Oceláři dali Tygrům bůra a vedou extraligu!

11.10.2010 · Adam Sušovský
Skutečný galavečer prožili třinečtí Oceláři na ledě ambiciózního Liberce. Jednomu z favoritů na titul totiž nedovolili vůbec nic, rozdílem třídy zvítězili 5:0 a s velkou pohodou dokráčeli do čela nejvyšší české hokejové soutěže!
10.kolo, pondělí 11.10.2010
Liberec
0:5
Třetiny: 0:2, 0:0, 0:3  Branky a nahrávky: 6. Adamský (Peterek, Hudec), 11. McGregor (Polák, Varaďa), 51. Růžička (Kohn, McGregor), 56. Růžička (McGregor, Kohn), 58. McGregor (Krajíček, Růžička). Rozhodčí: Hribik, Husička – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:7, navíc Holub (LIB). Využití: 0:1. Diváci: 3051. Střely na branku: 32:32. Průběh utkání: 0:5.
Pinc – Čakajík, Hunkes, Moravec, Trončinský, Derner, Holub, Výtisk, Rýgl – Kudrna, Nedvěd, Dušek – Vak, Hořava, Podkonický – Klimenta, Plodek, Víšek – Jonák, Urban, Ondřej.
Vojtek - Hrabal, Krajíček, Zíb, Hudec, Lojek, P. Hořava, Cartelli, Vágner - M. Růžička, Polanský, Kohn - Polák, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Peterek, McGregor - Adamský, Hrňa, Orsava.

V posledním střetnutí minulou sezónu si Oceláři odvezli z Tipsport areny tři body za výhru 2:3 a boj o další výhru na severu republiky začali znamenitě. Hned od úvodu zápasu šlapali na plyn a dostávali rychlým napadáním domácí pod tlak. Pinc musel v prvních pěti minutách několikrát na zem, jenže na zakončení Martina Adamského z šesté minuty k tyči už nedosáhl – 0:1.

Liberec se s inkasované branky nepoučil a i v další fázi úvodního dějství byly hokejky Třince aktivnější. V jedenácté minutě nahodil z rohu kluziště Varaďa puk na Pince. Jenže severočeský brankář neměl puk pod kontrolou a Polák ho dokázal vyšťourat, nahrát do brankoviště a přijíždějící Bryan McGregor už měl snadnou práci dát gumovou pryž do prázdné tygří klece – 0:2. Trenér domácích Kalous si následně raději vzal oddechový čas a jeho celek ihned ožil. Nejdříve si vynutil přesilovou hru, ale ani v ní se neprosadil. Místo toho následoval koncert zahozených šancí. Vojtek odrazil postupně pokusy Duška, Kudrny a i Nedvěda. Dvě minuty před koncem periody mohl ještě jednou bývalý třinecký útočník Kudrna skórovat, ale odraženou střelu Hořavy od Vojtka napálil pouze do tyče.

Podještědskou kabinou se před druhou třetinou zřejmě přehnala bouřka, protože na ledové ploše byl vidět úplně jiný mančaft. Bílí Tygři se proměnili v ostré šelmy a diktovali tempo hry. Svým důrazem si získali tři přesilové hry v řadě, ale obrovský tlak v branku nepřetavili. Vojtek postupně vychytal Hunkese, Nedvěda, Víška, Kudrnu, Duška a při střele Podkonického mu pomohla i tyčka. Tygři svírali třineckého draka i nadále v drábech, jenže branka ne a ne padnout.

Kouč Kalous mohl jen žasnout, co jeho celek všechno zahodí. Vojtek pomalu rostl v hrdinu zápasu, a však při Kudrnově tutovce mu pomohlo špatné zakončení libereckého forvarda, který poslal touš těsně vedle branky. Modrobílí následně zahodili další početní převahu a navíc v ní mohli i inkasovat. Varaďa vypíchl špatnou přihrávku Nedvěda, ale své sólo podél mantinelu zakončil do lapačky brankáře Pince. Do druhé přestávky se tak šlo za stavu 0:2 pro Oceláře, i když domácí přestříleli hosty 17:8.

Liberečtí se museli ve třetí třetině ještě více tlačit do útoku a tím nabízeli červenobílým šance k únikům. Hned na začátku chybovala tygří obrana na vlastní modré čáře a Peterek našel od mantinelu v situaci 2 na 1 před brankou McGregora, ale Pinc se stačil přemístit ke své druhé tyči. Slezané si svůj náskok s přehledem hlídali a nepouštěli domácí tým do větších šancí.

V polovině periody přišla další velká chvíle hostujícího celku. Kohn nejdříve v tandemu vyzval ke skórování Martina Růžičku, ten ale trefil plexisklo. Neproměněná šance ale nemusela Třinecké dlouho mrzet. Stejná dvojice si totiž situaci zopakovala po pár vteřinách a druhý jmenovaný poslal puk přesně do růžku Pincovy branky – 0:3. Dvojice Kohn – Ružička trápila severočeské beky i nadále. Další tutovku tohoto tandemu vychytal Pinc, když vystavil Růžičkově střele švihem semafor. V šestapadesáté minutě mohl ale Martin Růžička slavit svůj druhý gól v zápase, když zakončil pěknou akci McGregora – 0:4. Liberecká hra se v tu chvíli rozpadla na kousky. Přesilovou hru 5 na 3 hosté ještě nevyužili, ale převaha jednoho muže v poli už byla potrestána. Krajíček napřáhl od modré a Bryan McGregor přidal tečí svou druhou branku v zápase – 0:5. Domácí se už nezmohli v závěru ani na zkorigování výsledku a Oceláři odcestovali přes celou republiku s třemi body a čistým kontem Vojtka.

Filip Pešán (HC Bílí Tygři Liberec):
Měli jsme strašidelný vstup do utkání. I když jsme se na to připravovali, tak jsme první třetinu absolutně nezvládli a soupeř dominoval v naší obranné třetině. Ve druhé části se hra vyrovnala, měli jsme šanci zkorigovat skóre z přesilových her, ale nedali jsme branku. Ve třetí třetině to byl z naší strany marný nátlak a křeč, chtěli jsme se dostat do soupeřova obranného pásma, ale ani to se nám nepodařilo. Třinec zaslouženě vyhrál.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec):
Zápas jsme velmi dobře rozehráli a dostali se do vedení. Druhá třetina byla také hrozně důležitá, protože tam byla spousta vyloučených, přesilovky soupeře jsme udrželi a do třetí třetiny se zase hra srovnala. Začali jsme tam hrát stejně jako v první třetině, dobře jsme bruslili a výborně kombinovali. Myslím si, že jsme si zasloužili vyhrát. Polákovi bylo před utkání špatně, zvládl jen první třetinu a pomohl k důležitému gólu.