Oceláři vyšli naprázdno, body bere Kometa

22.10.2010 · Michal Samiec
Poprvé v sezóně Třinečtí nevstřelili svému soupeři ani gól. Brněnská Kometa rozložila rovnoměrně do třetin své tři gólové zásahy a veze domů body za vítězství 3:0.
14.kolo, pátek 22.10.2010
0:3
Třetiny: 0:1, 0:1, 0:1  Branky a nahrávky: 17. Dlouhý, 26. Dlouhý (Balej, R. Hruška), 46. Polodna (R. Hruška). Rozhodčí: Minář, Lacina – Jindra, Jílek. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3894. Střely na branku: 37:23. Průběh utkání: 0:3.
Hamerlík – Lojek, P. Hořava, Krajíček, Hrabal, Zíb, Vágner, Kania – Polák, Bonk, Varaďa – M. Růžička, Kohn, McGregor – Adamský, Peterek, D. Květoň – Orsava, Polanský, Hrňa
Trvaj – Houdek, Zubíček, Ostrčil, Malec, Protivný, Stehlík, Mojžíš, Kempný – R. Erat, Brabenec, Hubáček – Veselý, Huml, Jakub Svoboda – Balej, R. Hruška, Dlouhý – Pospíšil, Meidl, Polodna

Pokud domácí trenérský tým před zápasem mohl žehrat na chybějící hráče, hosté na tom nebyli o moc lépe. Pavlu Markovi a Břetislavu Kopřivovi v sestavě chyběli Hudec, Seman, Lefebvre a Havel, na druhé straně Vladimír Jeřábek nemohl počítat s Dopitou, Bičánkem, Jaroslavem Svobodou a Kvapilem.

V úvodu zápasu se dvěma rychlými kontry prezentoval druhý třinecký útok. Navrátilec do sestavy Martin Růžička ujížděl nejprve s McGregorem a následně s Kohnem na jednoho hráče Komety, spoluhráč však vždy akci vyřešil individuálně, skóre zůstalo beze změn. Hosté první ohrožení Hamerlíkovy branky vymysleli v polovině třetí minuty, kdy Polodna z kruhu z první vyprášil betony domácího gólmana. Na konci páté minuty byl vyloučen první hráč v zápase, byl to hostující Mojžíš. Oceláři přesilovku pojali jako šanci na otevření skóre a celých sto dvacet sekund nepustili Kometu ven z pásma. Šanci otevřít skóre měl tečí Adamský, poté vyražený puk zkoušel za Trvaje dostat Květoň, ale neúspěšně. Na začátku deváté minuty se zkoumal videozáznam hry, Peterek už už zvedal ruce nad hlavu, ale rozhodčí nakonec po prozkoumání záběrů rozpažil. Na konci téže minuty zahrozili i hosté, jmenovitě mistr světa z Německa Hubáček. Našlápnul ve středním pásmu, první střelu nasměroval do obránce Třineckých Lojka, dorážku mu zneškodnil Hamerlík.

Další nebezpečí u branky slovenského reprezentanta z jarního mistrovství vzniklo po akci, na jejímž konci byl Brabenec. Hráč Komety však pukem trefil brusli Hamerlíka. Dvě dobré šance pak vznikly opět u svatyně Trvaje – nejprve Hrabal nahazoval před odkrytý kout, avšak Růžička nedosáhl. Neprosadil se ani za okamžik Kanaďan McGregor. V polovině čtrnácté minuty zkoušel dostat za brněnského brankáře vyražený puk z otočky Květoň, ale rovněž nebyl úspěšný. O minutu později byl vyloučen druhý host, tentokrát Protivný. A přesilovka Třince byla opět zajímavá. První šanci si vyrobil sám pro sebe Kohn, který ze středního pásma projel až do zakončení, Trvaj mu ale pokus vykopnul. Na začátku sedmnácté minuty pálil tvrdě Zíb, následně unikli hosté, Radek Dlouhý dostal dva pokusy a druhým se pod vyrážečku Hamerlíka prosadil – 0:1. Domácí měli do konce třetiny ještě tlak Bonkovy lajny, avšak nebyl produktivní. Úvodní dějství bylo jasně v režii Ocelářů, avšak vedení si do kabiny odnesli hosté.

