Tříbrankové vedení nestačilo, Oceláři přesto ovládli základní část

20.02.2011 · Adam Sušovský
Třinečtí nezvládli utkání ve Vítkovicích. V napjaté atmosféře před zaplněnou halou a početnou skupinou vlastních fanoušků přitom vedli už 4:1. Domácí ale zatli zuby a ovládli druhou polovinu zápasu, na výsledku nic nezměnila ani více než dvě minuty dlouhá power-play. Vítkovice - Třinec 5:4.
52.kolo, neděle 20.2.2011
5:4
Třetiny: 1:2, 2:2, 2:0  Branky a nahrávky: 16. Burger (Malík), 36. Vrána (Vosátko, Malík), 38. Vrána (Klimek, Vosátko), 51. Pohl (Malík , Káňa), 52. Pohl (Klimek, Vrána) - 10. Růžička (Peterek, Varaďa), 20. Varaďa (Bonk), 23. Polák (Květoň, Zíb), 29. Varaďa (Růžička, Seman). Rozhodčí: Polák, Barvíř - Vengřín, Brázdil. Vyloučení: 5:7, navíc Růžička 10 minut. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 8047. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 5:4.
Šindelář - Punčochář, Malík, Ovčačík, Trnka, Rehák, Voráček, Vosátko - Hlinka, Huna, Ujčík, Káňa, Klimek, Pohl, Tomas, Burger, Sýkora, Szturc, Šedivý, Vrána, Húževka
Hamerlík - Seman, Hrabal, Zíb, Richter, Hudec, Lojek, Kania, Krajíček - Peterek, Kohn, Zagrapan, Varaďa, Bonk, Polák, McGregor, Hrňa, Orsava, Polanský, Květoň, Růžička

Téměř vyprodaná ČEZ Aréna mohla hned od samotného úvodu zápasu sledovat vynikající utkání. Oba týmy působily na ledě hodně lehce a uvolněně a diváky bavily nádhernými akcemi.

Tou první úspěšnou se prezentoval Třinec. V polovině úvodí periody totiž zpoza modré napřáhl Martin Růžička a Filip Šindelář jeho pokus s trochou smůly nedokázal zkrotit. Domácí ale nenechali na vyrovnání dlouho čekat a zúročili svou střeleckou převahu i aktivitu. Puk se odrazil na hůl Jiřího Burgera, který si jej prvním dotekem zpracoval a druhým tvrdou ránou poslal do růžku.

Jestliže ale byly Vítkovice nebezpečnější a střelecky aktivnější, rozhodně nebyly efektivnější. Tento jev potvrdil v poslední minutě úvodní části Václav Varaďa, který z úhlu znovu hodně šťastným způsobem překonal Šindeláře.

Inkasovaná branka do kabin se na začátku další třetiny na Vítkovicích citelně projevila a Oceláři měli možnost změnit zápas v hotovou exibici a chvíli to tak i vypadalo. Ve 23. minutě zakončil nádhernou přesilovkovou kombinaci do prázdné brány Vojtěch Poláka o necelých šest minut později zvyšoval tečí Václav Varaďa už na 4:1 pro Oceláře.

V tu chvíli bylo na ledě i v hledišti jen jedno mužstvo. Již předem jistý vítěz základní části dominoval a doslova každý jeho přechod útočné modré zaváněl brankou. Nebezpečné byly průniky Růžičky, Hrabala i Peterka, ale ani jeden už Šindeláře v prostřední části nepřekonali.

Právě šance Peterka, jehož ránu zastavil Šindelář v poslední chvíli na brankové čáře tlak Ocelářů uťala. Pět minut před druhou třetinou totiž úspěšně tečoval Vosátkovu ránu za Hamerlíka Petr Vrána a derby dostalo nový náboj.

Vítkovice otevřely hru, tlačily se do brány a stále častěji zvedaly diváky ze sedadel. Zaplněná hala si pak i zaslouženě znovu zakřičela gól. Byl to znovu Petr Vrána, který přešel modrou čáru a dostal od beků tolik prostoru, že si mohl sjet až mezi kruhy a ve 37. minutě nasměrovat puk přesně nad lapačku brankáře.

A to byla voda na mlýn domácích. V poslední části jsme příliš ofenzivní hokej nesledovali, hráči hráli daleko zodpovědněji a zvítězil ten trpělivější. Byli to Vítkovice a hrdinou zápasu se stal Petr Pohl. Agilnímu útočníkovi stačilo 27 sekund ke vstřelení dvou branek, čímž strhl vedení na stranu Vítkovic.

Oceláře v závěru přibrzdila i nediscpilinovanost, nepomohla ani dvouminutová power-play. Domácí tak uhájili třetí místo a pokazili Ocelářům oslavy Prezidentského poháru, který dnes přebrali zástupci týmu z rukou prezidenta soutěže Tomáš Krále.

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec)
Gratuluji Vítkovicím k vítězství. Pro diváky to byl kvalitní zápas, ale z naší strany to bude velké poučení. My jsme hráče před zápasem upozorňovali, že jsou doma Vítkovice úspěšné mužstvo a těžko se je tady poráží. Zápas se do druhé poloviny prostřední části rýsoval hodně dobře, ale pak jsme vyrobili řadu chyb, promarnili jsme hodně šancí, Vítkovice se nastartovaly a zápas otočily.

Zdeněk Moták (HC Vítkovice Steel)
Já si myslím, že Třinec jasně ukázal, proč je první. Hrál výborně, my měli půlku zápasu problémy s jeho aktivní hrou a přečíslováním. Nevyvedl se nám začátek druhé třetiny, ale řekli jsme si, že to tak nejde. Stáhli jsme hru na tři formace a to se projevilo. Začali jsme lépe bruslit, vstřelili dvě branky a myslím si, že jsme nakonec vyhráli zaslouženě.