Domácí premiéra s bodem, v nájezdech lepší Sparta

17.09.2023 · Daniel Ježek
Oceláři v domácí premiéře nové sezony přivítali pražskou Spartu, v repríze čtvrtfinále z posledního play off WERK ARENA sledovala atraktivní bitvu, ve které nakonec byli šťastnější hosté z Prahy. Třinci k vítězství nepomohli ani dvoubodoví Růžička s Voženílkem, v nájezdech se radovali hosté.
2.kolo, neděle 17.9.2023
HC Sparta Praha
2:3sn
Třetiny: 1:2, 1:0, 0:0 - 0:0  Branky a nahrávky: 1. M. Růžička (Voženílek), 39. Voženílek (Daňo, M. Růžička) – 10. Sobotka (Řepík, Chlapík), 12. Chlapík (Řepík, Sobotka), rozh. náj. P. Kousal. Rozhodčí: A. Jeřábek, Mrkva – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 487. Střely na branku: 29:31. Zblokované střely: 17:17. Hity: 8:5. Vhazování: 25:33. Průběh utkání: 1:0, 1:2, .
HC Oceláři Třinec: Mazanec (na nájezdy Švančara) – Marinčin, Polášek, Kundrátek, J. Jeřábek, Adámek, Nedomlel – M. Růžička (A), Voženílek, Daňo – Hudáček, Vrána (C), Pánik – Hrehorčák, M. Roman, Nestrašil – Kurovský, Čacho, Dravecký (A) – Walega.
HC Sparta Praha: J. Kovář – Mozík, Kempný, Moravčík, Krejčík, Irving, Němeček, Mikliš – Kestner, Horák, P. Kousal (A) – Řepík (C), Sobotka (A), Chlapík – Hauser, Lajunen, Buchtele – Konečný, O. Najman, Forman.

Oceláři vstoupili do prvního domácího utkání nové sezony s pozměněnými formacemi, oproti prvnímu duelu na západě Čech. Do elitní formace se k Růžičkovi s Daněm přesunul Voženílek, kapitál Vrána pak velel slovenským křídlům Pánikovi s Hudáčkem.

Po úvodním slavnostním ceremoniálu, kdy pod strop WERK ARENY zamířila vlajka symbolizující pátý mistrovský titul v klubové historii, se na ledě začaly dít věci. Z utkání uplynulo jen dvacet vteřin a Oceláři se poprvé radovali. Na brankovišti důrazného Martina Růžičku sice Kovář nejprve dvakrát vychytal, po Voženílkově přiklepnutí už nejproduktivnější Ocelář historie pošťouchl kotouč do sítě a zapsal třístou branku v červenobílých barvách.

Hráči s drakem na prsou pokračovali v aktivní hře i nadále, o tři minuty později se ve velkém závaru před hostující brankou o branku marně pokoušeli Roman s Nestrašilem, další dvě velké příležitosti pak měli na svědomí Hudáček s Kundrátkem, brankář Sparty ale nejprve přesně zasáhl vyrážečkou, střelu třineckého beka od modré pak našel ve své lapačce.

V polovině třetiny se do hry dostala také Sparta a hosté hned ze své první velké šance udeřili. Řepík s Chlapíkem vybojovali kotouč za Mazancovou brankou, druhý jmenovaný pak posunul puk do mezikruží, odkud z první nechytatelně zakončil Vladimír Sobotka. Oceláři následně dopřáli Pražanům první přesilovou hru, tuto nabídku hosté využili a otočili skóre na svou stranu. Marinčin sice zastavil první Chlapíkův pokus, další střelu Řepíka Mazanec vyrazil pouze před sebe a dorážející Filip Chlapík pak měl jednoduchou práci.

V šestnácté minutě fauloval Nestrašil, Sparta ale ve své druhé přesilovce nepředvedla vůbec nic. Vážněji vypadala situace po chybě Pánika, kdy se do bezprostřední blízkosti Mazance natlačil Buchtele, skóre se ale neměnilo. To platilo i o první přesilovce Třince z poloviny devatenácté minuty.