Prostřední hrací doba začala první přesilovkou Komety v zápase, hosté zkoušeli Hamerlíka ohrožovat zejména nahazovanými puky na teč. Domácí gólman si však se všemi ošemetnými situacemi poradil. Ve 23. minutě mohl vedení Komety navýšit po kombinaci do odkryté brány Erat, jako poslední instance se tentokrát projevil Lukáš Zíb. Na konci minuty pětadvacáté byl po srážce u Hamerlíkovy branky vyloučen brněnský rodák v třineckých barvách Jiří Polanský a hosté druhou trefou Radka Dlouhého upravili skóre na 0:2. Dlouhému před brankoviště nahrával od zadního hrazení extřinecký Jozef Balej. Ihned po druhém brněnském gólu byl vyloučen za krosček českotěšínský rodák v drese jihomoravského klubu Houdek. Jedinou vážnější šancí byla Hrabalova bomba hned po vhazování, která orazítkovala horní Trvajovu tyč. Těsně před polovinou zápasu byl za katr poslán domácí Peterek, hostující Kometa měla pár šancí na navýšení skóre, ale žádná nedonutila Hamerlíka kapitulovat potřetí.

Na konci 32. minuty brněnský obránce Ostrčil napálil spojnici třinecké svatyně, následně však začaly krušné chvíle pro jeho mančaft. Vyloučen byl totiž Kempný hned na čtyři minuty – rozhodčí mu totiž naúčtovali dva různé fauly. Domácí ale s přesilovkou vůbec nenaložili tak, jak by se slušelo na tým prohrávající o dvě branky. Jednadvacet sekund před vypršením Kempného trestu se do sebe před Trvajem pustili Polanský s Protivným. Ve výsledku dostal hráč Komety o dvě minuty víc – Třinec hrál 21 sekund 5 na 3. Gól z toho nebyl, podobně Oceláři naložili i s pokračující převahou muže v poli. Naopak v polovině 39. minuty unikla dvojice Hubáček – Stehlík a druhý jmenovaný těsně minul Hamerlíkovu branku. Prakticky šest minut převahy domácí nijak nezužitkovali, což byl pro Kometu na konci druhé třetiny povzbudivý moment.

Poslední třetinu začali Oceláři místo očekávaným bojem o vyrovnání vyloučením Polanského. Ten zasáhl svého soupeře vysokou holí a nabídl tak hostům minimálně sto dvacet sekund relativního klidu v přesilovce. Hostující Kometa početní převahu sice nevyužila, avšak radovala se 64 sekund po vypršení trestu Polanského. V signalizované výhodě potrestal nedůsledné bránění rozestaveného brněnského pětiúhelníku přesným pasem Hruška a gólovou trefou Petr Polodna - 0:3. Jen pár sekund po třetím brněnském zásahu přišla akce 3 na 2 hostujících, na jejímž konci byl Petr Hubáček. Mezi kruhy měl dost času i prostoru, ale Hamerlík jeho ránu vykopnul. Zhruba minutu nato přišla další velká šance Komety, tentokrát sám před třineckým brankářem neuspěl Veselý. Ve 48. minutě přišlo vyloučení Pospíšila, Třinečtí ale s touto početní výhodou vůbec dobře nenaložili.

Čas hrál do karet hostům, zvlášť poté, co domácí nevyužili ani akci 2 na 1 Květoně s Peterkem, ani další přesilovku po vyloučení Erata. V posledních šesti minutách si již Kometa vedení udržela. Pár povedených pozic měl Balej, domácí se nakonec nezmohli ani na čestný úspěch. Třinec tedy poprvé v sezóně nevstřelil branku, naopak Brno potřetí v aktuálním ročníku vyhrálo venku s nulou.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec):
"Utkání se nám nepovedlo. Dneska jsme měli přitom největší tlak z domácích zápasů, ale nepřišly branky. Věděli jsme, že soupeř bude hrát hodně defenzivně. Trvaj podal neskutečný výkon. Když nám nešly ani přesilovky, tak s ubíhajícím časem přišla nervozita. Soupeř toho využil, dal nám góly a pak už to bylo těžké otočit."

Vladimír Jeřábek (HC Kometa Brno):
"Věděli jsme, že Třinec doma hodně bruslí a na úzkém hřišti si umí udělat tlak. Udělali jsme na to nějakou taktiku, přesto jsme se pod tlak v první třetině dostávali. Museli jsme několikrát faulovat, rozhodující bylo, že jsme ubránili třinecké přesilovky. Jak to v hokeji bývá, dali jsme jednoho dva góly a tím se uklidnili. Pokračovala sice naše oslabení, ale bylo to dobře odbráněné. Když se proti Třinci pokryjí přesilovky, to je základ úspěchu. Ten byl podložený i výborně chytajícím Trvajem."