Oceláři jsou krok od postupu do semifinále!

24.03.2021 · Dominik Stošek
Čtvrtfinálová série se ve středu přesunula do Brna, kde bylo k vidění doposud nejvyrovnanější utkání mezi třineckými Oceláři a brněnskou Kometou. Zápas rozhodovaly maličkosti, hlavně nedisciplinovanost a produktivita. Oceláři dokázali po vyrovnaných dvou třetinách ovládnout třetinu třetí a v doprovodu skvěle chytajícího Ondřeje Kacetla si dokráčeli pro výhru 4:1.
ČF3, středa 24.3.2021
1:4
DRFG arena
Třetiny: 0:1, 1:1, 0:2  Branky a nahrávky: 24. Mueller (F. Král, P. Holík) – 8. Martin Růžička (M. Stránský, P. Vrána), 34. Gernát (Miloš Roman, Hrehorčák), 47. Hrňa (M. Stránský), 54. M. Kovařčík (Špaček). Rozhodčí: Šír, Hradil – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 21:19. Zblokované střely: 18:13. Hity: 20:17. Vhazování: 30:36. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4. Hráno bez diváků.
HC Kometa Brno: Vejmelka (Klimeš) – F. Král, Bartejs, Kučeřík, Zámorský, Gulaši, Svozil, Barinka – Zaťovič (C), Klepiš (A), Mueller (A) – Bondra, Rákos, Mrázek – Plášek ml., P. Holík, V. Němec – Valský, Šoustal, Vincour.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Honzík) – M. Doudera, Gernát, D. Musil, Jaroměřský, Freibergs, Kundrátek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Kurovský, Marcinko, Hrňa – M. Kovařčík, Špaček, Rodewald – Hrehorčák, Miloš Roman, Dravecký (A) – Chmielewski.

Třetí vzájemné měření sil mezi Oceláři a Kometou začalo vyrovnanou hrou nahoru dolů. Ani jeden z týmů si nevytvořil souvislejší tlak ve svém útočném pásmu a oba brankáři se kotouče dotkli spíše sporadicky. Po úvodních pěti minutách byl obrázek hry stále stejný, kotouč se přeléval ze strany na stranu, výraznější akce však k vidění nebyly. První větší příležitost v utkání si vytvořili třinečtí Oceláři a akce to byla hned gólová. Gernát v osmé minutě nahodil kotouč od modré čáry na Vejmelku, jeho střela byla v oblasti mezi kruhy lehce tečována a doputovala mezi betony brněnského brankáře. Ten kotouč neměl zcela pod kontrolou, a tak akce pokračovala a po tečovaném kotouči hladově vystartovali Stránský s Martinem Růžičkou. Druhý zmiňovaný svým důrazem doklepl volný kotouč nacházející se za Vejmelkovými betony do branky a poslal tak Třinec do vedení.

Kometa po inkasovaném gólu výrazně ožila a přibližně od poloviny třetiny se hrálo hlavně před Kacetlem. Třinecký brankář ale svou branku pro tuto chvíli uzavřel a žádný kotouč za svá záda nepustil. V jedenácté minutě musel čelit nepříjemnému přečíslení dva na jednoho, po kterém však Němec zcela přestřelil brankovou konstrukci. V téže minutě se Zaťovič pokoušel procpat kotouč do branky u bližší tyče, Kacetl tento prostor pokryl bez větších problémů. V závěru první periody zahrozil prudkou přízemní střelou příklepem z levého kruhu mladičký Svozil, třinecký gólman zasahoval úspěšně špičkou svého betonu. Brno i nadále tlačilo na pilu a v poslední minutě úvodního dějství Bondra křižnou přihrávkou u levého hrazení vybídl ke střele příklepem Zámorského, Kacetl se ale stihl včas přesunout a střelu brněnského beka vytěsnil mimo tři tyče.

