President Cup

About Facebook Photogallery
Livebroadcasting Hotels Arenas
Rules Registration Visit Třinec

Mládežnická elita opět míří do Třince! Oceláři opět po roce hostí turnaj President Cup, tedy klání celků do šestnácti let. Zápasy budou probíhat v obou hokejových halách na Frýdecké ulici, ve středečním odpoledni poznáme vítěze čtvrtého ročníku President Cupu!

Ve dvaceti kvalitních duelech se o President Cup porve osm prestižních týmů z České republiky, Slovenska, Ruska a Lotyšska. Kvarteto tuzemských zástupců zůstává i pro letošní ročník nezměněno a do boje o pohár půjdou znovu Oceláři, Sparta, Karlovy Vary a Vítkovice. Chybět nebude ani ruský válec z Moskvy, své hokejové dovednosti ukáží také HS Riga a Slovan Bratislava. Premiérově se naopak pod Javorovým představí mladší dorostenci Dukly Trenčín.

Elite junior players are coming to Třinec again! Hockey Club Oceláři is hosting President Cup which is an international ice hockey tournament for players under sixteen years. Games will take place in both hockey arena on Frýdecká street and on Wednesday afternoon we will know the winner of the 4th Annual President Cup!

In the twenty exciting duels, eight prestigious teams from the Czech Republic, Slovakia, Russia and Latvia will battle for the champion's trophy. The Quartet of Czech representatives remains unchanged for this year's edition - Oceláři Třinec, Sparta Prague, Vítkovice, Karlovy Vary. The Russian warrior, CSKA Moscow, won't be missing either. HS Riga and Slovan Bratislava are coming to show their skills! And for the first time under the Javorovy mountain, Dukla Trenčín will present their team!

Intro video

Tournament leaders