Na závěr základní části jasná výhra v Českých Budějovicích

07.03.2021 · Michal Samiec
Oceláři zakončili základní části původně neplánovaným osmizápasovým tripem. Po čtyřech porážkách přišla vítězná radost na ledě posledního týmu tabulky. Třinečtí hráči vyhráli na ledě, na kterém se jim daří nejméně – připsali si zde teprve šesté vítězství v klubové historii.
52.kolo, neděle 7.3.2021
České Budějovice
0:4
Budvar aréna
Třetiny: 0:2, 0:0, 0:2  Branky a nahrávky: 10. M. Stránský (Martin Růžička, Gernát), 19. Hrňa, 51. Dravecký (Freibergs, Hrehorčák), 58. Hrehorčák (Jaroměřský). Rozhodčí: Pešina, Micka – Votrubec, D. Klouček. Vyloučení: 8:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:2. Hráno bez diváků. Střely na branku: 23:36. Střely mimo: 5:16. Zblokované střely: 9:7. Hity: 3:5. Vhazování: 21:26. Průběh utkání: 0:4.
Madeta Motor České Budějovice: Čiliak – Plášil, Vydarený, M. Beránek, Kubíček, Štencel, Slováček – Z. Doležal, R. Přikryl, M. Novák – Holec, Voženílek, Jonák – Gilbert, Toman, Alderson – Karabáček.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek – M. Doudera, Gernát, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, Freibergs, Jaroměřský – Martin Růžička, Rodewald, M. Stránský – Hrňa, Marcinko, Kurovský – D. Kofroň, M. Špaček, M. Kovařčík – Dravecký, Miloš Roman, Hrehorčák.

Závěrečné měření sil této sezóny mezi třineckými Oceláři a Motorem České Budějovice již nemohlo mít při jakémkoliv výsledku dopad na tabulkové postavení obou týmů – domácí měli před tímto zápasem jistotu čtrnáctého místa a toho, že po utkání jim končí sezóna, hosté se zase nemohli nikam posunout z druhé příčky. Domácí kouč Prospal na závěr základní části měl starosti se sestavou, pro zápas počítal pouze s šestnácti muži do pole, hostující trenérský tým poslal do boje nejsilnější aktuálně dostupný kádr.

Úvodní minuty utkání byly pod taktovkou Ocelářů. Třinečtí hráči měli převahu, ale nedokázali na začátku první třetiny využít své šance, do kterých se dostali Špaček a Rodewald, kteří nedostali puk do Čiliakovy branky z předbrankového prostoru. První gól padl v desáté minutě, když Růžička našel před brankou Matěje Stránského a ten překonal českobudějovického brankáře poprvé. Slezané mohli hned vzápětí přidat druhou branku, kvůli domnělému ofsajdu před gólem Stránského se rozčiloval trenér Prospal a hráčská lavice domácích za to dostala menší trest. Třinečtí přesilovku nevyužili, ale později se paradoxně prosadili ve vlastním oslabení. Dvě minuty před koncem první dvacetiminutovky obral Plášila v útočném pásmu Erik Hrňa a dlouhým blafákem překonal Čiliaka podruhé.

První polovina druhé třetiny byla ovlivněna řadou vyloučení. Nejprve byli vzájemně vyloučení Kubíček s Marcinkem, přičemž domácí hráč obdržel o dvě trestné minuty navíc, proto hráli Oceláři přesilovku. Další trest pro Motor přišel o dvě a půl minuty později – tentokrát za příliš mnoho hráčů na ledě. A o další dvě minuty dvojnásobný trest pro Vydareného za vysokou hůl, po které odjel na hráčskou lavici s krvavým zraněním Michal Kovařčík. Pokračovalo trápení třineckých hráčů v početních výhodách, přestože si dokázali při těchto hokejových standardkách vytvořit tlak, střelecké pozice i dorážky, nedokázali Čiliaka překonat potřetí v zápase. Naopak po lehkém nedorozumění mezi Stránským a Štěpánkem při jedné z přesilovkových rozehrávek skončil puk na třinecké brance a i hosté tak nebyli daleko od inkasované branky ve vlastní početní výhodě. Šanci vrátit se v přesilovce do hry pak měli domácí – v rychlém sledu byl vyloučen nejprve Roman a po něm Marcinko, ale Štěpánek s bránícími hráči dokázal všechny pokusy Motoru odrazit. A když nedopadly gólově ani dvě nebezpečné situace v závěrečné minutě – přečíslení domácích se střelou Slováčka a nájezd Hrni – skončila druhá třetina bez brankového zápisu.

Hned na konci první minuty třetí třetiny byl vyloučen další hráč Madety Motoru České Budějovice. Po faulu domácího Doležala měli Třinečtí k dispozici šestou přesilovku, ale potvrdili, že se postupem času v početních převahách dostali do křeče. Šance byla k vidění až v šesté minutě, kdy po individuální akci se až před Čiliaka dostal Dravecký, ale třinecký útočník bekhendem svého krajana nepřekonal. Na druhé straně se podruhé v zápase vydal na výlet Štěpánek, který vyjel proti nájezdu Aldersona, ale zatímco ve druhé třetině svým nájezdem zpacifikoval domácí útočnou snahu sám, tentokrát jej musel jistit Kundrátek. V desáté minutě vypadala nadějně kombinace Kofroně, Michala Kovařčíka a Špačka, ale gólově dopadla až aktivita čtvrté formace o malý moment později, když Freibergs od modré narýsoval přesný pas na Vladimíra Draveckého, kterému za zády Čiliaka stačilo nastavit hůl.

Pět minut před koncem třetí třetiny zavřeli Oceláři svého soupeře na pár desítek sekund v pásmu. Dobrým pohybem si vynutili tlak a největší šanci měl Michal Kovařčík. Třinecká sedmaosmdesátka se na pravém kruhu opřela do přihrávky Špačka, ale puk mířil z hole hostujícího útočníka mimo. Tři minuty před koncem normální hrací doby vznikla nebezpečná situace před Štěpánkem, při které se faulem provinil Doudera. Domácí se pokusili utkání ještě zvrátit, proto se trenér Prospal rozhodl odvolat brankáře, ale hned po buly dokázal přes celé kluziště prázdnou klec Motoru trefit Patrik Hrehorčák. Oceláři tak vstřelili zároveň druhý gól v početním oslabení a o pár chvil později ještě Růžička s Jaroměřským mohli přidat další. Hosté situaci překombinovali a ve zbývajících sekundách se již nic dramatického nestalo. Třetí nulu sezóny zapsal do statistik Štěpánek – Motor 0, Oceláři 4

Foto použité v článku: hcmotor.cz

Václav Prospal (Madeta Motor České Budějovice): "Odehráli jsme slušný zápas. Chtěli jsme to favoritovi nasazením a bojovností co nejvíc ztížit. Největší rozdíl byl ale v produktivitě. Zatímco soupeř dával góly, my jsme nevyužili ani přesilovku pět na tři."

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Po čtyřech porážkách v řadě jsme chtěli zvítězit a jsme rádi, že se nám to podařilo. Byl to kvalitní zápas. Budějovice dobře bruslí a hrají agresivní hokej. Měly i šance, při kterých nás podržel gólman."