Velkolepý obrat v závěrečné části, Třinec spláchl Spartu

26.09.2010 · Adam Sušovský
Oceláři spláchli čtyřbrankovou salvou v závěrečné třetině Spartu a všechny body zůstávají doma. Rozhodující branku vsítil dvě minuty před koncem Bryan McGregor. Díky této výhře se Oceláři nadále drží vedoucího peletonu extraligy!
5.kolo, neděle 26.9.2010
Sparta Praha
5:3
Třetiny: 1:1, 0:2, 4:0  Branky a nahrávky:15. Polanský (Hrabal, Kohn.), 43. Hrabal (Kohn, Růžička), 55. Polák (Adamský, Varaďa), 58. McGregor (Bonk, Varaďa), 60. Adamský - 2. Treille (Hlinka), 34. Hlinka (Ton, Treille), 39. Broš (Vykoukal, Ručinský). Rozhodčí: Jeřábek, Blecha - Pouzar, Kalivoda.. Vyloučení: 4:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4178. Střely na branku: 29:40. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 5:3.
Vojtek - Hrabal, Zíb, Seman, Krajíček, Cartelli, Lojek, Hudec - Růžička, Polanský, Kohn - Adamský, Hampl, Květoň - Polák, Bonk, Varaďa - McGregor, Mičulka, Havel.
Pöpperle - Vykoukal, Gulaši, O Brien, Jan Hanzlík, Salcido, Philipp - Kůrka, Broš, Ručinský - Hlaváč, D. Výborný, Smoleňák - Ton, J. Hlinka, Treille - Bartánus, Koreis, Hromas

Domácí začali utkání v hodně ležérním tempu a lépe bruslící Sparta toho dokázala využít. Již ve druhé minutě totiž Yorrick Treille dokázal po skvělé Hlinkově přihrávce propasírovat puk za bezmocně ležícího Vojtka. Právě třinecký brankář zaskakující za zraněné Hamerlíka a Dubu v úvodu zápasu nepůsobil příliš jistým dojmem. S postupem času se ovšem do tempa dostali také Oceláři a průběžně vyrovnávali hru. K tomu jim pomohla také série přesilovek v druhé desetiminutovce úvodního dějství.

V přesilových hrách sice Oceláři nikterak zvláště Spartu nepřehrávali, ale jejich obrana si mohla odpočinout. Nejhůře působila paradoxně přesilovka, ve které třinečtí hokejisté dokázali vyrovnat. Z ničeho nic totiž puk zapadl do brankoviště, kde se v obrovské skrumáži prosadil důrazný Jiří Polanský. Vstřelená branka Třinec evidentně zvedla a slezský tým mohl dokonce do vedení. To by ale Poláka nesměla v 17. minutě zastavit zvonkohra pravé Pöpperleho tyče.

Stejně jako první, zahájila Sparta aktivněji i část druhou. Ovšem s jedním velkým rozdílem - tento tlak si hosté udrželi až do přestávky. Třinečtí nestihali dobře bruslícího soupeře bránit a byli povětšinu části pod tlakem. Vyjímkou je snad pouze samostatná akce McGregora, který svým důrazem málem překvapil obranu, či snaha o obtočení branky v podání Bonka z 24. respektive 33 minuty.

Vše ostatní už bylo v režii Sparty. Nebýt pozorného Vojtka, mohl u pravé tyče skórovat už ve 22. minutě Smoleňák. Stejný hráč spálil dvě velké šance i v půlce třetiny, přesto si nic vyčítat nemusel. Pražané totiž v prostřední části přecejen udeřili. Nejprve úřadoval Jaroslav Hlinka, který doklepl z brankoviště puk do prázdné brány, minutu před koncem pak udeřil nechytatelnou dělovkou Michal Broš, který tak po druhé třetině stanovil skóre 1:3.

Nejlepší pozvánkou na třetí třetinu byl její samotný úvod. V něm totiž Oceláři naznačili, že body nedarují zdarma a v přesilové hře zásluhou Josefa Hrabala a jeho výstavní trefy do šibenice zdramatizovali utkání . Vstřelená branka byla přesně to, co třinecký tým potřeboval. Tribuny hnaly Oceláře za vyrovnáním a mohlo se tak stát ve 47. minutě, kdy se během čtyř vteřin zjevili ve velké šanci Polanský a Seman. Oba ale v koncovce selhali, a tak mohl přijít trest, jenže Hlinka v samostatném úniku nedal.

Tlak Třince ale rostl geometrickou řadou a vyrovnání viselo na vlásku. Ten se protrhl šest minut před koncem, když Vojtěch Polák usměrnil do sítě ideální přihrávku Adamského. A přesto to nebylo zdaleka vše. Třinečtí se totiž s bodem nechtěli spokojit a šli hladově za vítězstvím. Jejich odhodlání přineslo ovoce. Od modré čáry se totiž skrz bránící hráče prosadil poprvé v třineckém dresu Bryan McGregor.

V tu chvíli už byla Sparta naprosto bezzubá. A Třinec aktivní hrou nepřipustil Spartě závěrečný tlak. Tečkou za zápasem je pak technický gól Martina Adamského, kterého před prázdnou bránou stáhl Tomáš Kůrka. Ve sparťanské kabině bylo po zápase hrobové ticho...