Úvod druhé dvacetiminutovky se Ocelářům vůbec nepovedl, Brno naskočilo do prostředního dějství mnohem aktivněji. Nejprve po nepřesné přihrávce Hrni v obranném pásmu střílel z mezikruží Plášil, Kacetl chybu svého spoluhráče hasil svým betonem. Poté se ale sekáním provinil Jaroměřský a Brno tentokrát trestalo. Holík sice nejprve po střele z pravého kruhu orazítkoval bližší tyčku, akce však pokračovala a puk doputoval až na levý kruh, odkud Peter Mueller učebnicově vymetl pravý horní růžek Kacetlovy klece a srovnal tak stav na 1:1. Třinec mohl odpovědět hned vzápětí, když na trestnou lavici odešel Plášek za sekání. Třinecká přesilová hra však nebyla moc povedená a domácí se ubránili bez větších potíží.

Tlak Komety potom, co se zápas překlopil do své druhé poloviny malinko ustál. Oceláři toho dokázali bleskurychle využít a po zaváhání Gulašiho šli znovu do vedení. Martin Gernát se společně s Romanem dostali do přečíslení dva na jednoho, třinecký bek se rozhodl vzít vše na sebe a udělal dobře, protože na jeho střelu ke vzdálenější tyči Vejmelka zareagovat nedokázal. Pak ale znovu přišlo menší zaváhání na straně Třince, když Hrňa zasáhl Muellera svou holí do obličeje u pravého hrazení. Druhá přesilová hra se ale Jihomoravanům ani zdaleka nepodařila jako ta první, a tak skóre zůstalo beze změny. V závěrečné minutě třetiny ještě nahazoval Král kotouč na Kacetla od modré čáry, třinecký brankář trajektorii kotouče bedlivě sledoval a zachytil kus černé gumy do své lapačky.

Na počátku třetí třetiny jedovatým pokusem z ostrého úhlu prověřil Kacetlovu pozornost Mueller, strážce třinecké svatyně přilepil své tělo k tyči a kotouč zachytil do svého náručí. Ke střetu těchto dvou hráčů došlo znovu o necelé tři minuty později, Mueller v něm po útočném výpadu podrazil Kacetla svou nohou v brankovišti, a daroval tak Třinci další přesilovku. V ní Třinec nesehrál nic zajímavého, Gernátovo nahození v samotném závěru nebylo nikým tečované a doputovalo tak pouze na hruď Vejmelky. Kometa nebyla rozhodně ve své kůži, protože pár okamžiků po návratu Muellera na led se nedovoleným zákrokem prezentoval Holík. Oceláři tentokrát odehráli mnohem povedenější přesilovou hru a po diagonále Stránského propálil Vejmelku z typické pozice na pravém kruhu Erik Hrňa.

Po třetím gólu Třince tempo hry paradoxně malinko opadlo, tento fakt ale Ocelářům nemusel vůbec vadit. Hráči s drakem na prsou se nikam nehnali a pouze čekali na chyby soupeře. Naopak Kometa se snažila probít dobrým třineckým obranným blokem ve středním pásmu, což se jí vůbec nevedlo. Pak se ale hra přesunula na pravý kruh před Vejmelku a ihned po buly se za brněnským brankářem již počtvrté v tomto utkání rozvlnila síť. Michal Kovařčík propálil Vejmelku střelou k pravé tyči a zaznamenal celkově již čtvrtou přesnou trefu ve vyřazovacích bojích. V sedmapadesáté minutě si ve středním pásmu vyšlápl na Růžičku nedovoleným způsobem Barinka, který tak nabídl hráčům s drakem na hrudi v pořadí již pátou přesilovou hru. Ta sice využita nebyla, ale to Ocelářům nemuselo vůbec vadit, protože po dalším velice kvalitním výkonu vyhráli také třetí utkání ve čtvrtfinálovém měření sil s Brnem a od postupu do semifinále je tak po výhře 4:1 dělí pouze jedna jediná výhra.

Jiří Horáček (HC Kometa Brno): "My jsme si řekli, co budeme chtít hrát a celkem se nám to během utkání dařilo dodržet. Bohužel jsme inkasovali branky po našich chybách. Ale nic ještě není hotovo, hraje se na čtyři utkání a my se budeme snažit dál."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Měli jsme slušný vstup do utkání, hrál se poctivý hokej. Domácí chtěli mít dobrý nástup do utkání, což jsme cítili. Vytvořili si šance, které byly nevyužity. Průběh zápasu byl velmi vyrovnaný. Akorát my jsme byli schopni odskočit a ve třetí třetině jsme si to hlídali, přidali nějaký gól a dohráli jsme to podle našich představ."