Po změně stran se aktivitou v útočném pásmu prezentoval Vrána, zblízka ale branku netrefil. Podobně dopadl ve dvacáté čtvrté minutě Růžička, který přestřelil odkrytou branku Sparty. V polovině zápasu Slezané mohli doplatit na nedisciplinovanost, kdy se krátce po sobě nechali vyloučit Hrehorčák a na čtyři minuty Nestrašil. Spartě trvalo celé tři minuty, než se dostala do větší šance, obrovský tlak ale domácí ustáli i s pomocí tyčí při střelách Řepíka a Chlapíka.

Třinečtí ubránili i další oslabení po prohřešku Vrány z konce šestatřicáté minuty, kdy dle sudích třinecký kapitán hrál ze střídačky. Byť opakované záběry prokázaly nepravost tohoto rozhodnutí, tak na změně stavu utkání se Vránovo vyloučení nijak nepodepsalo. To Třinečtí v závěru třetiny byli úspěšnější. Mikliš při přerušení sekl jednoho z protihráčů, Daniel Voženílek pak usměrnil za Kovářova záda Daněm tečované nahození Růžičky.

Obhájci čtyř titulů mohli hned v úvodu posledního dějství utkání znovu otočit na svou stranu, v nabídnuté přesilovce po faulu Mozíka ale neuspěli. V šestačtyřicáté minutě pak Mazanec likvidoval pokusy Konečného s Krejčíkem, Kovář zase musel zastavit střely Čacha a Hudáčka. V padesáté minutě pak zahodil tutovku Mozík, který se z pozice beka dostal až do předbrankového prostoru, pak ale trestuhodně poslal kotouč nad Mazancovu branku.

V dalších minutách byla aktivnější Sparta, Mazanec musel zastavit střely Buchteleho, Chlapíka nebo Mikliše. Čtyři minuty před třetí sirénou se ukázala největší posila Ocelářů, Pánik po několika kličkách ale přestřelil, neujala se ani následná střela Hudáčka.

WERK ARENA tak byla svědkem prvního prodloužení v nové extraligové sezoně. To mohlo skončit hned po jedenácti vteřinách, pohlednou kombinaci mezi Kempným a Řepíkem ale fanstaticky zastavil Marek Mazanec. Na konci druhé minuty nastaveného času ujel Hudáček. Slovenský forvard si bekhendovou kličkou položil Kováře, pak ale poslal puk jen do jeho betonu. O minutu později pak podobně dopadl Voženílek, který v úniku neprotlačil puk přes Kovářův beton. Jelikož v dalších šancích neuspěli Pánik, Kundrátek, Daňo ani Růžička, tak se šlo do nájezdů.

V nájezdech se do třinecké branky postavil Patrik Švančara, Ocelářům se ale v této činnosti nedařilo. Jako jediný se prosadil Marko Daňo, naopak za Spartu skórovali Aaron Irving, Pavel Kousal a Michal Řepík. Třinec tak do tabulky zapsal první extraligový bod.

Vladimír Országh (HC Oceláři Třinec): „Na začátek sezony jsme viděli velice dobrý zápas. Bylo to bojovné z obou stran. Začali jsme výborně, poté nás trošku přibrzdila oslabení, hlavně ve druhé třetině. Bylo důležité, že jsme je dokázali ubránit. Kdyby Sparta odskočila, bylo by těžké utkání otočit. Před koncem třetiny se nám podařilo vyrovnat. Třetí část byla taková taktická z obou stran. V prodloužení jsme měli několik dobrých příležitostí. Bereme bod, ale je třeba respektovat sílu soupeře. Pro nás to byl návrat k tvrdé práci.“

Pavel Gross (trenér Sparty Praha): „Myslím si, že jsme chtěli Třinec potrápit. Víme, že mají vynikající mančaft, vyhráli titul čtyřikrát v řadě a mají vysokou kvalitu. Rychle jsme ztráceli a trvalo nám, než jsme se z toho dostali. Myslím si, že po sedmé minutě to bylo z naší strany trochu lepší. Podařilo se nám vyrovnat. Druhá třetina byla taková nervózní. Bylo hodně přesilovek a oslabení. Mně se líbila třetí třetina, která byla klidnější a hokejová. Nebyla z naší strany taková nervózní. V prodloužení měl Třinec dvě vyložené šance, ve kterých nás podržel Jakub Kovář. Penalty jsou poté loterie a my jsme byli šťastnější. Kdyby nám ale někdo měl říct, že si odvezeme dva body, bereme to všemi deseti.“