Z Hradce vezou Oceláři cenný bod

22.10.2019 · Martin Stebel
V rámci předehrávky 32. kola Tipsport extraligy se Oceláři představili na ledě hradeckého Mountfieldu. Ani 65. minut nestačilo k tomu, aby diváci na východě Čech viděli branku a o majitelích druhého bodu rozhodla teprve loterie samostatných nájezdů. V těch se jako jediný prosadil hradecký Aleš Jergl. Další utkání čeká Oceláře v sobotu, kdy od 15 hodin změří síly s domácí Plzní.
32.kolo, úterý 22.10.2019
Mountfield HK
1:0sn
ČPP Aréna
Třetiny: 0:0, 0:0, 0:0 - 0:0  Branka: Rozh. náj. Jergl. Rozhodčí: Jeřábek, Pražák – Lučan, Kis. Vyloučení: 3:4. Bez využití: Diváci: 3840. Střely na branku: 35:24. Střely mimo: 14:6. Zblokované střely: 7:3. Hity: 25:19. Vhazování: 23:34. Hráči utkání: Mazanec - Bartošák.
Mountfield HK: Mazanec (Š. Lukeš) – Linhart, Zámorský, Allen, Nedomlel, Rosandić, F. Pavlík, Šalda – Červený (A), Rákos, Smoleňák (C) – R. Pavlík (A), Cingel, Vincour – M. Chalupa, Kubík, Jergl – Perret, Klíma, Paulovič.
HC Oceláři Třinec: Bartošák (Kváča) – Gernát, Kundrátek, M. Doudera, Krajíček (C), Galvinš, D. Musil – M. Stránský, P. Vrána, Chmielewski – Dravecký, Marcinko (A), Hrňa – Hrehorčák, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Adamský (A), Polanský, Kofroň – Hladonik.

Pro utkání Ocelářů v Hradci dostal v brance znovu prostor Patrik Bartošák, kterému se povedlo nedělní střetnutí proti Liberci. Od úvodu se hrál svižný hokej ve vysokém tempu, o trochu víc práce měl třinecký gólman. Ten musel postupně likvidovat střely Rosandiče či Pauloviče, ale s oběma si bez problémů poradil.

Blízko ke gólu měl na druhé straně Hladonik, který tečoval Kundrátkovo nahození, ale Mazanec byl na svém místě. Krátce poté musel ukázat kvalitní reflex i Bartošák proti Červeného dorážce. Neujala se ani Stránského rána z křídelního prostoru, kterou hradecký brankář schoval do lapačky. Závěr úvodní dvacetiminutovky ještě okořenila potyčka mezi Smoleňákem a Kundrátkem, po které hlavní arbitr poslal oba kohouty za katr.

Začátkem druhé dvacetiminutovky tlačil Mountfield. Bartošák postupně během přesilovky domácích zlikvidoval nadějné příležitosti Pavlíka či Cingela. Reprezentační gólman si na jedničku poradil také se zakončením slovenského rychlíka Pauloviče, jehož pokus zpacifikoval betonen. Neuspěl ani nadvakrát velezkušený Smoleňák, který zkusil skórovat bekhendovou střelou z mezikruží.

Oceláři v prostřední části spoléhali na ojedinělé brejky a vycházeli ze zabezpečené obrany. Mountfield si udržoval územní převahu, ale aktivita byla spíš jen platonického charakteru. Také svěřenci trenéra Martince působili v obraně kompaktním dojmem a nepouštěli obhájce titulu do souvislejšího tlaku. Postupem času tak bylo evidentní, že první branka zápasu bude mít zásadní vliv na konečný výsledek.

Gólu se však obecenstvo nedočkalo ani ve třetím dějství. Ocelářům mohl dvakrát udělat radost Stránský, ale ani v jednom případě neměl přesnou mušku. Do střelecké listiny se nezapsal ani Gernát, jenž těsně před Mazancem tečoval ránu od modré. Také domácí měli několik možností, aby zápas zvládli za tři body. Agilní byl především mladý útočník Chalupa, kterého Bartošák dvakrát znamenitě vychytal. Duel tak dospěl do prodloužení.

V nastavení se vyložené šance rodily na obou stranách hřiště. Mountfieldu mohl bonusový bod přisoudit Paulovič, Červený či Pavlík, jenže Bartošák čaroval. Skvělým zákrokem se v poslední minutě prezentoval i domácí Mazanec, jenž v tutovce zastavil Gernáta. Rozhodly teprve nájezdy a v nich se hned v první sérii ujala střela Aleše Jergla. Další nájezdníci už neuspěli a druhý bod tak zůstal v městě pod Bílou věží.

Petr Svoboda (Mountfield HK): "Program zápasů je strašně nabitý a dneska to bylo vidět. Kluci ale ukázali charakter a bojovali, k tomu nás podržel gólman. Štěstíčko bylo opravdu na naší straně, kluci mu šli naproti. Chtěl bych poděkovat fantastickým fanouškům, kteří nás hnali celý zápas."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Chtěl bych soupeři pogratulovat k bodu navíc. V některých fázích utkání byl velmi silný a my jsme srdnatě odolávali, velmi dobře nám zachytal Patrik Bartošák, který nás podržel. Mohli jsme z Hradce uloupit další bodík, ale nebylo nám souzeno při nájezdu Martina Gernáta v prodloužení. Zápas byl z obou dvou stran hodně upracovaný a chyběla lehkost, z našeho pohledu hlavně z důvodu narvaného plánu utkání. Musíme si teď důkladně odpočinout na víkendový dvojzápas v Plzni a Kladně."