21, 6 bodů
Bilance posledních 10 zápasů 10 zápasů, 4-2-2-2, skóre 30:25, 18 bodů 10 zápasů, 3-1-0-6, skóre 24:27, 11 bodů
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 1 výhra 1 výhra
Vzájemná bilance (v základní části) 111 zápasů, 46-10-6-10-39, skóre 308:291 (52% úsp.)
Vzájemná bilance (v základní části) – venku 55 zápasů, 21-5-2-7-20, skóre 139:153 (50% úsp.)
Lídr bodování Martin Růžička 17 (8+9) Dominik Lakatoš 15 (7+8)
Nejlepší střelec Martin Růžička 8 Dominik Lakatoš 7
Nejlepší nahrávač Martin Růžička 9 Stuart Percy 12
Nejproduktivnější obránce Tomáš Kundrátek 6 (1+5) Stuart Percy 15 (3+12)
Nejtrestanější hráč Andrej Nestrašil, Marko Daňo oba 12 Mario Grman 18
Nejlepší v +/- Daniel Voženílek +10 Willie Raskob +2
Vítězné góly Libor Hudáček 2 Dominik Lakatoš, Peter Mueller, Peter Krieger, Roberts Bukarts, Valentin Claireaux všichni 1
Góly v přesilovce Daniel Voženílek 3 Peter Krieger 4
Body v přesilovce Daniel Voženílek 5 (3+2) Stuart Percy 9 (2+7)
Góly v oslabení tým dosud neskóroval v oslabení tým dosud neskóroval v oslabení
Nejvíc gólů v nájezdech Marko Daňo 100 % (2/2), Martin Růžička 67 % (2/3) dosud žádný hráč neproměnil samostatný nájezd
Brankář s nejlepší úspěšností v nájezdech Marek Mazanec 92 % (11/12) Matěj Machovský 80 % (4/5)
Nejvíce střel na branku Martin Růžička 40 Peter Mueller 53
Nejvíce času na ledě Martin Marinčin 21:08 Stuart Percy 21:46
Využití přesilovek / počet branek v přesilovkách / pořadí v lize 20,00 % / 9 / 8. 25,86 % / 15 / 3.
Ubráněná oslabení / počet branek vstřelených v oslabení / pořadí v lize 83,61 % / 0 / 7. 71,74 % / 0 / 12.
Nejslušnější tým (počet trestných minut na tým) / pořadí v lize 145 / 5. 115 / 1.
Týmový Radegast Index / pořadí v lize 364 / 4. 259 / 10.