Vítkovice se usmažily v třineckém kotli

09.01.2011 · Michal Samiec
Derby zápasy s Vítkovicemi většinou nemívají ani předem známého favorita, ani jednoznačný průběh. Třetí ocelářské derby aktuálního ročníku však bylo úplně jiné. Třinečtí zápas jednoznačně ovládli a sfoukli vítkovickou svíčku poměrem 6:1.
39.kolo, neděle 9.1.2011
6:1
Třetiny: 3:1, 1:0, 2:0  Branky a nahrávky: 3. Květoň (Růžička, Polanský), 5. Růžička (Květoň, Seman), 10. Polák (Polanský), 39. Koudelka (Krajíček, McGregor), 44. Květoň (Růžička, Zíb), 56. Hrňa (Adamský, Hrabal) – 12. Ujčík (Pohl, Burger). Rozhodčí: Minář, Hrubý – Kostka, Jílek. Vyloučení: 9:7. Využití: 1:1. Diváci: 5200 (vyprodáno). Střely na branku: 36:30. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1.
Vojtek – Krajíček, Seman, Zíb, Hrabal, Lojek, Hudec – Růžička, Polanský, D. Květoň – Hrňa, Peterek, Adamský – Polák, Bonk, Varaďa – McGregor, Koudelka, Ostřížek
Málek (10. Šindelář) – Punčochář, Rehák, Barinka, Voráček, Trnka, Ovčačík, Bartoň – Huna, Burger, Szturc – Tomas, Húževka, J. Sýkora – Klimek, Ujčík, Pohl – Šedivý, Strapáč, Káňa – Svačina

Velmi solidně zaplněná Werk aréna sledovala v první třetině třetího hutnického derby sezóny 2010/11 hokej té nejvyšší extraligové úrovně. Třinečtí se dostali do vedení již po 132 vteřinách, kdy Růžička obkroužil Málkovu branku, poslal puk skrz třetinu a osamocený David Květoň přesto, že byl v obtížném úhlu, vymetl horní růžek branky ostravského týmu – 1:0. Následně putovali na lavici trestů Szturc a Klimek, což vyrezultovalo v minutu trvající přesilovku Třince 5 na 3. Domácí tuto standardní hokejovou situaci využili. Martin Růžička si sjel mezi kruhy, kde ho ideálně našel Květoň, a mistr světa z květnového šampionátu se z první nemýlil – 2:0.

V osmé minutě byl vyloučen třinecký Polák a první šanci jít do kontaktu měli hosté z Vítkovic. Přesilovou hru však svěřenci trenéra Trličíka nevyužili, naopak - Vojtěch Polák se vrátil na led a po 14 sekundách skóroval. Zůstal trestuhodně nekrytý těsně před Málkem, kde mu na teč poslal puk Polanský – 3:0. Málek toho měl dost a na zbytek šichty pustil do branky Šindeláře. Hosté ale po dalších dvou minutách využili toho, že na trestné pykal Ocelář zpod Javorového Polanský, a snížili. Přihrávku zpoza branky využil Viktor Ujčík - 3:1.

Druhá polovina úvodního dějství se nesla ve znamení honby Vítkovic za snižující brankou. Pomohla jim k tomu čtyřminutová přesilovka po vyloučení Semana, nevyužili ji ale. Naopak – Třinečtí v plném počtu mohli dvakrát navršit dvoubrankové vedení. Nejprve na konci 18. minuty Polanský z pravého křídla trefil tyč, o dvě minuty později jel spolu s Květoněm 2 na 1, ale střelec první branky tentokrát selhal.

Napínavá extraligová bitva pokračovala i po změně stran. Ve 25. minutě byl v úniku před Šindelářem faulován Růžička, nabídnuté trestné střílení ale nezvládl ideálně. Skóre se tedy neměnilo. V polovině zápasu dostali hosté další možnost korigovat, byl vyloučen Adamský. Do velké šance se hráči rytíře Vítka dostali ale až poté, co se vrátil na led. Ve 33. minutě Viktor Ujčík totiž srovnal stav nastřelených tyček na 1:1. Tři a půl minuty před koncem prostředního dějství při přesilovce Ocelářů unikl jeden z hostujících hráčů, ale Hrabal perfektním obranným zákrokem nedovolil změnu skóre.

Ta přišla až 112 sekund před koncem tercie. Krajíčkovu střelu, kterou Šindelář vyrazil jen před sebe, dokázal tísněný Martin Koudelka uklidit pod tělem vítkovického brankáře za čáru oddělující brankový úspěch od neúspěchu. Stanovil tak skóre po čtyřiceti minutách – 4:1.

Do poslední hrací doby, která měla rozhodnout o konečném výsledku zápasu, vstoupili aktivněji domácí. Po devadesáti sekundách měl velké šance Adamský – nejprve pálil z pravého kruhu, pak se nedokázal zorientovat na hraně brankoviště. O dvě minuty později unikl do druhé situace „z očí do očí“ se Šindelářem Růžička – opět nedal. Akce však pokračovala a vyrezultovala v pátý gól Třince. David Květoň dokázal bezprizorní puk před brankou uklidit do sítě – 5:1.

Šanci na kosmetickou úpravu skóre měli po šancích Květoně a Varadi i hosté. V přesilovce 5 na 3, kterou měli po vyloučeních Hudce a Adamského, vypálil pumelenici Barinka a trefil tyč. Vítkovice tedy vyhrály aspoň na tyčky. V 52. minutě podobnou ránu – tedy aspoň co se týká rychlosti puku – vyprodukoval Hrabal. Poslední branka utkání padla čtyři a půl minuty před koncem. Adamský zpracoval mezi kruhy těžký puk, vystřelil, vyraženou střelu pak za Šindeláře vrátil Erik Hrňa. Stanovil tak konečný výsledek, Oceláři vyhráli 6:1 a nedovolili tak uniknout Ostravanům do trháku na čele tabulky.

Pavel Marek (Třinec): "Musím hlavně poděkovat divákům, kteří nás od začátku hnali dopředu. Hráči předvedli koncentrovaný výkon. Vítkovice jsou konsolidovaný tým, dlouho jsme seděli nad tím, co na ně vymyslet. Pomohlo nám ale, že jsme se rychle dostali do vedení. Za stavu 3:0 se kluci zklidnili. Ale po celé utkání jsme si museli dávat pozor, aby se z toho nestalo drama."

Mojmír Trličík (Vítkovice): "Naše porážka se zrodila hned na začátku, který jsme tady odehráli jako přes kopírák vzájemného zápasu z první čtvrtiny. Brzký gól, využitá přesilovka, Třinec pak navýšil na 3:0 a za takového stavu je proti kandidátovi na titul těžké hrát. Vykřesali jsme naději gólem na 3:1, ale další přesilové hry jsme nevyužili. Ve druhé třetině jsme byli minimálně vyrovnaným soupeře. Možná jsme sahali po kontaktním gólu, ale dostali jsme těžký úder gólem na 4:1. Z toho už jsme se nedostali."