Brána do finále zůstala zavřena

01.09.2010 · Tomáš Vacho
Oceláři v semifinále letního Tipsport Cupu nestačili na plzeňské Indiány. Třinec utkání ztratil v průběhu druhého dějství, kdy sice jednou skóroval, ale sám dvakrát inkasoval. Konečný výsledek odpovídá průběhu zápasu, Oceláři již od začátku tahali za kratší konec. Tímto utkáním tedy končí doposud bezstarostná třinecká jízda jedinečným letním pohárem.
SF TsC, středa 1.9.2010
Plzeň
3:1
Třetiny: 0:0, 2:1, 1:0  Branky a nahrávky: 27. Heřman (Dvořák), 39. Vlasák (Stránský), 45. Lammers - 34. McGregor (Polanský, Hampl). Vyloučení: 3:6, navíc Hudec, Polanský (oba TRI), Dvořák a Frolo (oba PLZ) - všichni 5+dku. Využití: 1:1. Diváci: 1948. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Přikryl - Hanzlík, Modrý, St. Pierre, Slaney, Dresler, Frolo, Hucl - Vostřák, Straka, Vlasák - Lammers, Kovář, Johnson - Stránský, M. Heřman, Dvořák - Obdržálek, Kracík, J. Heřman – Lev
Hamerlík - Hrabal, Hudec, Seman, Lojek, Cartelli, Zíb, Vágner, Kania - Růžička, Czuy, Kohn, Adamský, Varaďa, Bonk, Polák, Sakrajda, Mičulka, Hampl, Mc Gregor, Polanský

Třinec na západ Čech nepřijel ve zrovna ideálním rozpoložení. Soupeř byl celou první třetinu aktivnější, měl lepší pohyb, z čehož plynulo velké množství vyloučení a tím i příležitostí soupeře. Nedisciplinovanost hostujícího celku dokládá také poměr vyloučených, který činil čtyři k žádné v neprospěch Ocelářů. Z první dvacetiminutovky tak lze jmenovat pouze plzeňské šance. Ta první přišla již ve třiadvacáté sekundě, kdy se po Vlasákově pokusu k dorážce dostal Pavel Vostřák. V sedmé minutě se již mohlo měnit skóre, ale John Slaney, který po skvělé přihrávce nedokázal z mezikruží přesně zamířit. Na třineckou bránu se valila jedna šance za druhou, ale pro domácí útočníky jako by byla zakletá. Nic na tom nezměnily ani dvě šance Tomáše Vlasáka z posledních dvou minut první periody, přestože jedna z nich zazvonila na tyč.

Po přestávce došlo k razantní změně scénáře utkání, což naštěstí bylo pro blaho diváka. První změnou oproti uplynulé části zápasu bylo, že na trestné lavici se začali objevovat i Plzeňští. Druhou změnou bylo, že Oceláři v návaznosti na výše uvedenou první změnu dokázali se soupeřem srovnat krok a vytvářet si tak konečně nějaké příležitosti. A do třetice – začaly padat branky. Prvního rozvlnění brankové síťky se zhostili domácí. Stalo se tak v sedmadvacáté minutě, v jejímž průběhu Michal Dvořák krásně namazal Martinu Heřmanovi, který se z mezikruží nemýlil. Jednobrankové vedení fungovalo pro plzeňské Indiány jako velká vzpruha a další megašance na sebe tedy nenechala dlouho čekat. Zhruba v polovině zápasu John Lammers ujel třinecké obraně, ale při zakončení byl zezadu faulován Hrabalem. Reparát v podobě trestného střílení následně ztroskotal na skvělém Hamerlíkovi. Paradoxně se tak ve čtyřiatřicáté minutě prosadil celek, který až do této minuty tahal za kratší konec. Stalo se tak v přesilovce, kterou Bryan McGregor přetavil ve srovnávací gól. Jenže druhá dvacetiminutovka byla jako na houpačce – jen co se červenobílí doradovali, museli znovu čelit útočným výpadům soupeře. Tutovku Jana Heřmana a tváří v tvář Hamerlíkovi zakončujícího Pavla Vostřáka ještě třinecká defenzíva dokázala s vypětím všech sil ubránit, situaci z devětatřicáté minuty však již ne. Tehdy založil akci Jan Stránský, kterou nadvakrát úspěšně zakončil Tomáš Vlasák.

Vyrovnaná hra pokračovala i od jednačtyřicáté minuty. Puk odražený od zadního mantinelu získal Růžička, který ale ve stoprocentní šanci nedokázal dezorientovaného plzeňského brankáře překonat. V minutě číslo čtyřicet tři se dostal do samostatného úniku Michal Dvořák, ale jeho bekhendové zakončení nepřineslo ovoce. 45. minuta – Růžička s Kohnem nevyužili dobré příležitosti a dle známého pravidla „o nedání a dostání“ bezprostředně poté na druhé straně zaúřadoval John Lammers a zvýšil na 3:1. Za další minutu byli domácí opět blízko, ale Vlasákova dělovka z bezprostřední blízkosti zbloudila mimo bránu. Třinec již do konce zápasu nezahrozil a věnoval se spíše osobním potyčkám. Tímto měli domácí závěr utkání ulehčený a bez jakýchkoliv potíží si s přehledem dokráčeli pro postup do finále.

Oceláři tak prohráli po dlouhých osmi utkáních. Ačkoliv si Třinečtí na triumf v Tipsport Cupu brousili zuby již od jeho saméhom počátku, nemusejí věšet hlavu. Již za dva týdny a několik dní začíná Tipsport extraliga. A vyhrát extraligu musí být pro třineckého fanouška více než dostatečným zadostiučiněním.